Ľutuje, že sa podieľal na vražde Jána Kuciaka. Prokurátorom, ktorí mali byť ďalší, zaslal listy

  • Podľa znaleckého posudku u neho nemožno vylúčiť priaznivú prognózu resocializácie
  • Trest mu má vypršať v septembri 2043
Tomáš Szabó
TASR
  • Podľa znaleckého posudku u neho nemožno vylúčiť priaznivú prognózu resocializácie
  • Trest mu má vypršať v septembri 2043

Bývalý policajt Tomáš Szabó ľutuje účasť na vražde novinára Jána Kuciaka a podnikateľa Petra Molnára. Povedal to dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v rámci vykonávania dokazovania za účelom uloženia trestu v kauze prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Szabó totiž vo veci prípravy vrážd priznal vinu, súd ho preto v júni tohto roku vyčlenil na samostatné konanie z procesu spojeného aj s prípadom vraždy novinára Jána Kuciaka.

Súd môže Szabóovi, ktorý si momentálne odpykáva trest 25 rokov v ústave s najprísnejším stupňom stráženia práve pre účasť na vražde Kuciaka, uložiť nový súhrnný trest alebo upustiť od uloženia trestu, keď bude pôvodný považovať za postačujúci. Podľa znaleckého posudku u neho nemožno vylúčiť priaznivú prognózu resocializácie.

„V prípade, v ktorom som právoplatne odsúdený, mi je ľúto, čo sa stalo,“ povedal Szabó. Doplnil, že vinný sa cíti aj vo veci vraždy Kuciaka a Molnára, ako aj vo veci prípravy vrážd prokurátorov.

V kauze vraždy investigatívneho novinára je Szabó už právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia, pričom bol uznaný za vinného aj za podiel na vražde kolárovského podnikateľa Petra Molnára. Trest mu má vypršať v septembri 2043.

V spomenutých prípadoch pritom pôvodne vinu odmietal. V kauze prípravy vrážd prokurátorov zase pôvodne nechcel vypovedať, neskôr názor zmenil. Takisto trojici poškodených zaslal listy s ospravedlnením.

Priznal sa v apríli

Podľa obžaloby Marian K. zadal v roku 2017 Alene Zs. objednávku vraždy vtedajšieho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica. Dôvodom bolo angažovanie dvojice v kauze Technopol.

Alena Zs. s požiadavkou oslovila Zoltána Andruskóa. Odmena za vraždu Žilinku mala byť 70-tisíc eur a za vraždu Lipšica 200-tisíc eur. Andruskó s objednávkou oslovil Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka. Tí však od toho neskôr odstúpili.

kočner, para
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V roku 2018 Marian K. oslovil Alenu Zs. tiež vo veci vraždy vtedajšieho prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Odmena za skutok mala byť 100-tisíc eur.

Dôvodom bolo, že podľa Mariana K. sa mu Šufliarsky „otočil chrbtom“ a nechcel s ním spolupracovať na jeho trestných kauzách. Alena Zs. opätovne v tejto veci oslovila Andruskóa a ten Szabóa a Marčeka. Šufliarskeho mali zabiť nástražným výbušným systémom alebo zastreliť. Marčeka a Szabóa však v septembri 2018 zadržali vo veci vraždy Kuciaka.

Tóth odmietol vypovedať

Bývalého novinára a expríslušníka Slovenskej informačnej služby Petra Tótha predviedla na Špecializovaný trestný súd v Pezinku policajná hliadka.

Dôvodom je, že sa napriek predvolaniu nedostavil na pojednávanie, kde mal ako svedok vypovedať vo veci vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorá je spojená aj s prípadom prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Pred súdom Tóth povedal, že vypovedať nebude. Dôvodom je, že je v inom prípade trestne stíhaný. Konkrétne jeho stíhanie súvisí s prevádzkou portálu „Na pranieri“, na ktorom sa podieľal spolu s Marianom K. Výpoveďou by si tak Tóth podľa vlastných slov mohol poškodiť.

Akcia NAKA v Bratislave: Z hotela vynášajú policajné uniformy aj zbrane

Z informácií, ktoré súdu poskytla prokuratúra, vyplýva, že predmetné stíhanie sa týka sledovania novinárov a okrem Tótha sú vo veci obvinení aj Marian K. a členovia sledovacieho tímu Miroslav K., Štefan M. a Juraj Š.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá