Ľudia, ktorí sa ocitli na pokraji smrti, mohli naozaj vidieť „božské bytosti“, ukázal výskum

  • Pán Aubrey dostal infarkt a bol blízko smrti
  • Zrazu sa počas operácie ocitol v zvláštnom stave vedomia
  • Stretol sa z Bohom, videl sám seba na operačke
socha Ježiša
Ježiš v Buenos Aires, ilustračná snímka, Unsplash/Tim Hufner
  • Pán Aubrey dostal infarkt a bol blízko smrti
  • Zrazu sa počas operácie ocitol v zvláštnom stave vedomia
  • Stretol sa z Bohom, videl sám seba na operačke

V decembri 2020 prežil 80-ročný pán Aubrey Osteen zážitok. Stál „tvárou v tvár“ smrti. Dostal totiž infarkt a lekári sa pripravovali na operáciu srdca, kde mu mali otvoriť hrudnú kosť.

No a vtedy sa stalo niečo zázračné. Aubrey sa náhle prebral, čo všetkých prítomných poriadne prekvapilo, píše CNN.

Iný stav vedomia na pokraji smrti

Aubrey rýchlo zistil, že sa nachádza v nejakom inom stave vedomia, ktorý nebol taký, aký sme všetci zvyknutí zažívať. Zistil, že jeho vedomie sa vlastne vznáša niekde nad jeho telom, ktoré ležalo na operačnom stole.

Môže sa to zdať trochu divné, ale pozeral, ako chirurgovia jeho hrudnú kosť otvárajú, vyberajú srdce a snažia sa ho opraviť. Toto jeho vedomie, ktoré bolo mimo tela, sledovalo celý priebeh operácie. Dokonca počul slovo „obličky“. Vytušil, že jeho život visí na vlásku, pretože obidve obličky prestali fungovať.

Ale potom sa celý tento zážitok dostal na úplne inú úroveň. Aubrey sa ocitol v prítomnosti nesmierne mocnej bytosti, ktorú vnímal ako Boha.

Táto božská prítomnosť žiarila neuveriteľným svetlom, jasnejším než čokoľvek, čo kedy zažil na Zemi. Aj keď to svetlo nebolo oslňujúce, napĺňalo ho úžasom a pokojom. Okrem toho stretol aj upokojujúceho anjela, ktorý mu povedal, aby sa uvoľnil, že všetko bude v poriadku, ale že sa musí vrátiť späť.

Neobyčajný zážitok mu zmenil život

Dnes, keď má 82 rokov, Aubrey Osteen je presvedčený, že ho poslali späť na Zem, aby sa podelil o svoj neobyčajný zážitok s ostatnými ľuďmi.

Zážitky blízkej smrti ako ten, ktorý prežil Aubrey Osteen, fascinujú nielen vedcov, ale aj bežných ľudí. Stávajú sa, keď srdce človeka prestane biť a prestane dýchať, a to nielen počas infarktu, ale v rôznych situáciách.

Dr. Sam Parnia, lekár spojený s NYU Langone Health, sa venoval skúmaniu týchto zážitkov už desaťročia. Jeho nedávna štúdia sa snažila pochopiť, čo sa deje v mozgu, keď srdce prestane biť a dýchanie sa zastaví. Vo výskume sledovali elektrickú aktivitu mozgu u pacientov počas kritických okamihov.

Výskum Dr. Parniu pomohol rozlúštiť niektoré spoločné znaky zážitkov blízkej smrti. Mnohí ľudia, ktorí takýto zážitok prežili, hovoria o tom, že ich vedomie bolo v tom okamihu nesmierne ostrejšie a jasnejšie, než by sa dalo očakávať. Dokonca aj keď boli podľa lekárskej definície mŕtvi, mohli sledovať, čo sa deje okolo nich, dokonca aj to, čo robili lekári a sestry.

Okrem toho si tieto osoby pamätajú, že sa celým svojím životom prehrýzli. Spomenuli si na myšlienky, emócie a udalosti, ktoré by v bežnom stave vedomia už nepripustili. Táto revízia vlastného života často privedie k hlbokému uvažovaniu nad morálnymi a etickými otázkami.

Stret s božskými bytosťami

Výskumy ukázali, že ľudia v týchto okamihoch často zažili stretnutie s nejakým božským alebo nadprirodzeným bytím, ktoré vnímali rôznymi spôsobmi. To záviselo od ich osobných presvedčení. Niektorí hovorili, že videli Ježiša, iní vnímali bytosť plnú lásky a súcitu. A toto je niečo, čo ľudia hovoria už viac ako 60 rokov.

Štúdia, ktorú Dr. Parnia viedol, bola veľmi zaujímavá. Tímy zdravotných odborníkov z 25 nemocníc na celom svete sledovali pacientov počas kritických okamihov, keď ich srdce prestalo biť.

Sledovali kyslík v krvi a aj elektrickú aktivitu v mozgu. Výskum ukázal, že mozgová aktivita neustala ani vtedy, keď srdce prestalo pracovať, čo je niečo, čo predtým nevedeli.

Iba malé percento pacientov bolo úspešne oživených, ale tí, ktorí prežili, často spomínali niečo podobné ako Aubrey Osteen. Avšak nie všetci v oblasti vedcov sú presvedčení o tom, čo táto štúdia odhalila. V každom prípade to, čo výskum určite ukázal, je, že tieto zážitky sú skutočné a nejde len o zábavnú hru mozgu v kritických chvíľach.

Zdroje: CNN, NYU Langone Health

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá