Ľudské ZOO fungovali až do 20. storočia. Diváci uväzneným hádzali banány a vydávali opičie zvuky

  • Zoologické záhrady patria k obrovským atrakciám
  • Vyhľadávajú ich predovšetkým rodiny s deťmi
  • Táto ZOO však bola iná
ľudské zoo
Wikimedia.org/Brussels World Fair | nonviolenceny.org
  • Zoologické záhrady patria k obrovským atrakciám
  • Vyhľadávajú ich predovšetkým rodiny s deťmi
  • Táto ZOO však bola iná

Argumenty, s ktorými aktivisti prichádzajú, dávajú zmysel. Zvieratá v ZOO sú pod neustálym stresom a ani ten najväčší výbeh sa nevyrovná voľnej prírode. Koniec koncov, predstav si, že by si bol súčasťou takejto atrakcie aj ty.

Ľudia v minulých storočiach si to, žiaľ, predstavovať nemuseli. Existovali totiž ľudské zoologické záhrady, ktoré sa inak nazývali aj etnologickými expozíciami.

V týchto ZOO boli najčastejšie držaní domorodci. Podľa Rare Historical Photos boli títo ľudia držaní v ohradách, okolo ktorých stáli diváci, zazerali na nich a smiali sa im. Okrem domorodcov sa takto zaobchádzalo aj s černochmi, no aj s Aziatmi. Hoci ide o hrôzostrašnú záležitosť, tieto „atrakcie“ vyhľadávali ľudia z celého sveta. 

Primitívi z jaskýň 

Počiatky tohto trendu sa datujú ku koncu 19. a začiatku 20. storočia, kedy rôzni dobrodruhovia a prieskumníci svet informovali o divokých a „primitívnych“ ľuďoch. Tí začali všetkých zaujímať a každý ich chcel vidieť.

Dopyt po domorodcoch bol taký vysoký, že tisíce tých z Afriky, Ázie a Ameriky boli za veľmi pochybných okolností privezení do Európy a Spojených štátov. Práve tu boli vystavovaní v ľudských zoologických záhradách, kde boli zajatí. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Rare Historical Photos, NPR, DW, Ferris, BBC, Rare Historical Photos

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá