„Ľudia nemôžu byť rukojemníkmi v hre o váš zaslúžený komfort,“ odkazuje Heger lekárom

  • Premiér Eduard Heger vyzval lekárov na prehodnotenie podania svojich výpovedí
  • Požiadavkami lekárov sa podľa jeho slov zaoberajú dlhé mesiace
Premiér Eduard Heger a predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský
Eduard Heger a Peter Visolajský, TASR/Jakub Kotian
  • Premiér Eduard Heger vyzval lekárov na prehodnotenie podania svojich výpovedí
  • Požiadavkami lekárov sa podľa jeho slov zaoberajú dlhé mesiace

Ľudia nemôžu byť rukojemníkmi v hre o váš zaslúžený komfort, ktorý však vieme spoločne docieliť. V reakcii na výpovede takmer dvoch tisícok lekárov z 27 slovenských nemocníc to uviedol predseda vlády SR Eduard Heger. Zároveň ich vyzval na prehodnotenie svojho zámeru.

„V čase, keď narastajú platy, keď aplikujeme zmeny, ktoré zlepšia pracovné podmienky lekárov a ostatných zamestnancov, keď investujeme do výstavby a rekonštrukcie všetkých nemocníc, keď je tu konečne vláda, ktorá to myslí so zdravotníctvom úprimne, netuneluje ho, ale práve naopak, zdvíha ho na podstatne vyššiu úroveň, mi príde nefér dávať hromadné výpovede,“ poznamenal Heger.

Podotkol, že požiadavkami lekárov sa zaoberajú dlhé mesiace, lebo nie sú splniteľné z večera do rána. „Dvere máte otvorené a verím, že napokon zvíťazí zdravý rozum a zodpovednosť voči ľuďom než očakávania, že za krátky čas vyriešime všetky bolesti, ktorými sektor zdravotníctva desaťročia trpí,“ odkázal lekárom premiér.

V rukách ministerstva

K dnešnému dňu sa rozhodlo totižto už 1 948 lekárov podať výpovede z 27 nemocníc Slovenska. Po vyše ročnom rokovaní Lekárske odborové združenie (LOZ) nemá dohodu, o ktorú žiadalo premiéra, keďže problémy zdravotníctva presahujú kompetencie ministerstva zdravotníctva. Na tlačovom brífingu to oznámil predseda LOZ Peter Visolajský.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Ako potvrdil predseda LOZ, výpoveďami sú ohrozené kľúčové oddelenia nemocníc. „Sú to lekári, ktorí plne závisia od svojej práce v nemocnici, nie sú to lekári, ktorí majú vedľajšie záväzky,“ povedal Visolajský a doplnil, že ide o traumatologické, interné, kardiologické, gynekologické, pediatrické, novorodenecké oddelenie či oddelenie internej medicíny.

Podotkol, že Univerzitná nemocnica v Bratislave bez týchto lekárov nie je schopná fungovať. Preto sa čuduje vyjadreniam ministra financií, že si počká na výpovede. Zodpovednosť za chod nemocníc je podľa lekárskych odborárov plne v rukách ministerstva. Počas tlačového brífingu predstavitelia LOZ avizovali ďalších osem výpovedí.

Počet výpovedí podľa LOZ bude narastať. Výpovedná lehota výpovedí podaných do konca septembra začne plynúť od soboty 1. októbra. Po dvojmesačnom výpovednom období lekári z nemocníc odídu, ak sa LOZ s vládou nedohodne.

Požiadavky lekárskych odborov

Ministerstvo zdravotníctva poslalo predsedovi LOZ v utorok (27. septembra) prehľad plnenia požiadaviek lekárskych odborov a zároveň plnenie Programového vyhlásenia vlády v oblasti zdravotníctva. LOZ to nepovažuje za plnenie.

Lekárka a tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková v reakcii na výpovede lekárov vyzvala obe strany na ústretovosť, aby nebola pacientovi upretá a zanedbaná zdravotná starostlivosť. „KDH požiadavky LOZ považuje z dlhodobého hľadiska za legitímne, ale ich splnenie nie je možné realizovať okamžite a dobehnúť tak čas, ktorý vlády Smeru tak trestuhodne premárnili,“ reagovala Kolejáková.

„Zdravotníctvo je kľúčovou sférou v štáte a po ohlásenom hromadnom odchode takmer dvoch tisíc lekárov k dnešnému dňu sa dotkne každého obyvateľa a aj tých zdravotníkov, ktorí zostávajú. Splnenie podmienok pod tlakom neprispeje k dlhodobej stabilizácii sektora, ako sme to mohli vidieť v posledných 12 rokoch,“ dodala tímlíderka KDH.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá