Ľudia sú s nástupom umelej inteligencie stotožnení. 40 % ľudí je pripravených na sex s robotom, ďalší na to, že prídu o prácu

  • Nová štúdia má byť akýmsi pohľadom do budúcnosti
  • Mnohí sú však z jej výsledkov šokovaní
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/DANNY G,unsplash/Xu Haiwei
  • Nová štúdia má byť akýmsi pohľadom do budúcnosti
  • Mnohí sú však z jej výsledkov šokovaní

Chtiac či nechtiac, na expanziu technológií a umelej inteligencie si budeme musieť zvyknúť. Niektorým sú prichádzajúce zmeny sympatické, iní zas prílišné nadšenie nepociťujú. Nová štúdia ale ukazuje, že na nástup umelej inteligencie je pripravených viac ľudí, než sme čakali.

Jeden šok za druhým

Podľa novej štúdie totiž viac ako 40 % ľudí tvrdí, že by podstúpilo sex s robotom. Výskum bol realizovaný na vzorke viac ako 1 200 ľudí, pričom prekvapivo veľká časť skupiny bola voči spomínaným aktivitám otvorená.

Iba 39 % ale uviedlo, že by boli schopní žiť v „romantickom vzťahu“ s robotom, informuje Ladbible. Tejto myšlienke však bola otvorená najmä mužská časť respondentov. Z výskumu tiež ďalej vyplynulo, že muži majú vo všeobecnosti dvakrát väčšiu dôveru v umelú inteligenciu ako ženy.

Pre odborníkov je zvláštna informácia, že mnohým neprekáža, ak sú roboti týraní. 32 % uviedlo, že nie je nutné zapodievať sa s právami robotov.

Robot
zdroj: unsplash/Xu Haiwei

Strach o zamestnanie

Ľudia však počas výskumu vyjadrili aj obavy o svoju prácu. Až 69 % absolventov vysokých škôl totiž uviedlo, že sa obávajú, že ich umelá inteligencia oberie o ich prácu. Respondenti však uviedli, že podľa ich názoru by sa mali najviac obávať o prácu pokladníci, profesionálni vodiči a tlmočníci, dodáva ZDNet.

Znepokojivým bol tiež výsledok, že takmer 78 % respondentov je presvedčených, že roboti budú využívaní na šírenie dezinformácií. Stále sa však medzi ľuďmi našli takí, ktorí umelej inteligencii absolútne dôverujú. Minimálne v istých oblastiach.

Viac ako 45 % respondentov by nenamietalo, ak by umelá inteligencia prevzala kontrolu nad ekonomikou. Ďalších 60 % ľudí by bolo ochotných využiť počas hustej premávky taxík s vlastným riadením. Kedy sa ale podobné scenáre stanú realitou je zatiaľ otázne.

Pokladníci
zdroj: unsplash/Brian Lundquist
Zdroje: Ladbible, ZDNet

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech