Ľudia vo Venezuele už bojujú aj o pitnú vodu, v inej časti krajiny si nalievajú šampanské za 1 000 dolárov

  • Venezuela patrila k najbohatším krajinám Latinskej Ameriky
  • Všetko sa zmenilo v roku 1999 s príchodom novej hlavy štátu
  • Odvtedy sa v krajine prudko rozšírila kriminalita a chudoba
  • Sú však ľudia, ktorí tu žijú luxusné životy aj dnes
  • Venezuela patrila k najbohatším krajinám Latinskej Ameriky
  • Všetko sa zmenilo v roku 1999 s príchodom novej hlavy štátu
  • Odvtedy sa v krajine prudko rozšírila kriminalita a chudoba
  • Sú však ľudia, ktorí tu žijú luxusné životy aj dnes

Čo ti napadne, keď niekto rozpráva o Venezuele? Pravdepodobne to bude chudoba, ktorú v mnohých prípadoch sprevádza život v otrasných podmienkach.

O tom, že Venezuela je už niekoľko rokov ponorená aj do hlbokej humanitárnej a politickej krízy, niet pochýb. Pitná voda a mydlo sú tu teraz luxusnými produktmi vyhradenými len pre bohatých. Väčšina obyvateľov kedysi najbohatšej krajiny v Latinskej Amerike žije v chudobe.

Kým však obrovské množstvo obyvateľov Venezuely bojuje o živobytie, nájdu sa ľudia, ktorí stále žijú v masívnych vilách a vychutnávajú si šampanské za cenu viac ako 1 000 dolárov za fľašu. To je 40-násobok minimálnej mesačnej mzdy Venezuely.

@drewbinsky

The secret bubble of the ultra rich in Caracas, Venezuela 🇻🇪 #fyp #foryou #viral #travel #venezuela #36SecondsOfLightWork #learnontiktok

♬ FEEL THE GROOVE – Queens Road, Fabian Graetz

Drvivá väčšina obyvateľov žije v chudobe

Podľa štúdie, ktorá vyšla v roku 2019, je priemerná mzda Venezuelčanov približne 72 amerických centov za deň. Na základe tohto výskumu sa zistilo, že až 96 % obyvateľov žije v chudobe, pričom 70 % z nich v extrémnej.

Tieto čísla spravili z Venezuely oficiálne najchudobnejšiu krajinu v Latinskej Amerike. „Venezuela sa značne vzdialila od svojich juhoamerických rovesníkov, čím sa približuje k situácii, ktorú majú niektoré krajiny na africkom kontinente,“ uvádza správa.

Národný prieskum životných podmienok (ENCOVI), ktorý uskutočnili vedci z Katolíckej univerzity Andresa Bella (UCAB), zistil, že 64,8 % venezuelských domácností zažilo v roku 2019 „viacrozmernú chudobu“.

Tento pojem nehovorí len o chudobe, ktorá vychádza z príjmu obyvateľov Venezuely. Zahŕňa to aj prístup k vzdelávaniu, verejných službám a životným podmienkach, v ktorých ľudia žijú.

Venezuela chudoba Amerika inflácia
zdroj: TASR/AP

Ako sa to stalo?

Najväčšou zaujímavosťou je, že Venezuela patrila k najbohatším krajinám Latinskej Ameriky. Od roku 1999 ju však viedli dvaja muži, vplyvom ktorých sa postavenie krajiny rapídne zmenilo. Odvtedy, až do svojej smrti v roku 2013, bol Hugo Chávez prezidentom a jeho nástupcom sa stala verná Chávezova pravá ruka – Nicolás Maduro.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: ENCOVI, BBC, IBEI, Financial Times, Gazeta Do Povo, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech