Ľudia strácajú nádej v lepšiu budúcnosť v hladových dolinách. Tím Slovákov sa už nechce na zúfalú situáciu prizerať

  • Silné regionálne rozdiely čoraz viac motivujú ľudí, aby sa za „lepším životom“ či „lepšou prácou“ presťahovali do iného regiónu či štátu
  • Dochádza tým k odlevu mozgov, čo znižuje potenciál regiónov a vytvára hladové doliny
  • Namiesto štátu chcú tieto lokality vzkriesiť poslední obyvatelia, ktorí spúšťajú výnimočný projekt
ff
TASR/Oliver Ondráš, Dušan Hein
  • Silné regionálne rozdiely čoraz viac motivujú ľudí, aby sa za „lepším životom“ či „lepšou prácou“ presťahovali do iného regiónu či štátu
  • Dochádza tým k odlevu mozgov, čo znižuje potenciál regiónov a vytvára hladové doliny
  • Namiesto štátu chcú tieto lokality vzkriesiť poslední obyvatelia, ktorí spúšťajú výnimočný projekt

Podľa dát zo Štatistického úradu Slovenskej republiky dolina Horného Gemera stráca obyvateľov. Ich počet za posledných 10 rokov výrazne klesol, ľudí  jednoducho umiera viac, ako sa rodí.

Trápením je tiež nedostatok pracovných príležitostí. Svedčí o tom aj výrazne vyšší počet ľudí hľadajúcich si prácu v porovnaní s inými regiónmi, a tak mnohí za prácou odchádzajú.

Na Hornom Gemeri je preto len zopár aktívnych obyvateľov, ktorí sa snažia svoje obce v spiacich dolinách oživiť. Radi by im prinavrátili aj stratenú slávu a lesk.

Pozrime sa napríklad na stolára Mira Balogha, žije v Rožňave, no v rodičovskom dome v Betliari má svoju dielňu. Pri prácach na rekonštrukcii miestneho úradu objavil staré kino odsúdené na zánik. Rozhodol sa odkúpiť zariadenie kina za symbolickú cenu, no nakoniec prišiel s ideou kino obnoviť a starosta Betliara súhlasil.

V tomto okrese funkčné kino chýba, a tak za ním musia obyvatelia cestovať  do 40 kilometrov vzdialenej Revúcej. Betliar kedysi žil kultúrou, v minulosti tam dokonca fungovalo aj putovné divadlo. Miro Balogh chce kultúru do obce prinavrátiť, no pandémia mu, žiaľ, nepomáha.

Obyvateľkou takmer takmer zaniknutej obce je aj Nataša Rokická, ktorá vedie v obci Gočovo občianske združenie na zachovanie pamiatky Juraja Hronca.

Aktivity združenia sa hlásia k odkazu tohto významného slovenského matematika a zakladateľa vysokého školstva na Slovensku. Združenie v obci udržiava jeho rodný dom, pripravuje spomienkový festival JURFest a ďalšie komunitné aktivity.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Na realizácii sa budú podieľať aj ľudia z obce i okolia. Naučia sa paličkovať, vyšívať hantúchy, pripravovať tradičné jedlá a spoločne starať o lúku ich predkov.

Počas roka sa budú v kultúrnom dome realizovať workshopy pre mladých pod vedením seniorov, ktorí remeslo ovládajú. V lete spolu s komunitou pripravia 1. ročník festivalu pre širokú verejnosť spojenú s prehliadkou toho, čo sa ľudia naučili. Premietať sa budú aj filmy o miestnych „svetových“ rodákoch. 

Niekedy sa zdá, ako by si kompetentný neuvedomovali, že naša spoločnosť je len taká silná, ako je silný jej najslabší člen.

Veci do vlastných rúk sa preto rozhodol zobrať tím z Karpatskej nadácie. Ambiciózni Slováci chcú čo najskôr prebudiť spiace doliny Slovenska a pomôcť najmenej rozvinutým miestam východného Slovenska.

zdroj: TASR/Lukáš Mužla

Skupina Slovákov aktuálne hľadá ľudí –komunitných lídrov, ktorí dokážu vznietiť iskru záujmu občanov o svoje okolie.

Ak medzi takýchto ľudí patríš, budeš môcť absolvovať intenzívny vzdelávací tréning, kde sa naučíš praktické zručnosti v oblasti komunitného rozvoja, projektového manažmentu a komunikácie. Nadobudneš tak skúsenosti, aby si aj v praxi dosiahol reálne zmeny vo svojej komunite a  obci.

Ak predstavíš projekt s perspektívou, budeš odmenený aj finančne. „Sme presvedčení, že zapálení lídri a silné komunity dokážu svoje obce skutočne prebudiť,“ uvádza pre Startitup Laura Dittelová, riaditeľka Karpatskej nadácie.

„Teší nás aj podpora spoločnosti Deutsche Telekom IT Solutions, ktorá znásobí všetky dary až do výšky cieľovej sumy 3 500 eur. Preto budeme veľmi radi, keď sa k nám pridá verejnosť a spolu podporíme ľudí z doliny Horného Gemera,” dopĺňa.

zdroj: TASR/Dušan Hein

Karpatská nadácia je unikátna regionálna nezisková organizácia, ktorá ako jediná na Slovensku pôsobí predovšetkým na území východného Slovenska – Košického a Prešovského kraja. Jej poslaním je viesť ľudí a organizácie k zodpovednosti za seba, komunitu, región a budúcnosť.

Od svojho založenia v roku 1994 poskytuje finančnú podporu a vzdelávanie pre aktívnych ľudí a neziskové organizácie s cieľom zlepšovania života na východnom Slovensku. Počas svojej existencie podporila vyše tisíc projektov sumou viac ako 3 milióny eur.

Zdroj: Karpatská nadácia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá