Lucia Ďuriš Nicholsonová sa pustila do Igora Matoviča: Ľudia sa viac ako COVID-u boja rozhodnutí vlády

  • Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová sa rozhodla napísať premiérovi Igorovi Matovičovi otvorený list
  • Nicholsonová kritizuje Matovičov boj s pandémiou a nedostatočné opatrenia pre podnikateľov
  • Podľa nej sú mnohí ľudia zúfalí a chcú spáchať samovraždu
  • Europoslankyňa tiež kritizovala Matovičovu komunikáciu ohľadom pandémie koronavírusu a varuje pred dlhodobými následkami
Matovič  Nicholsonová
TASR/Martin Baumann/Jaroslav Novák
  • Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová sa rozhodla napísať premiérovi Igorovi Matovičovi otvorený list
  • Nicholsonová kritizuje Matovičov boj s pandémiou a nedostatočné opatrenia pre podnikateľov
  • Podľa nej sú mnohí ľudia zúfalí a chcú spáchať samovraždu
  • Europoslankyňa tiež kritizovala Matovičovu komunikáciu ohľadom pandémie koronavírusu a varuje pred dlhodobými následkami

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) sa rozhodla napísať premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) otvorený list na svojom blogu. Hneď na začiatku uvádza, že nejde o útok na Matovičovu osobu ale myslí si, že Matovič je obklopený ľuďmi, ktorí mu hovoria len to, čo chce počuť.

„Nemám toľko zodpovednosti, ani to neriadim z bojového poľa ako ty. Ale mám prístup k dátam a na základe nich v európskom kontexte vidím, kde robíš ako hlava vlády chyby, ktoré sú zničujúce pre ľudí na Slovensku,“ píše europoslankyňa premiérovi.

Slováci žiadajú premiéra a prezidentku, aby školy dostali prednosť pri uvoľňovaní opatrení a zatvárali sa posledné

Nicholsonová uvádza, že štátna pomoc predovšetkým voči fyzickým osobám – živnostníkom a zamestnancom patrila k najnižším v celej EÚ, pritom odvodové zaťaženie podnikateľov patrí k tým najvyšším.

„Množstvo ľudí, ktoré sa celé roky držali svojimi malými biznismi nad hladinou bez akejkoľvek pomoci štátu, hodil tento štát v kríze cez palubu, lebo sa na nich, ako na žiadateľov pomoci, pozeral ako na potenciálnych podvodníkov. Veľa byrokracie za príliš málo peňazí. Tých peňazí je pritom v EU fondoch viac ako dosť, Komisia povolila štátom dočerpať prakticky bez akýchkoľvek podmienok nevyčerpané zdroje z minulého rozpočtu,“ uvádza europoslankyňa, podľa nej je „super“, že si vláda uvedomila, že pomoc je nedostatočná a navýšila ju.

Cez sito štátnej pomoci prepadne mnoho ľudí 

Podľa nej ale mnoho ľudí prepadne cez sito štátnej pomoci a dostane sa tak prakticky na hranicu chudoby. Dôvodom sú nedoplatky na sociálnej alebo zdravotnej poisťovni, čo je jedným s kritérií na získanie štátnej pomoci. Nicholsonová uvádza 222 000 neplatičov FO – SZČO a samoplatiteľov a takmer 45 000 zamestnávateľov len v Všeobecnej zdravotnej poisťovni.

„Igor, vieš koľkí z nich uzavreli splátkové kalendáre s VŠZP, aby tak splnili v zmysle zákona podmienky získania štátnej pomoci? 1,81%…..z toho FO (SZČO plus samoplatitelia) 1,99% a zamestnávatelia 0,97%. Čo bude s tými desaťtisícami ľudí, ktorí teraz majú nulový príjem, nemajú z čoho platiť nájmy bytov, teplo, elektrinu? Čo bude s tými, ktorí nemajú čo jesť? Z čoho a ako majú teraz splácať svoje dlžoby z minulosti?“ pýta sa europoslankyňa.

nicholsonová
zdroj: SITA/Branislav Bibel

Politička uvádza, že problém je dostať sa aj k dávke SOS, pričom uvádza aj konkrétne príklady podnikateliek, ktoré prepadli cez sito štátne pomoci. Mnohí sa tak ocitli na hranici chudoby, odkiaľ sa nie je jednoduché dostať.

Varuje pred dlhodobými následkami 

„Igor, píšu mi mladí aj starí ľudia, ktorí chcú spáchať samovraždu. Dolieha na nich nielen sociálna deprivácia, depresie z osamelosti, ale aj absolútna neistota z lepších zajtrajškov, ktorá pramení z neistoty, z komunikácie tvojej vlády, z neustálych hádok v koalícii, z toho, že ani v čase, kedy ľudia potrebujú mať elementárnu dôveru vo vládu, nedokážeš zmierniť svoje meniace sa nálady a nálady vo vláde, ktorú vedieš,“ píše Nicholsonová, pričom uvádza, že komunikácia vlád západnej Európy je úplne odlišná.

Europoslankyňa uvádza, že ostatné vlády komunikujú pokojne a vecne so svojimi občanmi a využívajú pritom aj kampane, známe osobnosti i youtuberov.

„Hovoriť ľuďom, že ti TO pokazili a preto ich potrestáš ďalším plošným testovaním a ešte prísnejším celoplošným lockdownom, spôsobí, že keď budeme najviac potrebovať testovať, pôjdeš len ty a Michal Šípoš.

Igor, ľudia sa začínajú báť viac ako Covidu rozhodnutí ich vlastnej vlády. Na základe všetkého, o čom vyššie píšem, začínam mať strach, že s jednou pandémiou sme boj ani zďaleka nevybojovali a budeme musieť riešiť ďalšiu: rapídny nárast psychických ochorení, úzkostí mladých aj starých, pandémiu pokusov o samovraždu, masívny prepad jednotlivcov aj rodín do pasce chudoby, absolútnu stratu dôvery v autority, protesty v uliciach,“ dodala europoslankyňa na záver.

Zdroj: Lucia Ďuriš Nicholsonová blog

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech