„Ľudia si zaslúžia rešpekt, nie pľuvance a paralyzované mesto,“ hovorí Vallo. Žiada políciu o ochranu Bratislavy

  • Počas protestov z minulého týždňa si vyslúžila polícia kritiku spoločnosti za nedostatočnú aktivitu
  • Primátor Bratislavy Matúš Vallo žiada pri aktuálnych protestoch políciu o spoluprácu
  • Upozorňuje, že do Bratislavy prichádzajú na protest ľudia z celého Slovenska, čím komplikujú život jej obyvateľom
Vallo, protest
TASR/Dano Veselský, TASR/Jakub Kotian
  • Počas protestov z minulého týždňa si vyslúžila polícia kritiku spoločnosti za nedostatočnú aktivitu
  • Primátor Bratislavy Matúš Vallo žiada pri aktuálnych protestoch políciu o spoluprácu
  • Upozorňuje, že do Bratislavy prichádzajú na protest ľudia z celého Slovenska, čím komplikujú život jej obyvateľom

Minulý týždeň priniesol prvé búrlivé protesty proti očkovaniu v Bratislave. Na dni 5. a 6. augusta sú oznámené ďalšie. Participanti plánujú odrezať Bratislavu od hlavných dopravných tepien barikádou z automobilov. Primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi dochádza trpezlivosť.

Ľudia si zaslúžia rešpekt

Napriek tomu, že Bratislavu považuje za otvorené a tolerantné mesto, ktoré netrpí xenofóbiou, upozorňuje, že protestujúci ľudia prekračujú hranice. „Sledujem otvorené výzvy, aby v najbližších dňoch prišli ľudia z celého Slovenska do Bratislavy blokovať dopravu. Nie vyjadriť svoj názor, ale blokovať dopravu a strpčiť tak život ľuďom v našom meste,“ píše na sociálnej sieti.

Mnohí občania kritizujú políciu, že počas nedávnych protestov nezasahovala dostatočne. Tá sa však bráni. „Protestujúci dav nie je hlúčik disciplinovaných ľudí. Je to masa emóciami zmietaných občanov, ktorých reakcie sú nevyspytateľné. Polícia ich monitoruje na mieste, prostredníctvom kamier na monitoroch, podľa toho vydáva riadiaci dôstojník pokyny na ďalšie kroky. Zasahuje v čase, kedy je riziko negatívnych dopadov najmenšie. Použitie donucovacích prostriedkov je striktne dané zákonom, v ktorom je vyšpecifikované nasadenie techniky,“ napísal po proteste riaditeľ Policajného zboru Peter Kovařík na sociálnej sieti.

Matúš Vallo na vyjarenie reaguje, že je pravdou, že si na prejav názoru musí obyvateľstvo zvyknúť aj za predpokladu, že spôsobí nejaké obmedzenia. „V epidemiologickej situácii, v akej sa dnes nachádzame, však vidím zásadný rozdiel medzi prejavením názoru a vystavením Bratislavčanov a Bratislavčaniek rizikovej situácii, ktorej dôsledkom môže byť aj ohrozenie ich zdravia a vo výsledku tiež sprísnenie epidemiologických opatrení.“

Bratislava zahajuje protiopatrenia

Ako informuje primátor ďalej vo svojom komentári pod príspevkom na sociálnej sieti, Bratislava sa rozhodla na zhoršenú situáciu pripraviť. Spolupracuje so štátnou políciou pre zabezpečenie verejného poriadku, ktorá nasadí zvýšený počet síl a prostriedkov, bude posilnený monitoring kamerových systémov a pribudnú aj odťahové vozidlá.

„Krajské riaditeľstvo policajného zboru sme na dnešnom koordinačnom stretnutí požiadali o ochranu Bratislavy. Našou oprávnenou požiadavkou je ochrana nášho mesta a rešpektovanie faktu, že väčšina Bratislavčanov a Bratislavčaniek sa rozhodla čeliť tretej vlne zodpovedným správaním, odporúčaniami vedeckých autorít a dodržiavaním nevyhnutných bezpečnostných a hygienických pravidiel. Zaslúžia si za to rešpekt a nie hanlivé pokriky, pľuvance a na dlhé hodiny paralyzované celé mesto,“ uzatvára.

Polícia varuje

Na sociálnej sieti pred protestmi varuje aj samotná polícia. Na štvrtok a piatok sú podľa nej naplánované dve zhromaždenia, jedno ohlásené a druhé neohlásené. 

„V prípade, ak by došlo k narušeniu verejného poriadku alebo k páchaniu inej protiprávnej činnosti, polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore zakročí a to formou intervenčného zásahu poriadkových jednotiek voči osobám, ktoré sa takýchto konaní budú dopúšťať,“ uvádzajú policajti s tým, že vodičom radia, aby sa miestam protestu radšej vyhli. Nie je totiž vylúčený policajný zásah.

Mesto sa tiež pripravuje na odklon liniek MHD. Dopravný podnik informuje, že v prípade zablokovaných ulíc budú spoje premávať po obchádzkových trasách. „Cestujúcim odporúčame, aby si pri cestovaní vyhradili väčšiu časovú rezervu, alebo ak to situácia dovolí, aby sa uvedeným úsekom vyhli. Zajtra budeme situáciu nepretržite monitorovať a všetky aktuálne informácie budú dostupné na webe, sociálnych sieťach a infotabuliach priamo na zastávkach,“ uvádza DPB.

Zdroje: Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech