Ľudia im umierajú v rukách, lekári prosia o zmilovanie. Referendum nemusí byť na dosah, ako si myslí opozícia (NEWSLETTER)

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/ Pavel Neubauer, TASR - Jakub Kotian

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité zo sveta biznisu, ale aj to, čo sa udialo za posledných 24 hodín a nemal by si prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Lekári prestávajú vládať a nevedia sa ubrániť slzám. Obeťami pandémie podľa nich budú aj ľudia bez Covidu.
  • Muskova anketa na Twitteri má byť len divadielko. Skutočný dôvod skrýva vratkých 15 miliónov a starnúce opcie.
  • Fico sa nevzdáva. Očakáva stanovisko prezidentky k referendu, môže sa však popáliť. 

So slzami nad lôžkami mladých neočkovaných pacientov

Počet zaplnených lôžok na COVID oddeleniach stúpa. To isté sa však príliš nedá hovoriť o počte očkovaných. Toto číslo síce stúpa, no veľmi pomalým tempom. Situácii chcú pomoc zdravotníci z celého Slovenska. Približne 1 300 lekárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov vyzýva verejnosť k očkovaniu.

Slová, ktoré sa v liste nachádzajú, sú mrazivé. Zdravotníci v ňom totiž poukazujú na aktuálnu situáciu na covid oddeleniach, kde sa denne pozerajú do očí ľuďom, ktorí nevládzu dýchať.

„Pýtajú sa nás, prečo sú práve oni tí, ktorí boj s Covid-19 prehrávajú. Mnohí z nich sa ešte nedávno obávali očkovania a toto ochorenie, naopak, podceňovali. Dnes by dali všetko za to, aby sa rozhodli inak,“ hovoria na úvod v liste.

V tom sa okrem iného hovorilo aj o tom, že v nemocniciach končia stále mladší pacienti, ktorí musia byť celé týždne oddelení od svojich rodín, a mnohí nakoniec napriek snahe zdravotníckeho personálu zbytočne zomierajú. Práca sa tak pre lekárov stáva nie len fyzicky, ale aj psychicky náročnou.

„Nevieme sa ubrániť slzám nad lôžkami čoraz mladších neočkovaných pacientov, ktorým už nedokážeme pomôcť. Nedá sa prestať myslieť na to, že ich odchod nie je len predčasný, ale najmä zbytočný,“ píšu v liste zdravotníci, ktorým sa plnia nemocnice.

Ľuďom objasňujú aj to, že lôžka, na ktorých pred pár týždňami ležali pacienti s inými ochoreniami, obsadzujú pacienti s Covid-19.

Azda najviac bolestivým je fakt, že väčšina úmrtí na Covid-19 podľa lekárov patrí do skupiny odvrátiteľných. V dôsledku nadmernej obsadenosti nemocníc Covid pacientmi sa tiež môže stať, že sa ľudia nedostanú včas ani k inému druhu lekárskej starostlivosti.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie