Ľudstvu sa podarilo vytvoriť okolo Zeme bariéru

  • Ľudia ovplyvňujú nielen povrch, ale aj okolie našej planéty.
pexels-photo-220201
pexels.com
  • Ľudia ovplyvňujú nielen povrch, ale aj okolie našej planéty.

Vedci z NASA zistili, že určitý druh rádiovej komunikácie, konkrétne vysielanie na veľmi nízkych frekvenciách (VLF), je v interakcii s kozmickými časticami a dokáže ovplyvňovať ich smer. Takáto interakcia môže niekedy okolo našej planéty vytvárať akúsi neviditeľnú bariéru, ktorá chráni Zem pred vysoko energetickými časticami.

,,Viaceré experimenty a pozorovania dokázali, že pri správnych podmienkach môžu tieto rádiové komunikačné signály na veľmi nízkych frekvenciách ovplyvňovať vlastnosti vysokoenergetického radiačného prostredia v okolí Zeme,“ povedal Phil Erickson, asistent riaditeľa MIT Haystack Observatory.

Signály na veľmi nízkych frekvenciách vysielajú pozemné stanice s naozaj vysokým výkonom, a ich účelom je komunikácia s ponorkami, ktoré sa nachádzajú na dne oceánov. Aj keď sú tieto vlny určené na komunikáciu pod povrchom Zeme, šíria sa aj do atmosféry a obklopujú našu planétu, okolo ktorej vytvárajú akúsi VLF bublinu. Podarilo sa ich zachytiť aj sonde Van Allen Probes, vďaka čomu vedci zistili, že vonkajší okraj VLF bubliny korešponduje s vnútorným okrajom Van Allenovho pásu, čím došlo k vytvoreniu akejsi neviditeľnej bariéry.

Vedci sa domnievajú, že ak by ľudia nevysielali žiadne VLF signály, vnútorný okraj Van Allenovho pásu by sa mohol priblížiť k Zemi o niečo viac než je tomu teraz. Túto myšlienku podporujú aj údaje zo šesťdesiatych rokov minulého storočia, ktoré ukazujú, že Van Allenov pás bol v porovnaní so súčasnosťou oveľa bližšie k našej planéte.

zdroj článku: iflscience.com zdroj titulnej fotografie: NASA

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech