Ľudia už nemajú záujem o bývanie v Bratislave, záujem o byty rapídne klesol

  • Čo je príčinou?
bttttt
facebook.com/pg/PanoramaCityBratislava/facebook.com/Amandari-nábytok-svietidlá-dekorácie
  • Čo je príčinou?

bývanie v Bratislave už nie je ani zďaleka taký záujem ako tomu bolo kedysi. Nejde však o zmenu trendu, kvôli ktorému by sa už ľuďom nechcelo bývať vo veľkých mestách. Mnoho Slovákov by aj chcelo, ale nie sú na to peniaze a dokonca už ani hypotéky.

„Medzikvartálne sme zaznamenali pokles o 27,6 percenta. V medziročnom porovnaní ide o prepad o viac ako 33 percent, informuje Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca ceny nehnuteľností spoločnosti Lexxus.

Cena starých bytov sa stále drží vysoko

Za slabý tretí kvartál a s ním spojený nedostatočný záujem o kúpu nových bytov je aj dovolenková sezóna. Práve podľa analýzy spoločnosti Lexxus, Slováci, ktorí dovolenkujú jednoducho byty nekupujú. Ďalším dôvodom má byť nedostatočná ponuka nových bytov. Aj kvôli tejto okolnosti dnes kúpiš starý a nový byt v niektorých častiach Bratislavy za veľmi podobnú cenu.

Z pohľadu ceny sú najvyhľadávanejšie byty v cenovom rozpätí od 90 000 do 160 000 eur, čo predstavujú najmä dvoj a trojizbové byty. Odhady priemernej ceny za 1 m2 sú rôzne, pohybujú sa však okolo 1 800 až 1 850 eur bez DPH, čo vo svojej kvartálnej analýze trhu rezidenčných nehnuteľností za potvrdzuje aj spoločnosť Lexxus.

Menej dostupné hypotéky

Hypotéku už nedostal každý, kto si o ňu zažiadal. To všetko vďaka pochopiteľnej regulácií NBS. Úpravy pri posudzovaní klientov žiadajúcich o financovanie vlastného bývania zhoršili dostupnosť vytúženého bývania pre niektorých klientov.

Je to však  zdravý spôsob regulácie trhu s nehnuteľnosťami, ktorý chráni hlavne ľudí, ktorí by v prípade zhoršenia situácie na rezidenčnom trhu či zvýšenia úrokových sadzieb a neschopnosti splácať úver mohli prísť o nehnuteľnosť aj investované finančné prostriedky.

Byty už nie sú nutnosťou

Trend, ktorý je na západe bežný, nevlastniť nehnuteľnosť, je na Slovensku zatiaľ akceptovaný len minimálne. Je to však aj vec generácií. Dnešná dospievajúca mládež už bude uvažovať otvorenejšie aj o forme žitia v nájme, keďže poskytuje v mnohých smeroch omnoho viac flexibility a ľudia nie sú viazaní nehnuteľnosťou ku konkrétnemu miestu a môžu sa pohybovať po celom svete.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech