Nový záhadný vírus desí Tanzániu, traja ľudia už zomreli. Choroba je podobná Ebole

  • Šéfovia zdravotníctva boli vyslaní do Tanzánie
  • Majú vyšetriť nezvyčajnú chorobu podobnú Ebole
  • Symptómy zahŕňajú aj krvácanie
ebola
Ilustračný obrázok, Unsplash/@mio6556, TASR/Centers for Disease Control and Prevention
  • Šéfovia zdravotníctva boli vyslaní do Tanzánie
  • Majú vyšetriť nezvyčajnú chorobu podobnú Ebole
  • Symptómy zahŕňajú aj krvácanie

Iba niekoľko dní po tom, ako Ghana oznámila dva podozrivé prípady vírusu Marburg, v Tanzánii zomreli traja ľudia. Spomínaný Marburg patrí pritom do rovnakej triedy ako ebola. V Tanzánii však začal vyčíňať iný, podobný vírus, ktorý budí obavy, informuje BBC.

Ako informuje portál NDTV, na záhadnú chorobu podobnú ebole zomrelo v africkej Tanzánii už niekoľko ľudí. Tento stav si vyžiadal, aby vláda zakročila a vyslala tím skúsených lekárov.

„Čudné“ ochorenie

K príznakom záhadného ochorenia sa zaraďuje bolesť hlavy, horúčka, únava či krvácanie z nosa a ďalších telesných otvorov. Ako informuje portál Alarabiya News, všetko potvrdil vo svojom vyhlásení hlavný lekár vlády Aifello Sichalwe. 

V juhovýchodnom regióne Lindi už odhalili celkovo 13 prípadov, a to vrátane ľudí, ktorí na podivné ochorenie zomreli. Sichalwe tiež informoval o tom, že u každého z nich vykonali testy na ebolu a Covid-19, pričom zistili, že boli všetci negatívni.

Nikdy predtým lekári nezaznamenali v Tanzánii prípady Marburgu či eboly, dvoch smrteľných vírusov, o ktorých je všeobecne známe, že spôsobujú krvácania. To sa vyskytuje aj v prípade tohto nového záhadného ochorenia. Samotné úrady vo východoafrickej krajine ho označili za „čudné“.

Narastajúca interakcia

Lekár Sichalwe vyzval ľudí, aby zostali pokojní. „Vláda vytvorila tím odborníkov, ktorí stále vyšetrujú túto neznámu chorobu,“ tvrdí.

Bolo to však iba minulý týždeň, kedy Ghana oznámila dva veľmi zvláštne prípady vírusu Marburg. Ako informuje portál Medical Press, ten sa radí do rovnakej triedy ako ebola. Príznaky vírusu Marburg sú vysoká horúčka a vonkajšie či vnútorné krvácanie.

Ako uviedla tanzánijská prezidentka Samia Suluhu Hassanová už počas utorka, „čudná“ choroba, ktorá bola hlásená v Lindi, mohla byť zrejme spôsobená „narastajúcou interakciou“ medzi ľuďmi a voľne žijúcimi zvieratami. Všetko je to podľa jej slov dôsledok zhoršovania životného prostredia.

Ochorenia prenášané zvieratami

Počet prípadov prenosu chorôb zo zvierat na ľudí pritom v Afrike za uplynulých desať rokov narástol o 63 percent. Vo štvrtok to uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej ide o znamenie, že v budúcnosti môže na Zemi vzrásť počet ochorení prenášaných zvieratami, ako sú opičie kiahne, ebola či koronavírus. TASR informuje na základe správy agentúry AP.

opičie kiahne
zdroj: SITA/CDC via AP

WHO uvádza, že najväčší skok v počte prípadov prenosu chorôb zo zvierat na ľudí zaznamenala v rokoch 2019 a 2020. Viac ako 70 percent z týchto prípadov tvorila ebola a iné hemoragické horúčky, ale tiež opičie kiahne, horúčka dengue, slezinová sneť či mor.

„Musíme konať okamžite, aby sme zastavili tieto zoonotické choroby ešte predtým, než spôsobia rozsiahle šírenie nákazy a urobia z Afriky ohnisko infekčných chorôb,“ uviedla riaditeľka WHO pre Afriku Matshidiso Moetiová.

Dodala, že v Afrike sa choroby z ľudí na zvieratá prenášajú už stáročia, no uľahčenie cezhraničného cestovania spôsobilo, že v uplynulých rokoch sa vírusy šíria jednoduchšie.

WHO vo vyhlásení tiež poznamenala, že populácia v Afrike rýchlo rastie, čo spôsobuje zvýšenú urbanizáciu a zmenšuje oblasti voľného pohybu divo žijúcich zvierat.

Vedci sa obávajú, že ohniská chorôb, ktoré boli kedysi izolované vo vidieckych oblastiach, sa presunú do veľkých miest a odtiaľ ich môžu cestujúci ľudia rozšíriť do celého sveta.

WHO oznámila, že v priebehu budúceho týždňa zvolá krízové stretnutie, na ktorom bude rozhodovať o tom, či je potrebné označiť nárast prípadov opičích kiahní za stav globálneho ohrozenia.

Zdroje: NDTV, Alarabyia News, Medical Press, TASR, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá