Ľudia tu zabúdajú tisíce eur len tak na ulici a notebooky si kupujú v automatoch. Toto je 10 faktov o Dubaji, ktoré ťa dostanú

  • Bohatstvo, prestíž, luxus. To a omnoho viac je Dubaj.
collagejhvjhvjhv
unsplash.com
  • Bohatstvo, prestíž, luxus. To a omnoho viac je Dubaj.

Dubaj, najľudnatejší a druhý najrozsiahlejší emirát zo Spojených arabských emirátov, ktorého väčšinu územia zaberá holá púšť. Hlavným mestom je rovnomenný Dubaj, ktorý sa stal svetovou metropolou napriek tomu, že mestom nepreteká jediná rieka, ktorá je k životu tak dôležitá. Dubaj je symbolom moci, bohatstva, prestíže a zábavy. Vedeli ste o ňom týchto 10 vecí?

Stretnete len jedného Dubajčana

Ak by ste do Dubaja zamierili potom pravdepodobne stretnete len jediného pravého Dubajčana, pôvodného obyvateľa tohto emirátu a tým je človek, ktorý vám do pasu na letisku dá pečiatku. Pôvodní obyvatelia sa totiž turistickým miestam v Dubaji vyhýbajú širokým oblúkom. Navyše je pôvodné obyvateľstvo niekoľkonásobne prevýšené (1:6) prisťahovalcami a preto tu stretnete najmä ľudí z Indie, Bangladéšu, Pakistanu či „západniarov“.

Dubaj nie je tak vysoký, ako sa o ňom hovorí

Áno, má síce najvyššiu budovu sveta – mrakodrap Burj Khalifa, ktorý sa týči do ohromnej výšky 828 metrov. To je ale tak všetko. Celkovo mesto Dubaj nie je tak „vysoké“ ako si mnohí myslia. V celom meste nájdete „len“ 1344 dokončených mrakodrapov. V takom Hongkongu je ich však 6606, v New Yorku zasa 6180. V roku 2006 síce jedna štvrtina všetkých žeriavov na svete pracovala práve v Dubaji no po roku 2008 sa tento boom viditeľne spomalil.

Policajné autá

Ani Škoda, Kia či Volkswagen, ktoré vo veľkom využíva slovenská polícia, by v Dubaji asi nepochodili. V meste, kde každý jazdí na super rýchlom tátošovi musela aj polícia pristúpiť k rýchlejším vozidlám. A tak dostala luxusné vybavenie v podobe Ferrari, Lamborghini či Bentley. V garážach polície nechýbajú ani BMW, McLaren či Buggati Veyron.

Dubai Police Car

Zadlžený Dubaj

Aj keď sa Dubaj stal symbolom bohatstva a prestíže, emirát je zadĺžený svojim susedom. Stavba najvyššej budovy sveta priniesla Dubaju slávu no i finančné ťažkosti. Burj Khalifa sa mala pôvodne nazývať Burj Dubai, no problémy s financovaním prinútili Dubaj poprosiť o pomoc Chalifa bin Zayeda Al Nahayana, emira z Abú Zabí a prezidenta Spojených arabských emirátov. Ten stavbu nakoniec zafinancoval a tak nesie dnes veža jeho meno.

Geniálne stavby

Dubaj je dnes mestom, v ktorom vznikajú mnohé moderné geniálne i menej potrebné stavby. Medzi tie „zbytočné“ patria napríklad umelé ostrovy či množstvo nevkusných mrakodrapov v centre mesta. Medzi najlepšie projekty, ktoré však neboli nikdy zrealizované, patrí napríklad návrh Medzinárodného šachového mesta. Tento projekt zahŕňal výstavbu celkom 32 mrakodrapov, ktoré by spolu vytvorili obriu šachovnicu. Nevyšiel ani projekt veže Stevena Gerrara, dynamického mrakodrapu, ktorého jednotlivé poschodia sa mali otáčať.

Leaving Dubai - Palm Islands

Bohatí a zábudliví ľudia

Je známe, že mnohí obyvatelia Dubaja sa doslova topia v peniazoch. Často však na tieto peniaze z neznámych dôvodov zabúdajú. Tak napríklad v roku 2015 našli v toaletnej kabíne Dubajského letiska finančnú hotovosť, ktorá činila viac ako 35-tisíc eur. V roku 2016 takto za prvé štyri mesiace „prepadlo“ letisku asi 10-tisíc eur. V októbri 2016 zas taxikár našiel vo svojom aute 850-tisíc eur, ktoré boli neskôr vrátené pôvodnému majiteľovi. Len si to predstavte… Ten pocit, keď si v taxíku zabudnete toľko peňazí.

Manželku si tu nenájdete

Ak by ste si chceli v Dubaji nájsť partnerku, potom asi nepochodíte. Z takmer 2,5 milióna obyvateľov je totiž až 70% mužského pohlavia. Veľká časť obyvateľov sú totiž bohatí muži, ktorí v Dubaji pracujú a kvôli práci opustili svoje rodiny v iných častiach sveta. Napriek tomu sa dá povedať, že Dubaj je krajina mladých. Až 58% obyvateľstva má totiž od 25 do 44 rokov. Ak si teda hľadáte bohatého mladého manžela, potom je Dubaj asi tým najlepším miestom na Zemi.

Obľúbený princ

Mladý bohatý manžel? Čo tak dubajský princ? Hamdan bin Mohammed Al Maktoum, syn dubajského kráľa je v emiráte, ale aj vo svete veľmi obľúbený. Okrem toho, že je považovaný za veľkého sympaťáka, má aj zaujímavé záľuby. Medzi ne patrí parašutizmus, sokoliarstvo, rybolov či potápanie a poéziu v štýle Nabati (tradičná poézia zo 16.storočia).

H.H Sheikh Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum Thursday, 03/11/2016 repost from @uaevip2020 🌹 🌹 🌹 🌹 @faz3 🌹 🌹 🌹 🌹 من مقناص اوزباكستان 3/11/2016 .. .. .. 🌼إلى الرائعين الذين يحملون🌼 طهارة النفس وجمال الروح.. دوما نبحث عنهم ونطمئن عليهم أسأل الله أن يجعلكم بأحسن حال. اللهم إني أسألك باسمك الأعظم الذي إذا أدركته الجبال سجدت.. و إذا أدركته القلوب خشعت.. و إذا أدركته العيون بكت.. أن تغفر.. وترزق. وتكرم.. وتحفظ أحبتي بعينك التي لا تغفل ولا تنام 🌹صباح الخير 🌹 .. .. .. .. #فزاع #dubai #uae #دبي #gitex #mydubai #الامارات #faz3 #fazza #ابوظبي #تصويري #dwtc #fazza3 #gitex2014 #العين #قطر #لايك #البحرين #السعوديه #الكويت #تصوير #سيارات #صور #عمان #الشارقة #حمدان #سوق #شعر #لقطة #معرض

Príspevok, ktorý zdieľa Fazza♡(Crown Prince of Dubai) (@karenyadira15),

Sláva perál

Dnes prekvitá najmä vďaka bohatým investorom a turizmu. Predtým zarábal na rope. A čo bolo s Dubajom ešte pred ropnou kapitolou? Rybolov, poľnohospodárstvo a lov perál. Dubaj bol slávnym zdrojom perál v celom svete. Na začiatku 20. storočia tu pracovalo asi 7000 námorníkov, ktorí sa špecializovali na perly. Od mája do septembra sa potápali každý deň aj na 14 hodín, pričom za deň spravili viac ako 50 ponorov.

Automaty namiesto obchodov

V Dubaji si v automate kúpite naozaj čokoľvek. Známy je najmä „automat na zlato“, kde si môžete kúpiť zlato od 24-karátovej mince až po zlatú tehličku. Automat je pritom zosynchronizovaný s aktuálnymi cenami zlata. Okrem zlata si v dubajských automatoch kúpite aj notebook, tablet, telefón či fotoaparát.

Untitled

Do Dubaja sa môžete dostať letecky už za 103 €

zdroj: interez.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá