Long covid ako „tichý zlodej“ myšlienok: Vedci bijú na poplach pre možný spúšťač zákernej choroby

  • Ľudia s dlhodobým ochorením Covid-19 majú zvýšenú hladinu zápalových látok, ktoré poškodzujú mozog
  • Môžu viesť k demencii alebo Alzheimerovej chorobe
Chorá žena a COVID-19
  • Ľudia s dlhodobým ochorením Covid-19 majú zvýšenú hladinu zápalových látok, ktoré poškodzujú mozog
  • Môžu viesť k demencii alebo Alzheimerovej chorobe

Pandémia Covid-19, ktorá postihla svet, spôsobila nemalé škody. Nielen v sociálnom živote človeka, ale najmä v zdravotnej oblasti. Vedci prišli na to, že ľudia, ktorí mali toto ochorenie dlhodobo (tzv. long covid), majú v mozgu menej ochranných bielkovín a vyššiu úroveň zápalu, pričom oboje sa spája s demenciou.

Long Covid môže zahŕňať širokú škálu pretrvávajúcich symptómov a stavov, ktoré môžu trvať týždne, mesiace alebo dokonca roky po ochorení COVID-19, píše web CDC

Pacienti dokazovali horšie výsledky v jazykových testoch 

Vyčerpávajúci long covid môže ľuďom spôsobiť zmeny v mozgu, ako napríklad sťaženie rozprávania či myslenia. Takíto pacienti väčšinou dosahujú horšie výsledky v jazykových testoch, ako sú hľadanie správneho slova alebo porozumenie významu slova, čo môžu byť príznaky mozgovej hmly (brain fog). Bolo to aj z dôvodu naznačovaného zápalu v častiach mozgu zodpovedných za spracovanie jazyka. 

Príznaky dlhodobého covidu môžu spôsobovať poškodenie mozgu, nie nadmerne aktívny imunitný systém. Výskumníci však plánujú zistenia použiť ako základ pre rozsiahlejšiu štúdiu, keďže táto konkrétna zahŕňala len 17 ľudí. 

Na snímke je vedec v laboratóriu.
zdroj: Freepik/@DCStudio

Zistili, že dlhodobý covid môže byť spôsobený znížením ochranných bielkovín v mozgu a zvýšenou úrovňou škodlivého zápalu, a kým niektorí ľudia pociťujú len dýchavičnosť a únavu, iní majú problémy so sústredením. Práve pre rôznorodosť príznakov je ťažké toto ochorenie diagnostikovať. 

Štúdia sa zamerala na 17 pacientov 

Štúdia publikovaná v časopise PLOS One sledovala 17 pacientov vo veku 25 až 60 rokov, ktorí prekonali covid minimálne pol roka pred vykonávaním výskumu. 7 pacientov bolo chorých a zvyšných 10 trpelo dlhodobým covidom. 16 účastníkov predstavovali ženy, štúdie sa účastnil aj jeden muž. Priemerný vek respondentov bol 42 rokov. 

Výskumníci vykonávali kognitívne testy, na základe ktorých hodnotili rýchlosť spracovania, jazyk, učenie a pamäť, riešenie problémov, multitasking a sústredenie. Robili to aj preto, lebo účastníci hovorili o pretrvávajúcich problémoch s pamäťou, únavou, úzkosťou alebo depresiou. 

Zistili, že pacienti s dlhodobým covidom mali o 33 % nižšie hladiny nervového rastového faktora (NGF), čiže bielkoviny, ktorá pomáha udržiavať neuróny v mozgu a centrálnom nervovom systéme. Nízke hladiny NGF sú spájané s poruchami ako Alzheimer alebo skleróza multiplex. 

Pacienti trpiaci long covidom mali o 75 % vyššiu pravdepodobnosť zníženej kvality života a o 61 % vyššie riziko všeobecnej bolesti či nepohodlia. 

Covid sa do mozgu pravdepodobne dostáva cez čuchový systém 

Portál UT Health informuje, že na začiatku pandémie Covid-19 bola výrazným príznakom ochorenia strata čuchu či chuti. Podobným príznakom demencie je strata alebo zmena vône a chuti.

Pamäť a čuch sú totiž prepojené a počas infikovania sa covidom sa vie poškodiť. Štúdie naznačujú, že covid prechádza do mozgu cez čuchový systém a spôsobuje zápal, ktorý by mohol viesť k jeho poškodeniu a spôsobiť tak závažné ochorenia ako Alzheimerovu chorobu či demenciu. 

Dlhodobo trvajúce ochorenie Covid-19 vedie k potenciálnym kognitívnym poškodeniam a neurodegeneratívnym ochoreniam, ktoré zvyčajne súvisia so starnutím, ako je napríklad spomínaný Alzheimer.

Zároveň ma long covid dlhodobé účinky na mozog a kognitívne poškodenia po takomto náročnom a dlhom ochorení môžu byť riskantné a oveľa závažnejšie u starších dospelých alebo celkovo starších jedincov než u mladých ľudí. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: CDC, PLOS One, UT Health

Najnovšie videá

Trendové videá