Ľudia míňajú nehorázne peniaze zbytočne. Psychológ vysvetlil kľúč k rýchlej náprave

  • Každý jeden z nás berie peniaze úplne inak
  • Odborník však prišiel s ľahkým triedením
Unsplash_ Chelsea Gates,Jonathan Kho Ming Jun
Unsplash/ Chelsea Gates,Jonathan Kho Ming Jun
  • Každý jeden z nás berie peniaze úplne inak
  • Odborník však prišiel s ľahkým triedením

Niektorí z nás šetria peniaze a snažia sa nasporiť nejaké drobné navyše, kedykoľvek sa im naskytne príležitosť. Iní považujú peniaze za prostriedok k dosiahnutiu cieľa – je to spôsob, ako si užívať život a držať krok s najnovšími trendmi. Ďalší si peniaze stále spájajú s chamtivosťou a materializmom a chcú sa tejto téme úplne vyhnúť.

V skutočnosti existuje termín pre spôsob, akým premýšľame o peniazoch, ktorý ako prvý vo svojej práci vymyslel Brad Klontz, myšlienkový líder vo svete finančnej terapie. Nazýva sa „scenár peňazí„.

Tvoj peňažný scenár sa skladá z tvojich nevedomých presvedčení o peniazoch, ktoré majú často korene v detstve. Tieto skripty ovplyvňujú tvoje správanie a pohľad na peniaze v dospelosti. V tomto článku sa pozrieme bližšie na tieto 4 typy.

Vyhýbanie sa peniazom

Vieš sa stotožniť s tvrdením, že všetci bohatí ľudia sú iba chamtiví a chudobní ľudia sú, naopak, čistejší a lepší? Ak áno, tak podľa Brada Klontza máš scenár vyhýbania sa peniazom, ktorý je pravdepodobne najškodlivejší zo všetkých scenárov peňazí.

Zatiaľ čo všetky ostatné vedú ľudí k získavaniu peňazí, vyhýbanie sa peniazom vedie ľudí k úteku pred mini, čím sa oberajú o stabilitu a istotu, ktorú môže priniesť finančná nezávislosť.

Vyhýbanie sa peniazom sa môže prejaviť aj ako tendencia odmietania akéhokoľvek plánovania vlastných financií. Peniaze sa zdajú byť príliš veľkou zodpovednosťou alebo nehodnou záležitosťou, ktorej nechceš venovať svoj čas a energiu.

Podľa štúdie Brada Klontza by ľudia s týmto peňažným scenárom mali oddeliť svoju predstavu dobra a zla od peňazí. Pamätať by podľa neho mali na to, že peniaze sú len predmet, ktorý môžu použiť na zvýšenie hodnoty svojho života.

Uctievanie peňazí

Druhý typ scenára podľa Klontza je známy ako uctievanie peňazí a je v podstate opakom vyhýbania sa peniazom. Ľudia v tejto kategórii majú tendenciu považovať peniaze za jedinú cestu k stabilite. 

Títo uctievači peňazí si zastávajú myšlienku toho, že s dostatkom peňazí by mohli dokázať čokoľvek. Pokiaľ si sa v tom našiel, tak by si si mal pripomenúť, že peniaze sú síce dôležité, ale nie sú konečnou podmienkou plnohodnotného života.

Vymenuj si veci, ktoré sú pre teba najdôležitejšie. Napríklad rodina, priatelia, príroda, obľúbené koníčky. Väčšina z týchto vecí si totiž nevyžaduje peniaze, aby si si ich mohol užívať.

ruky v ktorých sú položené bankovky
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

Preskúmaj spôsoby, ako si môžeš užívať život bez toho, aby si siahol do peňaženky. Hoci peniaze môžu poskytnúť slobodu a moc, nie sú jedinou cestou k úspechu alebo šťastiu.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Journal of Financial Theraphy, YMW Advisors

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá