Ľudstvo bude v roku 2030 na krok od nesmrteľnosti. Predpoveď známeho „mozgu“ Google zaráža

  • Futurista Ray Kurzweil tvrdí, že ľudia budú budú po roku 2030 stále bližšie k nesmrteľnosti
  • Umelá inteligencia dosiahne singularitu
  • Mnohí vedci sa jeho tvrdení obávajú
V roku 2030 by mohli ľudia vďaka samostatnej umelej inteligencii dosiahnuť nesmrteľnosť, tvrdí Ray Kurzweil
V roku 2030 by mohli ľudia vďaka samostatnej umelej inteligencii dosiahnuť nesmrteľnosť, tvrdí Ray Kurzweil, Unsplash/Xu Haiwei, Gabriella Clare Marino
  • Futurista Ray Kurzweil tvrdí, že ľudia budú budú po roku 2030 stále bližšie k nesmrteľnosti
  • Umelá inteligencia dosiahne singularitu
  • Mnohí vedci sa jeho tvrdení obávajú

Ray Kurzweil, riaditeľ inžinierstva spoločnosti Google, je známym futuristom s vynikajúcimi výsledkami v oblasti presných predpovedí. Jeho predpovede, ktorých je od 90. rokov okolo 147, mali doposiaľ 86-percentnú presnosť.

Na konferencii SXSW v Texase vyslovil Kurzweil ďalšiu predpoveď – po roku 2030 sa bude neustále predlžovať ľudský život (každým rokom o rok navyše) a časom, o 15 rokov neskôr, umelá inteligencia (Al) nadobudne singularitu, informuje IFL Science.

Ľudia majú tendenciu vyrobiť stroje, ktoré im zaručia nesmrteľnosť
zdroj: Unsplash/Possessed Photography

Kurzweil je technologická Sibyla

Kurzweil má bohaté skúsenosti s predpovedaním technologickej budúcnosti. V roku 1990 napríklad správne predpovedal, že počítač do roku 2000 porazí majstrov sveta v šachu. Okrem toho predvídal vzostup prenosných počítačov a smartfónov, posun k bezdrôtovejšej technológii a takisto explóziu používania internetu predtým, než to bolo každému zrejmé.

V roku 2010 dokonca preskúmal svoje vlastné predpovede spred 20 rokov, aby zistil, ako sa im darí. Napríklad jeho predpoveď o tom, že v roku 2009 sa budú používať samoriadiace autá, sa ukázala ako mylná.

Singularita, ako píše Futurism, je bod v čase, keď všetky pokroky v technológii, najmä v umelej inteligencii (AI), povedú k strojom, ktoré sú inteligentnejšie ako ľudské bytosti.

Kurzweilov harmonogram pre singularitu je v súlade s inými predpoveďami, najmä s predpoveďami generálneho riaditeľa Softbank – Masayoshi Sona, ktorý predpovedá, že úsvit superinteligentných strojov nastane do roku 2047. Podľa Kurzweila sa však proces smerom k tejto singularite už začal, preto si trúfa svoje odhady orientovať už na rok 2030.

Obávať sa, či neobávať

Všetci vieme, že to skôr či neskôr príde, no otázka v mysliach takmer každého znie: má sa ľudstvo báť singularity? Každý vie, že keď sa stroje stanú inteligentnejšími ako ľudské bytosti, majú podľa našich ideí tendenciu ovládnuť svet. Dokonca mnohí svetoví vedci a technici, ako sú Stephen Hawking, Elon Musk či Bill Gates, varujú pred takýmto druhom budúcnosti.

Kurzweil si to nemyslí, nijako sa tohto scenára neobáva, dokonca sa z možnej singularity teší. To, čo sci-fi zobrazuje ako singularitu – ako AI zotročuje ľudstvo –, nie je nič viac než fikcia. Rýchly vzostup umelej inteligencie je to, čo umožní aj dosiahnutie nesmrteľnosti človeka.

Viera v nekonečné zajtrajšky

Popular Mechanics tvrdí, že futurista verí, že technologický a medicínsky pokrok porastie do tej miery, že robotika (nazýva ich „nanoboty“) bude pracovať na oprave našich tiel na bunkovej úrovni, čím sa vďaka neustálej práci zvrátia choroby a starnutie, čo je len na krok od nesmrteľnosti samotnej.

„Budeme zábavnejší, budeme mať lepší hudobný vkus a budeme viac sexy,“ povedal Kurzweil na konferencii.

Pre tých, ktorí vedca kritizujú alebo sa voči jeho predpovediam stavajú skepticky, uvádza Kurzweil prípad, ktorý už dnes prepája počítače s ľudským organizmom. Existujú totiž ľudia, ktorí majú v mozgu zabudované „mikropočítače“ – pacienti s Parkinsonovou chorobou.

A keďže je hlavnou úlohou technológie zlepšovať svet, Kurzweil predpovedá, že v priebehu 30. rokov 21. storočia bude vynájdená nejaká nová technológia, ktorá sa umiestni do mozgu človeka, a zlepší mu nielen pamäť, ale aj prestaví hormóny tak, aby bol naveky mladý a krásny.

Zdroje: Futurism, Popular Mechanics, IFL Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá