Lukašenko sa za sankcie mstí migrantmi. 30 ľudí týždne viazne na poľskej hranici, nemajú ani vodu

  • Na poľsko-bieloruskej hranici už niekoľko týždňov viazne skupina 30 migrantov
  • Do krajiny ich odmietajú pustiť poľské úrady
  • Poľský prezident vyhlásil na hraniciach výnimočný stav
Poľský premiér Bielorusko obvinil zo zneužívania migrantov na hraniciach
Poľský premiér Bielorusko obvinil zo zneužívania migrantov na hraniciach, TASR/AP/Mateusz WodziĹ„ski
  • Na poľsko-bieloruskej hranici už niekoľko týždňov viazne skupina 30 migrantov
  • Do krajiny ich odmietajú pustiť poľské úrady
  • Poľský prezident vyhlásil na hraniciach výnimočný stav

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v pondelok vyjadrila hlboké znepokojenie nad „zúfalými“ podmienkami, v ktorých sa nachádzajú migranti uviaznutí už niekoľko týždňov na hraniciach Poľska a Bieloruska. Poľský premiér Mateusz Morawiecki na to reagoval vyjadrením, že skupine ľudí v pohraničnom území poskytujú bieloruské bezpečnostné služby jedlo a peniaze a využívajú ich na pokusy o nelegálny vstup do krajiny.

Poľsko, Litva a Lotyšsko, tri krajiny Európskej únie (EÚ), ktoré hraničia s Bieloruskom, obviňujú bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že do ich krajín nelegálne tlačí migrantov z Iraku, Afganistanu, Sýrie a iných krajín. Nazývajú to aktom „hybridnej vojny“ proti ich krajinám ako odplatu za sankcie EÚ.

Tisíce migrantov poľské úrady zatlačili späť alebo umiestnili do uzavretých centier pre prisťahovalcov. Hlavná pozornosť sa už niekoľko týždňov sústreďuje na skupinu približne 30 ľudí, ktorí už niekoľko týždňov viaznu na poľsko-bieloruskej hranici.

Medzinárodná organizácia pre migráciu v Ženeve uviedla, že migranti čelia „mimoriadne ťažkým podmienkam s obmedzeným prístupom k pitnej vode a potravinám, lekárskej pomoci, hygienickým zariadeniam a ubytovaniu“.

„Predlžovanie tejto neprijateľnej situácie vážne ohrozuje životy a zdravie migrantov,“ uviedla IOM.

Osud skupiny vyvolal obavy aj v Poľsku, kde kritici obviňujú vládu z nehumánneho prístupu. Vláda na hranici nasadila armádu a posilnila ju žiletkovým drôtom. Migrantom tiež odmieta poskytnúť možnosť uchádzať sa v Poľsku o azyl.

Mali by sme pomôcť ľuďom z Afganistanu?

Minulý týždeň poľský prezident vyhlásil na hraniciach výnimočný stav. V pondelok popoludní sa v poľskom parlamente bude hlasovať o tom, či ho zrušiť alebo ponechať v platnosti.

Premiér Morawiecki obvinil opozičných politikov, ktorí protestovali proti krokom vlády, že rozohrávajú „scenár podľa plánov napísaných v Minsku a Moskve“.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech