Ľudia poslali Slovákom viac ako 600-tisíc eur na slúchadlá, ktoré si nedávaš do uší. Zvuk vedú cez kosti

  • Dvaja startupisti zo Slovenska sú pripravení zahájiť revolúciu na poli audio technológií
  • Ich slúchadlá si nebudeš chcieť dať dole z hlavy, pretože ich jednoducho nebudeš ani cítiť
  • Ľudia sa na ne natoľko tešia, že ich na Kickstarteri podporili obrovskou sumou
Sentien
Sentien
  • Dvaja startupisti zo Slovenska sú pripravení zahájiť revolúciu na poli audio technológií
  • Ich slúchadlá si nebudeš chcieť dať dole z hlavy, pretože ich jednoducho nebudeš ani cítiť
  • Ľudia sa na ne natoľko tešia, že ich na Kickstarteri podporili obrovskou sumou

Potrebovali 10 000 dolárov, no ľudia im na crowdfundingovej platforme Kickstarter poslali čiastku, o akej sa im na začiatku ani nesnívalo. Na podporu slúchadiel, ktorých nosenie nebudeš cítiť, ich podporovatelia poslali už viac ako 730-tisíc dolárov, v prepočte cez 614-tisíc eur. Kampaň pritom ešte nie je celkom vo finále, do jej konca chýba 70 hodín.

Futuristické slúchadlá z dielne pražského startupu sa uší takmer nedotýkajú a bez problémov si na nich pustíš hudbu či vybavíš telefonáty. Mnoho ľudí pritom netuší, že za touto novinkou z dielne startupu Sentien stoja dvaja Slováci. Sú nimi Peter Valach a Peter Jensen, ktorí strávili roky štúdiom ergonómie, audiomechaniky a dopadu technológie na zdravie človeka.

zdroj: Sentien

Osobne skúšali všetky existujúce open-ear slúchadlá a podrobili ich rôznorodým testom, vďaka čomu porozumeli možnostiam a limitom súčasných riešení. Všetky svoje znalosti a skúsenosti  napokon aplikovali práve do dizajnu Sentien Audio a aplikácie Sentien Connect.

Raketový štart

Pôvodný cieľ kampane sa firme Sentien podarilo dosiahnuť za úctyhodných 40 minút. Už v prvý deň kampane sa mohli pochváliť vyzbieraním 70-tich tisíc dolárov. Po dvoch týždňoch svietila na ich Kickstarter účte suma presahujúca 400-tisíc dolárov.

zdroj: Sentien

Ich vynález – Sentien Audio je vlastne open-ear headset, ktorý sa dá nosiť celý deň a ovládať cez mobilnú aplikáciu. Slúchadlá sú postavené na technológii bone conduction. To znamená, že vedú zvuk cez lícne kosti a nechávajú tak uši otvorené zvuku z okolia. 

Revolučný  headset z dielne Slovákov je momentálne dostupný na Kickstarteri za limitovanú cenu 229 dolárov. Ide o zľavu vo výške 24 % zľava z retailovej ceny.

Chcel by si slúchadlá Sentien?

Prepojenie dvoch svetov

Vďaka ergonomickému dizajnu a batérii s celodennou výdržou môžu ich používatelia pomerne bez problémov prepájať online a offline realitu.

„Sentien Audio sú slúchadlá, ktoré si ráno nasadíte a zabudnete, že ich máte – rovnako ako hodinky,” hovorí Imrich Valach, CEO firmy Sentien. „Môžete komunikovať s ostatnými alebo počúvať podcasty či hudbu a váš digitálny svet sa prirodzene prelína s fyzickým.”

Oproti klasickým slúchadlám prináša Sentien Audio hneď niekoľko zásadných zmien. Ako sme už spomenuli, nemusíš si ich dávať do uší, vďaka čomu ti nič nebráni v tom, aby si vnímal aj podnety z tvojho okolia.

Taktiež dokážu človeku sprostredkovať celkom iný zážitok z počúvania hudby. O čo ide? Hudbu či rozhovory budeš počuť tak, ako by sa naozaj diali v tvojej tesnej blízkosti. Zakladatelia startupu si už na začiatku vývoja tohto produktu dali za jeden z hlavných cieľov, aby audio set minimalizoval únik zvuku a poskytoval celkom súkromný zážitok. Nemusíš sa tak báť, že celá električka bude počuť tvoj telefonát či obľúbenú pesničku.

zdroj: Sentien

Mnohí sa obávajú, či im slúchadlá budú dobre sedieť na hlave. Predsa len ide o aspekt, ktorý je problematický aj pri kúpe klasických slúchadiel, na aké sme zvyknutí. O to, aby ti ich nosenie vyhovovalo sa však postará flexibilný a nastaviteľný titánový pás. Ten sa podľa jeho tvorcov prispôsobí každému tvaru a veľkosti hlavy.

Celkový zážitok z nosenie tohto audio setu má pozdvihnúť aj batéria s kapacitou, ktorá presahuje 24 hodín. Aj vďaka tomu by si mal pomerne rýchlo zabudnúť, že na sebe nosíš audio sústavu.

Za zmienku stoja aj citlivé mikrofóny, ktoré sú v slúchadlách precízne integrované. Zaistiť by mali naozaj vysokú kvalitu hovorov. Dokonca by si mal nadobudnúť pocit, že s daným človekom komunikuješ naživo.

Vlastne to môže byť aj o niečo lepší zážitok, pretože headset filtruje okolitý hluk a telefonovanie tak zostáva nerušené akýmikoľvek zvukmi v pozadí. Ty ako používateľ budeš jednoducho počuť iba to, čo chceš počuť, krištáľovo čisto.

Samotné ovládanie headsetu je možné nastaviť a personalizovať v aplikácii Sentien Connect, ktorá zabezpečuje pravidelný upgrade s novými funkciami. Sentien Audio sa dokáže pripojiť k dvom zariadeniam súčasne, a to aj naprieč platformami (Win, iOs, Android i MacOs). Zároveň je kompatibilný s hlasovým asistentom podľa tvojho vlastného výberu.

„Naším cieľom je prostredníctvom Sentien Audio a Sentien Connect zjednodušiť interakciu ľudí s technológiami a urobiť ju viac prirodzenou,“ hovorí Valach. „Naše slúchadlá zlepšujú spoluprácu s kolegami, kontakt s blízkymi aj počúvanie obľúbeného zvukového obsahu bez toho, aby vás vytrhli zo sveta naokolo,“ dodáva.

„Radi by sme sa pustili rovno do brain – computer interface, ale technológia na to zatiaľ nie je pripravená. Sentien Audio vnímame ako prvý krok k tejto realite, ktorý je možný už dnes.“

Zdroje: Sentien, Kickstarter

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK