Ľudia si Bratislavu užívajú a zaplnili ulice a všetky terasy. Rady na zmrzlinu sú aj cez dve ulice (Fotoreportáž)

  • Uvoľnenie opatrení prospieva ľuďom aj podnikateľom
  • Takto vyzerala Bratislava deň po 4. fáze uvoľňovania
bratislava terasa
Startitup/Rebeka Jakubová
  • Uvoľnenie opatrení prospieva ľuďom aj podnikateľom
  • Takto vyzerala Bratislava deň po 4. fáze uvoľňovania

Plné terasy, otvorené nákupné centrá, no aj ľudia bez rúšok. Okrem 4. fázy uvoľnenia sa Bratislava tešila aj nádhernému počasiu. Kto mohol, ten vyrazil aspoň na krátku prechádzku.

Gastropodniky sa zviechajú: „Ľudia k nám chodia rovnako, ako predtým. Rozdiel je len v tom, že práve v týchto dňoch nám oficiálne začína sezóna, a preto nebadáme až taký pokles zákazníkov v porovnaní s obdobím krátko pred vypuknutím koronavírusu. Máme malú prevádzku, preto sem smie vstúpiť vždy len jeden človek, ten musí mať rúško a použiť dezinfekciu. Platiť sa u nás dá len kartou, na to sa ľudia občas sťažujú. Mimo toho sú disciplinovaní a ohľaduplní,“ prezradila pre Startitup Andrea, ktorá pracuje v Orbis Street Food.

Na zmrzlinu si počkáš aj desiatky minút, niekedy je rad až cez dve ulice.

zdroj: Startitup/Rebeka Jakubová

Viac ľudí v prírode, ako na terasách

Možno je to počasím, možno si ľudia zvykli, že je väčšina obchodov zatvorená. Porovnateľný, ak nie vyšší počet ľudí sa nachádzal na trávnatých plochách v sadoch a parkoch. Po vstupe do Sadu Janka Kráľa sa nám naskytol pohľad na cvičiace skupiny, keďže tréneri svoje lekcie ponúkajú, momentálne, v exteriéri.

zdroj: Startitup/Rebeka Jakubová

Okrem športujúcich ľudí sa tam nachádzalo aj značné množstvo rodín s deťmi a partií. Väčšina z nich dodržiavala nosenie rúšok, alebo 5-metrový odstup.

zdroj: Startitup/Rebeka Jakubová

Nákupné centrá vítajú prvých návštevníkov

Pri vstupe do nákupného centra Eurovea sme očakávali nával ľudí, no skutočnosť je taká, že aj na tomto mieste si návštevníci radšej zvolili exteriérové riešenie. Plné boli terasy aj promenáda. Samotné centrum vyzeralo pomerne prázdne.

zdroj: Startitup/Rebeka Jakubová

Okolo Eurovei sa preháňali cyklisti a ľudia na kolobežkách, ihriská obsadili deti, schody pod sochou M.R. Štefánika ľudia využili na popíjanie nápojov pri zapadajúcom slnku. Atmosféra sa sotva ponášala na hektické šialenstvo, ktoré v Bratislave bežne zažívame.

„Je fajn, že sú nákupné centrá a obchody otvorené, aspoň si človek môže zbehnúť kúpiť potrebné, no nijako ma to neovplyvňuje. Nerád sa potulujem v preplnených priestoroch, radšej idem do prírody,“ vraví Ondrej, ktorého sme zastavili pri návrate domov z výletu.

zdroj: Startitup/Rebeka Jakubová
zdroj: Startitup/Rebeka Jakubová

Bary sa ešte trápia, no cítia podporu „svojich“ ľudí

Pavol pracujúci v undergroundovom klube Fuga v centre hovorí: „V tejto situácii záleží na určitých faktoroch ešte viac, než normálne. Či už ide o počasie, alebo o nejaký druh „štamgastov“, ktorí si nájdu cestu do svojho obľúbeného podniku. Nakoľko sme my prakticky priamo v centre mesta, odpadla nám klientela v podobe turistov či vysokoškolákov pochádzajúcich z iných miest.“

„Našťastie, náš podnik je underground, zameraný na niekoľko komunít v spoločnosti. Miesto, kde sa spájajú komunity, bude mať, hádam, vždy dosť slušnú klientelu a aj v týchto ťažších časoch nám ľudia dokázali, že nás podporujú a chodia k nám v hojných počtoch.“

zdroj: Startitup/Rebeka Jakubová

Zuzana Čaputová vyzýva na podporu kultúry

Umenie a kultúra sú ďalšie oblasti, ktoré utrpeli značné straty. Prezidentka Zuzana Čaputová po návšteve SNG vyzvala na ich podporu: „V období, ktoré máme bezprostredne za sebou, keď sme boli izolovaní a mali sme menej sociálnych kontaktov, sa iste mnohí z nás utiekali práve k dobrej knihe, hudbe, dobrému filmu. Práve v ťažkých časoch si uvedomujeme, ako kultúra a umenie povznáša, ako nás zušľachťuje. Zároveň však treba povedať aj to, že práve táto oblasť života podstatne trpí ekonomickým spôsobom,“informuje TASR.

zdroj: Startitup/Rebeka Jakubová

Naše hlavné mesto, rovnako, ako celá krajina, sa potrebuje nadýchnuť a vrátiť do svojho tempa. Inak to nie je ani s jeho obyvateľmi, ktorí ostávajú obozretní: „Ľudia sú opatrní. Aj v prírode sa snažia chodiť s rúškom, alebo sa na diaľku obchádzať. Ak nemáš priestor a nevieš si ho zariadiť, je ešte potrebné to rúško mať. Čiže som za rozumné nosenie rúška,“ hovorí Dominika.

Juraj vníma uvoľňovanie opatrení pozitívne, no ostáva za dočasné nosenie rúšok: „Berúc do úvahy počty nových prípadov, som za to, aby sa nosenie rúšok zredukovalo na uzavreté priestory, a to do bodu, kým aj v okolitých krajinách nebude situácia podobná, ako u nás. S podporou ekonomiky a súvisiacim otvorením hraníc nastáva zvýšené riziko, že si koronavírus opäť prinesieme.“

zdroj: Startitup/Rebeka Jakubová
zdroj: Startitup/Rebeka Jakubová

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK