„Lovci nehôd“: Na Slovensku sa rozmohol nový trend. Pred podvodníkmi už varuje aj polícia

  • Podvodníci striehnu na každom rohu. Polícia tentokrát upozornila na "lovcov nehôd", ktorí využívajú stres z nehody na to, aby si finančne prilepšili
  • Prečo sa im vyvarovať a ako vlastne tieto spoločnosti fungujú?
Velaty_nehoda_001287917
TASR/Roman Hanc
  • Podvodníci striehnu na každom rohu. Polícia tentokrát upozornila na "lovcov nehôd", ktorí využívajú stres z nehody na to, aby si finančne prilepšili
  • Prečo sa im vyvarovať a ako vlastne tieto spoločnosti fungujú?

Počul si niekedy o lovcoch nehôd? Polícia Bratislavského kraja upozorňuje na súkromné spoločnosti, ktoré na svoj biznis využívajú nešťastie druhých. Dostavia sa na miesto nehody a snažia sa ponúkať asistenčné služby jej účastníkom.

Vodiči by si tak mali dať pozor a nedovoliť, aby kvôli stresu naleteli takýmto spoločnostiam. „Lovci nehôd sa promptne dostavia na miesto nehody krátko po nej, a to s ponukou asistenčnej služby. Možno povedať, že ich výhodný biznis je založený na nešťastí iných. Nenaleťte im a buďte obozretní!“ varuje polícia na sociálnej sieti.

zdroj: TASR/Roman Hanc

Okrem využívania situácie pre svoj finančný prospech komplikujú aj prácu polície. „Prioritou činnosti záchranných zložiek na mieste udalosti v cestnej premávke je ochrana života, zdravia a majetku. Jedným z dôvodov nášho varovania je práve sťaženie služobnej činnosti týmto záchranným zložkám, ktoré sa na miesto nehody alebo škodovej udalosti dostavia , aby účastníkom dopravnej nehody mohli pomôcť,“ píše polícia. Zároveň zo statusu vyplýva, že „lovci nehôd“ na účastníkov nehody vyvíjajú neprimeraný nátlak.

Môžeš prísť o peniaze

Asistenčné služby sú, samozrejme, veľmi dobrým pomocníkom pri nehodách. Nesmú sa však odohrávať pod nátlakom, zneužívať situáciu a komplikovať prácu polícii.

Ako sa do práce dopravuješ ty?

Na takéto osoby už dávnejšie upozorňoval web superpoistenie.sk. Podľa nich tieto typy spoločností často na miesto nehody prídu ešte skôr, ako polícia. Účastníkom nehody podľa portálu dávajú okrem zmluvy o asistenčných službách podpísať aj plnú moc, zmluvu o prenájme vozidla či o postúpení pohľadávky.

Tieto spoločnosti vás tak môžu vyjsť oveľa drahšie ako klasická asistenčná služba. Auto totiž môžu odtiahnuť do servisu, kde dostanete nekvalitné a predražené služby. Ideálne je preto zavolať poisťovni, ktorej služby využívate. Oni vám buď niekoho sprostredkujú, alebo priamo poradia. Komunikácia s poisťovňami je dnes možná aj elektronicky, určite to tak zvládnete aj bez prostredníka.

Oklamali množstvo ľudí

Tieto spoločnosti na Slovensku operujú už roky. Aktuality.sk už v roku 2016 písali o prípade muža, ktorý ich služby využil. „Najskôr sa ponúkol, že mi pomôže s vyplnením papierov o nehodovej udalosti, potom mi ponúkol aj servis a opravu, tak som to zobral,“ povedal pre portál majiteľ auta.

zdroj: TASR/AP Julian Stratenschulte/dpa via AP

Jeho vozidlo nakoniec zadržiavali viac ako dva mesiace, nemohol sa k nemu dostať. „Nedodržali termín. V zmluve bolo uvedené, že auto bude opravené, keď poisťovňa vyčísli škody. Niekoľkokrát mi klamali do telefónu, že na aute sa robí a čakajú na náhradné diely. Nakoniec mi povedali sumu o 120 eur vyššiu, ako určila poisťovňa. Rozdiel chceli odo mňa,“ povedal vtedy. Keď sa nakoniec k autu dostal, bolo v rovnakom stave ako pred niekoľkými mesiacmi.

Ako sa teda tejto situácii vyhnúť? Pripravte sa. Hoci si to pripúšťame neradi, každému z nás hrozí, že sa stane účastníkom nehody. Majte preto po ruke potrebnú dokumentáciu – napríklad tlačivo o nehode. Čas aj nervy si ušetríte, keď si predpripravíte aj číslo na svoju poisťovňu.

Množstvo služieb pokrýva tvoje poistenie, v prípade využívania služieb lovcov nehôd môžu tieto poplatky žiadať od teba.  Niekoľko tipov, na čo si dať pozor, pred časom spísal web autobild.pluska.sk.

Zdroje: Polícia Bratislavský kraj, autobild.pluska.sk, Aktuality.sk, superpoistenie.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá