Lukáš Frlajs: Ak mi nezazvoní telefón, som bez práce. Za videá so Zrebným nás už chceli žalovať

  • Ako dabér má na konte napríklad Nevilla Longbottoma či predposledného Spider-Mana, ako herec zasa Lukáša z Perinbaby
  • S Matejom Zrebným tvorí najznámejšiu youtuberskú dvojicu na Slovensku
  • Z jeho hereckých príjmov sa vyžiť nedá, pomáhať si musí Instagramom či YouTube
Snímka obrazovky 2020-01-08 o 13.56.52
@lukasfrlajs
  • Ako dabér má na konte napríklad Nevilla Longbottoma či predposledného Spider-Mana, ako herec zasa Lukáša z Perinbaby
  • S Matejom Zrebným tvorí najznámejšiu youtuberskú dvojicu na Slovensku
  • Z jeho hereckých príjmov sa vyžiť nedá, pomáhať si musí Instagramom či YouTube

Rozhovor si môžeš vypočuť aj ako podcast

Ty si okrem herca aj známy dabér. Dabuješ ešte? Čo boli tvoje najznámejšie postavy?

Áno, aj keď značne menej. Daboval som napríklad predposledného Spider-Mana alebo Nevilla Longbottoma z Harryho Pottera. Myslím si však, že nemám nejakú ikonickú postavu, ktorá ma vystihuje. Tých postáv už boli stovky, v poslednom čase to boli najmä všelijaké telenovely, indické, turecké…

Ako slovenský herec vníma, keď získa hlavnú rolu v celovečernom filme? Je to niečo ako herecký jackpot?

Úprimne neviem, toto každý berie inak. Pre mňa je to výhra, ja milujem obraz a audiovizuálnu tvorbu a tento sen sa mi podarilo aj naplniť. Niekto, kto má rád len divadlo, to zasa môže vnímať inak.

Priemerný zárobok je vyšší ako slovenský štandard. Každopádne záleží od mesiaca.

Každopádne takýchto hereckých snov mám viacero. Môj ďalší goal je na Slovensku točiť viac podobných filmov a seriálov, ideálne čo najkvalitnejšie. A potom je tu zahraničie, to by pre mňa bolo úplne super. Aspoň keby som si mohol jednu vetičku povedať v seriáli od Netflixu (smiech).

Pokojne niečo nepodstatné a maličké. Pri týchto veciach totiž nikto nevie, kedy si ťa kto všimne. Skvelým príkladom je napríklad herec Martin Hindy. Keď sa tu točilo Dračie srdce, on robil kaskadéra a všimol si ho režisér. Len vďaka tomu, že sa tam vyskytol. Potom ho ten režisér obsadzoval do každého filmu. Ja tiež dúfam v takéto šťastie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lukáš Frlajs (@lukasfrlajs),

Pre bežného človeka si zrejme osoba, ktorú každý pozná. Evidentne však chceš, aby ťa poznalo ešte viac ľudí.

Určite. Človeku dvíha kredibilitu, keď je známy.

Režiséri si nehovoria, že tento je dobrý, poďme ho pretlačiť ďalej? Napríklad Juraj Jakubisko by to mohol spraviť.

Ja dúfam, že ma vpred potlačia najmä výsledky. Nemám rád strkanie sa do zadku, chcem, aby za mňa hovorilo moje dielo.

Takže si sa Jakubiskovi nestrkal do ri*i? (smiech)

Ja som Jakubiska predtým ani nepoznal. Spoznali sme sa až na castingu.

Hovorí sa, že sa od režiséra môže herec veľa naučiť. V čom vyškolil teba?

S Jurajom Jakubiskom mám špecifický vzťah a mám ho rád. Naučil som sa s ním, aj keď nie dokonale, pracovať. On všetko vidí vo svojich víziách, vo svojej hlave. To, čo chce natočiť, vie vlastne len on a všetci sú v napätí, čo sa vlastne ide diať. Je to tajomný človek a aj mne postavu v Perinbabe vysvetľoval prostredníctvom svojich vnútorných pocitov. Prerozprával mi repliky postavy a ja som sa z jeho mimiky či tónu hlasu snažil vychytať, ako to vlastne zahrať.

Nebojíš sa, že Perinbaba 2 skončí ako prepadák? Niekedy sa to stáva…

Toto je častá otázka a ťažko sa k tomu vyjadruje. Ja sa teším na výsledok. Strávil som na tom projekte veľa času, točil sa od februára 2017 a pokiaľ viem, tak castingy sa konali ešte rok predtým. Čiže ja sa s Perinbabou 2 veziem veľmi dlho a keď to uvidím hotové, bude to veľká satisfakcia. Doteraz som nič poriadne nevidel, len pár surových záberov  zo strižne, bez zvuku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lukáš Frlajs (@lukasfrlajs),

Tie filmy určite vyzerajú inak, keď tam nie je ani hudba ani reč.

To áno. A človek ani nevie, ako to ten režisér vlastne chce. Pozerať sa na to je chaotické a môžeš si len domýšľať, ako to bude vyzerať vo finálnej podobe.

Hovoríš, že si toho až tak veľa ešte nevidel. Videl si už aspoň výplatu?

Áno, videl. Tá priemerná suma je vyššia ako slovenský štandard. Záleží to ale od mesiaca.

Ako funguje vyplácanie hercov na Slovensku? Je tam zavedená nejaká fixná suma? Produkcia predsa trvá aj rok-dva.

Všetko záleží na dohode pred natáčaním. Nemal by som ale rozprávať o zmluvných podmienkach. Každopádne to je väčšinou štandardný model a vypláca sa v závislosti od natáčacích dní. To znamená, že ak prídeš a hráš hodinu, dostaneš rovnakú sumu, ako keby si hral celý deň. V mojom prípade to však bolo v 99 % prípadoch tak, že som tam bol stále a hral som, keďže celý ten príbeh vediem.

Má človek tvojej profesie nejaké výkyvy v príjmoch?

Určite áno. Nie je to ľahké, najmä keď hercovi vypadne príjem po natočení filmu. Na mňa daňový úrad, sociálna ani zdravotná poisťovňa ohľad neberú, čo znamená, že ak jeden rok zarobím celkom dobre, druhý rok musím strašne veľa platiť, ale to neznamená, že ja ten druhý rok vôbec mám nejakú robotu. To, že nie som zamestnaný, nie je optimálne.

Pokiaľ človek nepracuje v divadle, tak čaká. Celé dni čaká a čaká na telefonát, či mi nezavolá niekto z dabingu, či ma niekto nezavolá na reklamu, či mi niekto neponúkne nový seriál. A ja som sa pristihol, že mi počas točenia Perinbaby neponúkol nikto nič. Takže som si povedal, že toto nebude dobrý model fungovania.

Film ale nie je tvoj jediný zdroj príjmov. Ak by si si mal vybrať medzi filmom, videami na YouTube a reklamou, teda komerčnými spoluprácami, čo by si si vybral?

Chcem len dopovedať, že toto všetko je mojou odpoveďou na to, že herec nemá vždy istú robotu. Tak sme s Matejom Zrebným začali točiť videá na YouTube. V rámci čoho došli aj nejaké spolupráce. Pred dvomi rokmi toho bolo omnoho viac, ten boom okolo bol väčší.

Najradšej by som sa vzdal Instagramu. Otvorene ti poviem, že žijem z Instagramu, jedine z neho. Povedzme si ale otvorene, je to absolútne povrchná sociálna sieť. Ja by som bol najradšej, keby sme rovnako dobre vedeli zarábať z točenia videí, teda z product placementu. Lebo tie videá živia ďalších 15 ľudí, to je pre mňa lepší pocit. Ale Instagram je, bohužiaľ, funkčnejší.

Divadlo je síce ťažké, no vznešené. Človek sa vyžije, ale v divadle ho vidí málo ľudí a ani veľa nezarobí. A ja chcem, aby ma videlo čo najviac ľudí. Ale neviem povedať, čo bude o rok.

Rozdiel je zrejme aj v tom, aký výkon musí podať človek v divadle a v YouTube videu.

Keď som ešte hrával v divadle, posledné týždne to boli samé ťažké drámy, ktoré som prežíval a potom chodil vypľutý. A na drámu ti ani nepríde veľa ľudí. Plus mám rád humor a rád ľudí bavím. Ak by bola nejaká dobrá komédia, určite idem bez váhania do toho.

Presuňme sa teraz k YouTube. Ktoré video je tvoje naj?

Asi ani nemám najobľúbenejšie. Jedno video mám rád len preto, že nás v rámci spoluprác a klientov posunulo ďalej. To bolo tuším Keď chceš zbohatnúť, vďaka ktorému sme sa dostali medzi agentúry. To bol taký prelom.

Vyprodukovali ste však aj video, ktoré má 27 miliónov pozretí, konkrétne Typy lekárov.

S tým videom bolo veľa problémov. Mám dokonca aj pocit, že to video chcelo súdnou cestou napadnúť aj ministerstvo zdravotníctva. Nebolo by to prvé vyhrážanie sa žalobou, no nikdy sa to neskončilo súdom.

Vo vašich videách nechýbajú ani ženy, ktoré zvyšujú sexi aspekt celého videa. Je to podľa teba dnes potrebné, zvyšuje to performance?

Jasné, že áno, na náhľadových obrázkoch je to rovno clickbait, každý sa rád pozrie. Mnoho ľudí nás obviňuje zo sexizmu, ale ja to zaň nepovažujem. Každý sa rád pozrie na peknú ženu.

Navyše nerobíme to prvoplánovo, keď točíme video z klubu, tak tam neprídu v svetroch. My len zobrazujeme realitu. Potom to dáme na náhľadový obrázok a nech sa s tým každý vysporiada ako chce.

Vo videách aj na Instagrame si sa pochytil s človekom známym ako King Dubaj. Prečo si mal potrebu sa mu postaviť?

Nemám rád, keď niekto uráža ľudí. Mňa sa to síce netýkalo, ale ostatných áno. On znevažoval poctivú prácu ľudí a urážal napríklad prácu v Kauflande. Neustále hovoril veci ako: „Nerob za tých 500 € v Kauflande…“ Nepáči sa mi takýto model.

Ďalšia vec je, že zarába na nešťastí iných ľudí. To podľa mňa platí na všetkých motivátorov, nemusím ich. Predstav si, že si zúfalý, nemáš peniaze, tak pôjdeš na internet a gúgliš, ako zbohatnúť. A vyhodí ti to všetky tieto knižky, ktorí ťa nahuckajú, aby si došiel k nim na seminár za 200 €, kde z teba len vytiahnu peniaze a pomôžu jednému zo sto.

Títo ľudia sa prezentujú ako úspešní, no úspešní sú len vďaka tomu, že im ľudia chodia na semináre.

A ľuďom to nepomáha?

Minimálne. Nepomôže im to vyrovnať sa s niečím. Keby to tak bolo, tak sme všetci úspešní. Ale ich sály sú stále plné. Každý nemôže byť podnikateľom. A Dubaj klame ľudí. Je to ako Martin Jakubec, ktorý len loví senzácie a vypisuje ľuďom, aby s ním spravili rozhovor.

Dubaja som pritom ani nemenoval, len som si vytvoril fiktívnu postavu Princ Dudlaj. A do troch týždňov to nabralo asi 14 000 followerov a profil bol úspešnejší ako môj normálny. Časom ma to ale prestalo baviť. Deprimovalo ma sledovať Dubaja, aby som ho mohol parodovať.

Ako Dubaj reagoval?

Myslím si, že sme vzájomne zablokovaní. Keď som ho ešte parodoval, Instagram mu asi trikrát zablokoval účet. A mne zasa nonstop chodili e-maily, ako sa mi na ten účet niekto snaží dostať. To bolo minimálne 20 mailov každý deň.

Dajme si teraz filozofické okienko. Čo ťa v živote obmedzuje?

Možno rôzne ľudské vzťahy. Napríklad, príliš uzavreté komunity ľudí, ktorí si chcú hrabať na vlastnom piesočku a nie sú otvorení novým veciam. Toto smerujem najmä do hereckého sveta, viacero hercov je veľmi uzavretých.

Sme veľmi malý trh. Málo sa točí a máme málo divadiel. Stále sa omieľajú tie isté tváre, aj keď sú to úžasní herci. Skrátka, nie sú peniaze ani čas. A to obmedzuje tvorbu.

Je nejaký herec, ktorý vyčnieva z radu?

Samozrejme, napríklad tí, čo sú na strope, ako Ján Koleník či Tomáš Maštalír. Vidíš ich v každom projekte.

Na čo sa tešíš v roku 2020?

Na premiéru Perinbaby (smiech).

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lukáš Frlajs (@lukasfrlajs),

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech