Lukašenko ako bin Ládin? Šéf Ryanairu označil akt za „únos sponzorovaný štátom“. Zostrelíme vás, mali sa vyhrážať Bielorusi

  • Nedeľňajšie nútené pristátie lietadla spoločnosti Ryanair v Bielorusku už stihlo dostať niekoľko prívlastkov
  • Nazývajú ho „aktom štátneho terorizmu“ alebo „únos sponzorovaný štátom“. Európski štátnici kvôli incidentu zúria
  • Pasažieri nevedeli, čo sa deje. Nik im nevysvetlil prudké klesanie, mysleli si, že sa zrútia
  • Stíhačka Mig-29 sa mala vyhrážať zostrelením lietadla, na palube mali byť aj príslušníci bieloruskej KGB
Mig
TASR/AP, Mindaugas Kulbis, Dmitry Lovetsky
  • Nedeľňajšie nútené pristátie lietadla spoločnosti Ryanair v Bielorusku už stihlo dostať niekoľko prívlastkov
  • Nazývajú ho „aktom štátneho terorizmu“ alebo „únos sponzorovaný štátom“. Európski štátnici kvôli incidentu zúria
  • Pasažieri nevedeli, čo sa deje. Nik im nevysvetlil prudké klesanie, mysleli si, že sa zrútia
  • Stíhačka Mig-29 sa mala vyhrážať zostrelením lietadla, na palube mali byť aj príslušníci bieloruskej KGB

Nedeľňajšie nútené pristátie lietadla spoločnosti Ryanair v Bielorusku už stihlo dostať niekoľko prívlastkov, lotyšský minister zahraničia Edgars Rinkevics ho podľa Wahington Post nazval „aktom štátneho terorizmu.“ Generálny riaditeľ spoločnosti Ryanair Michael O’Leary označil túto situáciu za „únos sponzorovaný štátom.“

„Kúsky neveriacich lietali ako prachové častice,“ spieval bin Ládin po útoku na Dvojičky. Ako sa stal z milionára terorista

Lietadlo letelo z gréckych Atén do Vilniusu v Litve. Tlačová služba bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka informovala, že osobne nariadil, aby lietadlo sprevádzala do Minsku stíhačka MiG-29, ktorá sa mala vyhrážať zostrelením civilného lietadlá, ak nepočúvne rozkaz.

Ak by šlo o únos lietadla, Lukašenko by sa tak zaradil k teroristom ako Usáma bin Ládin, ktorý síce lietadlo sám neuniesol, ale bol strojcom teroristických útokov z 11. septembra 2001.

Novinárovi hrozí trest smrti 

Bombovú hrozbu údajne nahlásili, keď sa lietadlo nachádzalo nad bieloruským územím. Úrady neskôr uviedli, že v lietadle nenašli žiadne výbušniny. Po pristátí na letisku zatkli exilového novinára Ramana Prataseviča. Pratasevič je spoluzakladateľom opozičného kanála Nexta na komunikačnej službe Telegram.

Kanál zaradili bieloruské orgány vlani v novembri na zoznam teroristických organizácií. Urobili tak na základe skorších obvinení z organizovania hromadných nepokojov, čo je trestný čin, za ktorý hrozí až 15 rokov väzenia. Nexta však vtedy upozornila, že terorizmus sa v Bielorusku trestá doživotným väzením alebo smrťou. Preto novinár ušiel z Bieloruska do Poľska.

Zúrivá reakcia európskych štátnikov 

Nútené pristátie lietadla vyvolalo zúrivú reakciu európskych krajín, ktoré Lukašenka obvinili z toho, že v rámci vopred naplánovanej operácie na zadržanie novinára uniesol európske dopravné lietadlo, ktoré letelo z jedného európskeho mesta do druhého.

„Poburujúce a nezákonné správanie režimu v Bielorusku bude mať následky. Osoby zodpovedné za únos #Ryanair musia byť sankcionované,“ napísala na Twitteri predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Niektoré krajiny si plánujú predvolať bieloruských veľvyslancov, takýto krok už avizoval minister zahraničných vecí ČR Jakub Kulhánek.

Írsky premiér Micheál Martin to označil za „bezprecedentné“ a uviedol, že sa ním musí zaoberať stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ.

EÚ pohrozila, že voči osobám zodpovedným za tento incident zareaguje sankciami. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v mene všetkých 27 členských štátov vyzval na okamžité Pratasevičovo prepustenie. Jeho zadržanie nazval ďalším zjavným pokusom bieloruských úradov umlčať všetky opozičné hlasy. Minsk takýmto spôsobom podľa Borrella ohrozil bezpečnosť pasažierov a posádky. Nevyhnutné je medzinárodné vyšetrenie tohto prípadu, dodal.

Táto situácia bude i jednou z tém samitu v Bruseli, ktorý sa začne v pondelok večer. Európska únia preverí následky konania Bieloruska vrátane „opatrení voči zodpovedným“, avizoval Borrell.

Báli sa, že sa zrútia kvôli náhlemu klesaniu

Bieloruské bezpečnostné zložky mali cestujúcim prehľadávať batožinu. Podľa ABC News pasažieri nevedeli, prečo sa lietadlo odklonilo z kurzu a smerovalo do Minsku. Posádka tiež nevysvetlila prudké klesanie lietadla.

„Všetci v lietadle sme spanikárili, pretože sme si mysleli, že sa zrútime,“ povedala pre ABC News pasažierka letu 37-ročná Litovčkanka Raselle Grigoryeva. „Toto bolo náhle klesanie, ktoré veľmi drasticky zmenilo nadmorskú výšku. Bolo to veľmi prudké. Nikdy som to v lietadle necítila. Všetci boli v šoku,“ vysvetlila.

Pratasevič sa ale dovtípil o čo ide a začal panikáriť. „Spýtali sme sa ho, čo sa deje. Povedal, o čo ide, a dodal: ‚Čaká ma tu trest smrti,’“ uviedol nemenovaný pasažier pre litovský spravodajský web Delfi.

Viktator Orbán: Ako sa z liberálneho rebela podporovaného Sorosom stal hrdina populistov aj Matoviča a strašiak európskych elít

Po pristátí lietadla v Minsku mali bezpečnostné zložky zorganizovať „cirkus“ a pasažierom prehľadávať batožinu aj palubu lietadla. Počas prehliadky lietadla sa na palube však nenašiel nijaký podozrivý predmet.

„Vtedy sme nevedeli, či odletíme domov. Držali nás ako zajatcov,“ uviedla Grigoryeva pre ABC News.  „Celé to krytie bolo vyčerpávajúce, bolo to veľmi náročné na čas. Môžem to nazvať iba cirkusom.“

Bielorusi mali pôvodne tvrdiť, že samotná letecká spoločnosť žiadala o pomoc, tá to dementovala. Podľa ABC News, Washington Post a ďalších médií sa na palube lietadla pravdepodobne nachádzali aj príslušníci bieloruskej KGB, ktorá na rozdiel od tej ruskej dodnes funguje.

Zdroje: Washington Post, ABC News, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá