Ľudia míňajú nehorázne peniaze zbytočne. Psychológ vysvetlil kľúč k rýchlej náprave

  • Každý jeden z nás berie peniaze úplne inak
  • Odborník však prišiel s ľahkým triedením
Unsplash_ Chelsea Gates,Jonathan Kho Ming Jun
Unsplash/ Chelsea Gates,Jonathan Kho Ming Jun
  • Každý jeden z nás berie peniaze úplne inak
  • Odborník však prišiel s ľahkým triedením

Stav peňazí

Ďalším scenárom je scenár „stav peňazí“, ktorý je podobný scenáru „Uctievanie peňazí“, ale posúva veci ešte ďalej a spôsobuje, že ľudia veria, že peniaze sú priamo spojené s ich vlastnou hodnotou. Veria, že keď majú viac vecí ako niekto iný, sú lepší alebo hodnotnejší. Rovnako tak, že bohatí ľudia sú vo svojej podstate šťastnejší ako ľudia s nízkymi príjmami.

Niekto, kto má scenár „stav peňazí“, nemusí nevyhnutne míňať peniaze na veci, ktoré mu prinášajú radosť. Skôr si kupuje veci, o ktorých si myslí, že zvýšia sociálny status, napríklad najnovšie auto, iPhone alebo drahé tenisky.

iphone
zdroj: Pixabay/Jan Vašek

Ak patríš k tomuto typu, preskúmaj, prečo sa cítiš závislý od statusu peňazí. Možno si mal v detstve kamaráta, ktorého rodina mala krajšie veci a ty si sa oproti nemu cítil menejcenný. Podľa Klontza je na mieste sa potom pýtať sám seba otázku, že či by sa zmenili tvoje priority, ak by nikto nevedel, na čo míňaš peniaze.

Ostražitosť voči peniazom

Posledným typom peňažného scenára podľa Klontza je peňažná ostražitosť, ktorá je zvyčajne najzdravšia zo všetkých štyroch. Ľudia, ktorí sú ostražití voči peniazom, často hodnotia svoje finančné návyky, aby sa uistili, že dosahujú svoje ciele a robia múdre rozhodnutia. 

Znie to vcelku dobre. Problém ale nastáva vtedy, keď je táto ostražitosť na úkor tvojej vlastnej radosti alebo dokonca zdravia. Každý chce ušetriť viac a rýchlejšie dosiahnuť svoje ciele. Nie je však ani zdravé jesť instantné rezance a práškové polievky len preto, aby si ušetril na účte za potraviny.

vifonka
zdroj: Unsplash/Kevin McCutcheon

Všetci by sme pravdepodobne mohli byť trochu ostražitejší, pokiaľ ide o naše financie. Preto sa zo štyroch typov uprednostňuje ostražitosť v oblasti peňazí. Ak však zistíš, že ťa tvoja snaha o finančné zdravie oberá o spokojnosť v iných oblastiach, možno je čas prehodnotiť prístup. Kľúčom k ostražitosti v oblasti peňazí je totiž podľa Klontza rovnováha.

Zdroje: Journal of Financial Theraphy, YMW Advisors

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá