Ľudia sú menej nahraditeľní, ak sú bližšie k šéfovi. Zamestnancom, ktorí bojujú za home office, hrozí vyhadzov, tvrdia odborníci

  • Posledný rok žijeme v dobe, kedy veľa z nás môže pracovať v pyžame rovno z postele
  • Podľa odborníkov sa to však môže čoskoro zmeniť a zamestnávatelia budú požadovať návrat do kancelárií
  • Zamestnanci sa kvôli tomu búria, no neuvedomujú si, aké to môže mať dôsledky
pjimage - 2021-09-04T220736.541
Unsplash/Grovemade Unsplash/Paige Cody
  • Posledný rok žijeme v dobe, kedy veľa z nás môže pracovať v pyžame rovno z postele
  • Podľa odborníkov sa to však môže čoskoro zmeniť a zamestnávatelia budú požadovať návrat do kancelárií
  • Zamestnanci sa kvôli tomu búria, no neuvedomujú si, aké to môže mať dôsledky

Čoskoro to budú dva roky, kedy väčšina zamestnancov viac či menej dobrovoľne opustila svoje kancelárie a začala pracovať z domu. Mnohým táto forma práce vyhovovala a preto teraz, keď sa situácia zlepšuje a nastal čas, aby sa vrátili do kancelárií, protestujú. Najmä, ak majú doma ideálne prostredie bez detí a s poriadnym pracovným stolom.

V súčasnosti existuje akýsi súboj medzi zamestnancami a zamestnávateľmi. Kým niektorí zamestnanci chcú aj naďalej pracovať z domu, zamestnávatelia od nich často žiadajú, aby sa vrátili. Vďaka pandémii existuje vo firmách väčšia flexibilita, no niektorí odborníci si myslia, že to nie je správne. 

Podľa portálu NBC News sa spoločnosti často stretávajú so životopismi prichádzajúcimi zo zahraničia. V prípade spoločnosti iCIMS to je až každá štvrtá žiadosť. Jewell Parkinson, personalista iCIMS tvrdí, že dopyt po flexibilnej práci je čoraz vyšší. 

home office práca z domu robota call covid-19 koronavírus kancelárie
zdroj: Pexels/Edward Jenner

Odborníci tvrdia, že firmy by sa mali pripraviť na skutočnosť, kedy budú ich zamestnanci prácu z domu vyžadovať aj naďalej. Výsledky prieskumu theSkimm hovoria jasne. V prípade, že práca z domu nebude možnosťou, uchádzať sa o ňu nebude jedna z piatich žien.

Viacerých zamestnávateľov jej obľúbenosť prekvapila. „Do kancelárií sa nevracia tak veľa zamestnancov, ako by sme očakávali. Spôsobené to je tým, že naši ľudia sú produktívnejší z domu,“ povedal generálny riaditeľ Salesforce Marc Benioff.

Keď je mačka preč, myši sa budú hrať

S Benioffom súhlasí aj Dave Carvajal, generálny riaditeľ Dave Partners. Podľa jeho slov sa ľuďom pracuje lepšie z domu, pretože niekedy si môžu prácu počas dňa rozvrhnúť podľa seba. Hoci bola zvýšená produktivita z domu potvrdená, alebo minimálne nenastal jej pokles, stále existuje mnoho generálnych riaditeľov, ktorí zamestnancov nútia chodiť do kancelárie. V ich hlavách totiž stále funguje predstava, že keď je mačka preč, myši sa budú hrať. 

Vyhovuje ti práca z domu?

Jedným zo zamestnávateľov, ktorí sa zamestnancov snažili nahnať späť do kancelárií, bola aj spoločnosť Apple. Výkonný riaditeľ Apple Tim Cook poslal zamestnancom e-mail, kde im oznámil plánované zmeny a koniec dlhodobého home office, uvádza portál The Verge.  

Cook oznámil, že od väčšiny zamestnancov bude požadované, aby prišli do kancelárie v pondelok, utorok a štvrtok, s možnosťou pracovať nadiaľku v stredu a piatok. Tímy, ktoré musia pracovať osobne, sa budú musieť vrátiť do kancelárie na štyri alebo plných päť dní v týždni.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: NBC News, The Verge, Bloomberg, CNBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech