Ľudia sa cítia staro a nebaví ich život. Depresívny postoj sa dá podľa vedcov zmeniť jedinou aktivitou

  • Anglickí vedci prišli s novými zisteniami, ktoré spájajú psychické zdravie so spánkom
  • Čím menej ľudia spávajú, tým menej pozitívny prístup majú k svojmu životu
  • Negatívny prístup majú aj k skutočnosti, že sú každým dňom starší
spánok
Unsplash/ Kinga Cichewicz, Unsplash/ Vladislav Muslakov
  • Anglickí vedci prišli s novými zisteniami, ktoré spájajú psychické zdravie so spánkom
  • Čím menej ľudia spávajú, tým menej pozitívny prístup majú k svojmu životu
  • Negatívny prístup majú aj k skutočnosti, že sú každým dňom starší

To, že sa nevyspatý cítiš horšie a zlý spánok neprospieva ani tvojmu zdraviu, nie je žiadna novinka. Podľa novej štúdie vedcov z Exeteru však kvôli zlému spánku môžeš negatívne vnímať skutočnosť, že starneš. 

Negativita kvôli nedostatku spánku

Vedci z Univerzity v Exeteri zistili, že ľudia, ktorí sa zle vyspali, vnímali svoje starnutie negatívnejšie a cítili sa tiež starší, ako v skutočnosti boli. 

Ako starneme, všetci zažívame pozitívne aj negatívne zmeny v mnohých oblastiach nášho života. Niektorí ľudia však vnímajú viac negatívnych zmien než iní. Keďže vieme, že negatívne vnímanie starnutia môže byť škodlivé pre budúce fyzické, duševné a kognitívne zdravie, otvorenou otázkou vo výskume starnutia je pochopiť, prečo sú ľudia voči starnutiu negatívnejší,“ uviedla vo vyhlásení vedúca štúdie Serena Sabatini. 

spánok
zdroj: flickr/farysej

Štúdia skúmala 4 482 ľudí vo veku 50 a viac rokov, prostredníctvom online štúdie Project, ktorá spája pravidelné kognitívne testy a vyplnenie dotazníkov o životnom štýle. Systém vedú skupiny výskumníkov z King’s College v Londýne a Univerzitou v Exeteri a je financovaná Národným inštitútom pre výskum zdravia (NIHR). 

„Náš výskum naznačuje, že chudobní ľudia sa cítia starší a svoje starnutie vnímajú skôr negatívne. Musíme to ďalej študovať – jedným z vysvetlení by mohlo byť, že negatívnejší výhľad ovplyvňuje oboje. Mohlo by to však byť znakom toho, že riešenie problémov so spánkom by mohlo podporiť lepšie vnímanie starnutia, čo by mohlo mať ďalšie zdravotné výhody,“ opísala vedkyňa z univerzity.

Ak sa vyspím, cítim sa mladšie 

Výskum robili prostredníctvom online dotazníkov. Tím si všimol, že mnohí účastníci komentovali svoj spánok negatívne. „To, ako sa cítim, značne závisí od môjho spánku. Cítim sa skvele, keď spím šesť hodín, mám viac energie, ako keď som bol mladý,“ v podobnom duchu sa niesli viaceré odpovede. 

Ďalší komentár podľa portálu India Education Diary znel: „Mám problémy s chronickou bolesťou a veľmi málo spím, čo má veľký vplyv na môj život.“

V dôsledku takýchto komentárov sa tím rozhodol uskutočniť dotazník zameraný špeciálne na spánok. 

Vo výskume publikovanom v Behavioral Sleep Medicine sa účastníkov pýtali, či zažili negatívne zmeny súvisiace s vekom, ako je horšia pamäť, menej energie, zvýšená závislosť na pomoci druhých, znížená motivácia a nutnosť obmedzovať svoje činnosti.

Hodnotili aj kvalitu spánku. Účastníci vyplnili oba dotazníky dvakrát s odstupom jedného roka.

Spánok
zdroj: unsplash/Kinga Cichewicz's

„Tento výskum je dôležitou súčasťou narastajúceho množstva dôkazov o kľúčovej úlohe spánku v zdravom starnutí. Teraz potrebujeme, aby sa do PROTECT prihlásilo viac ľudí, aby nám to pomohli lepšie pochopiť. Máme pred sebou niekoľko vzrušujúcich skúšok, ako optimalizovať spánok v niektorých obzvlášť zraniteľných skupinách, ako sú ľudia s demenciou v opatrovateľských domovoch,“ povedal profesor Clive Ballard z Univerzity v Exeteri. 

Vzhľadom na to, že výskumníci potrebujú nových účastníkov, vyzývajú ľudí starších ako 50 rokov, aby sa do výskumu zapojili. Chcú skúmať aj ďalšie javy a sprievodné príznaky chorôb spojených so starnutím. 

Zdroje: Eurek Alert, India Education Diary, PROTECT

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá