Lukašenko má stavať pre odporcov režimu možný väzenský tábor. Miesto obkolesuje ostnatý drôt

  • Priestory kedysi slúžili ako sklad rakiet, budovy prerobili a nikto sa nedostane dnu, ani von
  • Protesty v krajine už niekoľko mesiacov silnejú, ľudia sa boja o vlastné životy
  • Olympijský výbor poslal v súvislosti s atlétkou Kristinou Timanovskavou domov dvoch bieloruských trénerov
bielosrusko tábory
TASR/AP,CNN/reprofoto
  • Priestory kedysi slúžili ako sklad rakiet, budovy prerobili a nikto sa nedostane dnu, ani von
  • Protesty v krajine už niekoľko mesiacov silnejú, ľudia sa boja o vlastné životy
  • Olympijský výbor poslal v súvislosti s atlétkou Kristinou Timanovskavou domov dvoch bieloruských trénerov

V Bielorusku obyvatelia našli niečo, čo sa až podozrivo podobá na koncentračný tábor. Pár nízkych nedávno prerobených budov so zrkadlovými sklami. Kamery, ktoré snímajú celý areál, obkľúčený nie jedným, ale troma elektrickými plotmi. Na to všetko dozerá vojak, ktorý sa po areáli prechádza a nad vstupom visí nápis „Vstup zakázaný“.

Také video zverejnilo z Bieloruska CNN, natáčali v strede štátneho lesa, ktorý je len hodinu od hlavného mesta. Ľudia sa obávajú, že tam prezident Lukashenko stavia väzenské tábory pre politických väzňov.

Aktivisti sa dlhšie báli, že príde k niečomu podobnému

To, čo mnohým pripomína tábor, sa nachádza v priestoroch, ktoré kedysi, ešte za čias Sovietskeho zväzu, slúžili ako sklad rakiet. Odvtedy ho nevyužívali. Nedávno ich prerobili a oplotili. Celý areál má až 80-tisíc metrov štvorcových, zatiaľ nie je jasné, koľko z neho sa chystajú využívať teraz.

Bieloruskí opoziční aktivisti si všimli, že sa niečo deje. Situáciu pozorne sledovali, pretože sa už dlhšie báli tejto možnosti. Báli sa, že ak sa bežné väznice zaplnia, autoritársky režim by sa mohol uchýliť k niečomu podobnému, ako sú záchytné tábory.

Navyše, v Bielorusku sa bude pravdepodobne opäť aktívne protestovať. Blíži sa výročie sporných prezidentských volieb, deň, kedy minulý rok s protestmi začali. Veľké nepokoje sa očakávajú 9. augusta. Okrem toho má byť koncom tohto roka, alebo začiatkom toho budúceho, ústavné referendum, čo ľudí pravdepodobne opäť vyženie do ulíc.  

Nahrávka, ktorú vyhlásili za nepravdivú, potvrdzuje obavy opozície

Franak Viacorka, ktorý radí opozičnej líderke Sviatlane Tsikhanouskaya si natočené zábery tiež pozrel a zhodnotil, že to nie je prekvapujúce: „Vôbec nie som v šoku z toho, že Lukashenko sa snaží vybudovať niečo ako väzenské tábory. Vie, že príde nová vlna protestov. Môže ju vyvolať nejaký jeho výrok, ekonomická situácia, čokoľvek, ale príde. On tomu dobre rozumie a chce byť pripravený viac než minulý rok.“

V októbri aktivistická skupina ľudí, ktorí boli kedysi bezpečnostní dôstojníci, zverejnila nahrávku, v ktorej mal zástupca ministra vnútra Mikalay Karpyankou hovoriť o „presídľovacích“ väzenských táboroch. Tie chcel postaviť pre tvrdších protestujúcich, aby im zmenil názor. V nahrávke navrhuje, aby len prerobili bývalú väznicu v inom meste a tábor zriadili tam.

Bieloruská vláda vydala vyhlásenie, že ide o falošnú nahrávku v rovnakom čase, ako sa dostala na internet. Ďalej sa k situácii už nikdy nevyjadrili.

Celý svet vníma, že sa v Bielorusku niečo deje

Bieloruská atlétka Kristina Timanovskaya tvrdí, že ju v nedeľu na letisku v Tokiu nútili nastúpiť do lietadla domov, po tom, čo na Instagrame kritizovala bieloruskú vládu. Situácia vyústila do toho, že o pomoc žiadala japonských policajtov. Nakoniec nastúpila do lietadla, ktoré letelo do Varšavy. V Poľsku jej ponúkli útočisko aj víza.

Bieloruský národný olympijský výbor reagoval, že ju z hier vyradili, pretože mala emocionálne a psychologické problémy. Kristina niečo podobné popiera. Na Olympijských hrách preto zriadili disciplinárnu komisiu, ktorá má za úlohu celý incident objasniť, informujú na sociálnej sieti.

Kým sa tak nestane, odobrali dvom trénerom bieloruského tímu, Shimakovi a Maisevichovi, akreditácie. Urobili tak kvôli bieloruským športovcom, ktorí sú na šampionáte stále aktívni. Zároveň ich požiadali, aby okamžite opustili olympijskú dedinu, čo aj urobili.

Ďalším alarmujúcim incidentom je smrť aktivistu Shyshova, ktorého telo našli v utorok (3. augusta) v parku blízko ukrajinského Kyjeva. Bol obesený, no na tele mal výrazné modriny a preto polícia nevyradila možnosť vraždy.

Zdroje: CNN, Twitter IOC Media

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá