Luxusné slovenské obleky spájajú módu a cit k tradícii. Značku Maximilián Mucska poznajú aj v Ríme (Rozhovor)

  • Krása poctivého remesla sa prehlbuje o to viac, ak sa dokáže spojiť s moderným svetom
  • Pod rukami Maximiliána Muscku sa zrodila značka luxusných oblekov, ktorej sa dnes venujú aj jeho synovia
Bespoke Tailors, Maximilian Mucska
Maximilian Mucska/Erik Mucska
  • Krása poctivého remesla sa prehlbuje o to viac, ak sa dokáže spojiť s moderným svetom
  • Pod rukami Maximiliána Muscku sa zrodila značka luxusných oblekov, ktorej sa dnes venujú aj jeho synovia

O tom, že remeselník môže byť zároveň tvorcom luxusu svetového merítka nie je pri značke Maximilián Mucska Tailors pochýb. Oblek spod rúk týchto gentlemanov ti vydrží celý život, ušijú ho len z vyberaných látok a tradičným postupom.: „Rozmach konfekčnej výroby a nové trendy v pánskom odievaní spôsobili odchýlenie sa od tradičného a pre väčšinu zdĺhavého procesu vypracovania oblekov,“ hovorí Erik Mucska, ktorý sa spolu so svojím otcom a bratom venujú rodinnému remeslu. Ich obleky sa od iných odlišujú nielen v kvalite. Vďaka elegantnému vizuálu ostaneš na pochybách či sa skutočne jedná o slovenský produkt.

Erik, prezraďte nám, ako rozozná človek kvalitný oblek od nekvalitného, pokiaľ ho nemal nikdy oblečený, je to vôbec možné?

Samozrejme, ak sa daný zákazník, ktorý nemá skúsenosť s nosením oblekov pozrie a porovná jednotlivé rozdiely, tak je to určite vrchný materiál – látka, jej tuhosť a zloženie, taktiež zloženie vnútorného materiálu – podšívky vo vnútri saka, všetko by to mali byť materiály živočíšneho a rastlinného pôvodu ako napr. vlna, mohér, ľan, bavlna atp.. Ďalej jednotlivé detaily akými sú rovnomerné švy, pevné vrecká, dobre fungujúci zips na nohaviciach. Treba si odev obliecť na seba a na základe svojho osobného pocitu vie rozoznať či sa v nohaviciach, košeli, alebo saku pohodlne cíti. Je to, samozrejme, veľmi individuálna záležitosť, a každý jeden z nás prihliada na rozdielne aspekty.

Bespoke Tailors, Maximilian Mucska
zdroj: Rebeka Jakubová /Startitup

Ako začínala značka Maximilian Mucska Tailors?

Značka Maximilian Mucska začala už prvou vlastnou dielňou nášho otca Maximiliána v roku 1978, kedy si hneď po škole a nástupe do Štátneho podniku VKUS v Bratislave vytvoril svoju vlastnú dielňu a začal šiť elegantné odevy pre ľudí vo svojom okolí a v okolí Senca. Po 89. si otvoril živnosť a svojou prácou si budoval meno u nás, a zároveň vo Viedni. Môj brat Patrik už počas štúdia na odevnej priemyslovke pracoval v otcovej dielni a postupne sa od neho učil vysokému krajčírskemu remeslu. Ja som sa pridal v roku 2012 a spoločne sme vytvorili vlastný salón Maximilian Mucska Tailors v Bratislave a venovali sa už iba čisto krajčírskemu remeslu označovanému ako Bespoke Tailoring v pánskom elegantnom odievaní.

Dielňa Maximilian Mucska
zdroj: Maximilian Mucska Tailors/Erik Mucska

Koľko ľudí za ňou v skutočnosti stojí?

Otec a brat Patrik sú krajčíri majstri, ktorí sa venujú výlučne remeslu a vedia vytvoriť elegantný odev od prvotného nákresu až po konečné detailné vypracovanie. V salóne zamestnávame krajčírku Slávku, ktorá sa venuje šitiu už 20 rokov a vypomáha pri sakách a zároveň Pavla, ktorý sa vďaka svojmu zanieteniu pre remeslo postupne učí všetkým typom odevov. Ja mám na starosti klientov, spolupráce, dodávateľov látok, navštevovanie veľtrhov, marketing a sociálne siete.

Ako je možné, že ste sa nevydali inou cestou, ale rozhodli venovať remeslu, s ktorým začal váš otec?

Nositeľom remesla a hlavnej myšlienky je náš otec Maximilián. Ja s bratom Patrikom sme druhou generáciou, ktorá toto krásne remeslo naďalej rozvíja a udržiava. Dá sa povedať, že Patrik mal ku „krajčovine“ namierené už od detstva a ja som sa pripojil dobrovoľne niekedy po svojej dvadsiatke.

Konkurencie na Slovensku v tomto poctivom remesle máte málo, čím sa ale líšia vaše obleky od iných?

Ako som už spomínal, otec sa celý život drží určitých zásad a tými sú trpezlivosť, precíznosť a hlavne stále na niečom pracovať a jeho nastavenie a prístup k práci, ktorú sme si dobrovoľne vybrali určitým spôsobom ovplyvnilo aj nás. Tým nechcem povedať, že ostatní odvádzajú svoju prácu zle, ale líšime sa spôsobom vypracovania – remesla, kontinuita – prenášanie remesla z otca na syna. Tým iným spôsobom šitia mám na mysli zásady formy Bespoke – Vysoké krajčírstvo, uvedomenie si výhod zdĺhavého výrobného procesu a dodržanie všetkých postupov. Samozrejme to robíme tak, aby naše obleky ostali atraktívne pre súčasných nositeľov.

Strihy kniha
zdroj: Rebeka Jakubová /Startitup, Maximilian Mucska Tailors/Erik Mucska

Spomínate, že si krajčíri začali postupom času uľahčovať prácu. Ako?

Jednoducho to všetko išlo s dobou po roku 1989, to znamená príchod zahraničných značiek, rozmach konfekčnej výroby, nové trendy v pánskom odievaní, a to malo za následok odchýlenie sa od tradičného a pre väčšinu zdĺhavého procesu vypracovania – časová náročnosť, taktiež vysoká nákladovosť a v neposlednom rade nižšia ziskovosť ako pri konfekčnom spracovaní. Tým postupne zanikol záujem o krajčírske remeslo a prešlo sa do veľkovýrobného procesu šitia. V zahraničí sa to u tradičných remeselníkov a Bespoke salónov riešilo inak. Remeslo si ponechali a postupne rozvíjali nižšie stupne vypracovania a tým pádom boli dostupnejší na trhu pre väčšiu škálu klientov a zisky im plynuli z diverzifikácie ich podnikania.

Koľko trvá výroba jedného obleku a čo zákazníka čaká po vstupe do vašej dielne?

Z pohľadu klienta je to okolo dvoch mesiacov, kým sa oblek ušije, od prvotného stretnutia s výberom látky a navrhnutia odevu, nasledujú 3 skúšky a záverečné odovzdanie odevu. Z pohľadu krajčíra je to 75 hodín čistého času pri vyhotovení od odobrania mier, vytvorenia originálneho strihu na každého klienta zvlášť, ručné vypracovanie vnútornej výstuže vrchného materiálu – konského plátna podľa postavy, postupné modelovanie a tvarovanie odevu počas skúšok až po ručne vyšívané gombíkové dierky s hodvábnou niťou.

Bespoke Tailors, Maximilian Mucska
zdroj: Maximilian Mucska Tailors/Erik Mucska

Koľko stojí základný oblek, a akú má životnosť?

Vlnený oblek u nás vyjde od 2500,-€ s dph a životnosť? Predpokladáme, že celý život, pretože pri každom jednom obleku vynakladáme obrovské úsilie.  Samozrejme závisí to aj od vybraného materiálu, to znamená, že jemnejšia a tenšia látka je náchylnejšia na opotrebenie ako pevnejší a hrubší materiál. Pracovný oblek, ktorý sa využíva takmer celý deň by mal byť ušitý skôr zo stredne ťažkého vlneného materiálu -napr. Fresco a samozrejme večerný smoking, ktorý sa využíva príležitostne môže byť ušitý z jemnejšej látky v kombinácii vlny a hodvábu, prípadne kašmíru. Veľmi to závisí aj od starostlivosti o odev a jeho každodennom využití.

Dielňa Maximilian Mucska
zdroj: Maximilian Mucska Tailors/Erik Mucska

Kto sú Vaši zákazníci, navštevujú Vás aj bežní ľudia?

Naši klienti sú rôzni. Samozrejme väčšinu tvoria klienti, ktorí si našu službu môžu dovoliť, či už sú z oblasti biznisu, umenia, právnictva, IT sektoru, ale samozrejme aj ľudia z oblasti služieb, architektúry, športu a v neposlednom rade klienti, ktorí oceňujú remeselné vypracovanie odevov a službu s tým spojenú.

Spomínate, že sa tešíte úspechu aj vo svete. Ako je vnímané toto rodinné remeslo v celosvetovom merítku?

Remeslo je o hodnotách. Nakoľko susedíme s Viedňou a poznáme sa takmer so všetkými Viedenskými „Bespoke“ krajčírmi, tak rozdiel vnímania a vzťahu k remeslu je v našich mestách a vlastne v krajinách veľmi rozdielny. U nás komunizmus pretrhol všetky väzby k súkromnému vlastníctvu a rodinnej kontinuite a tým pádom sa remeslo u nás až tak nerozvíjalo ako vo Viedni a iných Európskych metropolách, kde je každé kvalitné remeslo vnímané ako súčasť histórie, tradície a ako veľmi jedinečná služba ku zákazníkom. Samozrejme je to aj úbytkom remeselníkov v západnej Európe, čím sa ich atraktivita zväčšuje.

Máte rozbehnuté, prípadne plánujete v blízkej budúcnosti nejaké spolupráce so zahraničím?

Ako som spomínal, remeslo je o vytváraní určitých hodnôt a akonáhle ich vaša práca prezentuje, tak sa spolupráce dajú vytvárať či už v susednej Viedni, Berlíne, Paríži, Ríme, či Miláne.

V decembri minulého roka sme sa zúčastnili úžasnej večere „Master Tailors Dinner“ v Ríme organizovanej Hugom Jacometom – Parisian Gentleman, talianskym výrobcom látok – Drago a Il Maestro Gaetano Aloisio – reprezentatom World Federations of Master Tailors z Ríma. Zúčastnilo sa nás 19 reprezentantov rodinných krajčírskych salónov prevažne z Európy a bola to pocta zdielať rovnaký priestor a zároveň uznanie našej práce s ľudmi ako Lorenzo Cifonelli z Paríža, Simon Cundey z Henry Poole and CO. z londýnskej mekky bespoke – Saville Row, Luca Rubinacci z Neapolu alebo Andrea Caraceni z Ríma. S niektorými sme sa stretli už osobne predtým v ich salónoch, ale na jednom mieste sme sa teraz zišli minimálne ôsmi zástupcovia rodinných salónov v zložení otec a syn. Samozrejme máme rozpracované určité spolupráce, ale nateraz nám to situácia s Covidom a svetovej pandémie nedovoľuje.

Master Tailors Dinner, Rím
zdroj: Maximilian Mucska Tailors/Erik Mucska

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu a strihy?

Inšpiráciu čerpáme rôzne, náš otec má rád klasický viedenský a dá sa povedať aj bratislavský konzervatívny štýl oblekov, kde sa vytvára trochu voľnejší strih na saku a nohaviciach. Veľmi sa mu páči aj britský uniformný strih na sakách s mierne plnšími výplňami na ramenách, kedy sa vytvára zúžená silueta do pása a takmer ideálne proporcie so širšími ramenami a užším pásom.

Patrik má radšej severo-taliansky ležérnejší štýl, kedy je strihovo oblek viac zúžený na postavu klienta, ale zároveň si odev drží tvar a vytvára si prirodzene vlnky na vrchnej látke čím sa pri pohybe prispôsobuje postave nositeľa a cíti sa v takom obleku pohodlne počas celého dňa, alebo večera. Keďže ja som prevažne nositeľom týchto krásnych odevov a spoznal som sa s majiteľmi salónov a krajčírmi z takmer celej Európy, tak sa dá povedať že mi boli inšpiráciou každé jedno stretnutie a každé jedno navštívenie mesta v zahraničí, ale samozrejme aj u nás na Slovensku.

Púšťate sa aj do historických strihy oblekov?

Otec dlhé roky spolupracoval na tvorbe divadelných kostýmov pre Viedenské divadlo Theater un der Wien a väčšinou sa zameriaval na pánske historické uniformy z konca 19. a začiatku 20. storočia a taktiež uniformy z obdobia 2. sv. vojny. Samozrejme aj obleky z obdobia 30. rokov 20. storočia. Momentálne sa však venujeme iba pánskym elegantným odevom.

Máme však klientov, ktorým je inšpiráciou oblek napr. z 30. rokov, 70. rokov a hlavne staré filmy akým je napr. James Bond. Taktiež by som rád opísal našu spoluprácu s Hugom Jacometom – zakladateľ blogu Parisian Gentleman a autorom kníh – Parisian Gentleman a Italian Gentleman, kedy sme spoločne chceli vzdať hold elegantným oblekom z obdobia Zlatého veku Hollywoodu.

Spomínate, že výberu látok ste venovali čas, aké ste zvolili, resp. z akých krajín a prečo?

Momentálne je to Veľká Británia a Taliansko a firmy, ktoré pôsobia na trhu už viac ako jedno storočie. Vďaka dlhoročnej tradícií a inováciám majú v ponuke najlepšie materiály od ťažších hrubých materiálov na kabáty až po ľahučké kombinácie vlny, ľanu a hodvábu na letné saká, alebo nohavice.

Čo je, okrem kvality, pre Váš podnik špecifické, príznačné?

To by mali ohodnotiť naši klienti, ale myslím si, že od prvotného stretnutia vycítia našu zanietenosť pre prácu a službu ktorú ponúkame. Keď im rozprávame akou cestou a skúsenosťami si náš otec prešiel, tak si uvedomujú, že tým žije celý svoj život.

Zdroje: Youtube Maximilian Mucska Tailors, Instagram/Maximilian Muscka, Mucska

Najnovšie videá

Trendové videá