Londýnsky súd rozhodol o osude extrémistu Bombica. „Som vydaný, prehral som,“ oznámil

  • Známy dezinformátor Daniel Bombic sa postavil pred súd v Londýne
  • Ten rozhodol o jeho vydaní na Slovensko
  • Bombic sa ešte môže odvolať
daniel bombic
Daniel Bombic Reprofoto: X/Danny Kollar
  • Známy dezinformátor Daniel Bombic sa postavil pred súd v Londýne
  • Ten rozhodol o jeho vydaní na Slovensko
  • Bombic sa ešte môže odvolať

Dnes dopoludnia Westminsterský magistrátny súd v Londýne rozhodol v prospech vydania extrémistu Daniela Bombica, známeho pod prezývkou Danny Kollár, na Slovensko.

Na sociálnej sieti o tom informoval novinár Martin Hodás prostredníctvom stránky Na druhom brehu. Informáciu neskôr potvrdil aj samotný Bombic na svojom kanály na platforme Telegram. „Som vydaný, prehral som proces,“ napísal.

Bombic je obvinený z extrémizmu, nebezpečného prenasledovania, ohovárania a nebezpečného elektronického obťažovania. Žije už niekoľko rokov v Londýne a je známou postavou na dezinformačnej scéne.

Rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť, keďže Bombic má možnosť odvolania sa na britský High Court, ktorý je súdom poslednej inštancie. Je možné, že na konečné rozhodnutie sa bude čakať ešte niekoľko mesiacov. Daniel Bombic na Telegrame takisto uviedol, že „ešte nikam nejde“.

42-ročný Bombic bol zadržaný britskými úradmi v lete 2022, ale jeho extradičné konanie bolo odkladané a konalo sa až 26. januára 2024. Počas čakania na rozhodnutie súdu bol Bombic pod elektronickým dohľadom, pričom mu boli zobrané cestovné doklady a bol podrobený ďalším obmedzeniam, ktoré mu umožnili zostať na slobode až do dnešného rozhodnutia súdu. Pôvodne mal byť verdikt oznámený už koncom marca, avšak bol posunutý na dnešný deň, 24. apríla o 14:00 miestneho času.

Známy extrémista

O aktivitách Dannyho Kollára sme ťa už v minulosti informovali viackrát. Známy je na sociálnej sieti Telegram, na ktorej jeho kanál sledujú tisíce ľudí. Vystupuje však aj na platforme X či na YouTube.

V rámci telegramového kanálu zdieľal konšpiračné teórie o pandémii Covidu-19, očkovaní, takzvanom „novom svetovom poriadku“, údajnom globálnom vplyve „zionistov“ a o vojne na Ukrajine. Tiež sa viackrát veľmi vulgárne vyjadroval na adresu novinárov a hygienikov.

Bombic na Telegrame tiež komentoval tragédiu na filozofickej fakulte v Prahe. Uviedol, že strelca k činu údajne priviedlo vnímané „ohrozenie bielej rasy“ zo strany LGBTI komunity. Bombic označil tragickú udalosť za reakciu na „systém a b*zerantov“.

Politikom neprekáža

Zaujímavosťou je, že Bombic bol v priamom kontakte aj s viacerými slovenskými politikmi. V minulosti sa s ním stretli v rámci diskusií napríklad premiér Robert Fico, minister obrany Robert Kaliňák, líder SNS Andrej Danko či neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin. Nedávno sa s ním v diskusii stretol aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Rudolf Huliak, Danny Kollar
zdroj: Reprofoto: Youtube/ Danny Kollar DKX

Denník SME pripomína, že pred nedávnymi prezidentskými voľbami Bombic otvorene podporoval Petra Pellegriniho. Po jeho víťazstve Bombic vo svojom oslavnom statuse uviedol: „Peter Pellegrini vyhral prezidentské voľby SR 2024. Ďakujem mojemu publiku, vám. Moja misia sa končí. Začína sa môj návrat na Slovensko.“

Denník SME tiež nedávno zverejnil fotografie a videá, ktoré zobrazujú Bombica pri hajlovaní, spievaní neonacistických piesní a stretávaní sa s poprednými predstaviteľmi slovenskej neonacistickej scény, vrátane skupín ako Juden Mord a Krátky proces.

Zdroje: Facebook/Na druhom brehu, Archív Startitup, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá