AKCIA MÝTNIK: Kto je obvinený Michal Suchoba, ktorý vlastní jeden z najluxusnejších domov v Bratislave?

  • Podnikateľ v IT oblasti, manažér a investor
  • Jeho hlas sa objavil v nahrávkach z Kočnerovej Threemy
  • Michal Suchoba patrí medzi kontroverzných slovenských biznismenov
Michal Suchoba
michalsuchoba.sk, plus7dni.pluska.sk
  • Podnikateľ v IT oblasti, manažér a investor
  • Jeho hlas sa objavil v nahrávkach z Kočnerovej Threemy
  • Michal Suchoba patrí medzi kontroverzných slovenských biznismenov

Biznismen v IT sektore, investor a manažér. Jeho meno sa objavilo v Kočnerovej Threeme. Okrem toho kontroverzný podnikateľ stojí za aplikáciou Jara Slávika. V Bratislave si postavil luxusnú vilu s priam dokonalým výhľadom. 

Reč je o Michalovi Suchobovi, ktorý sa podľa informácií Denníka N stal jedným z obvinených počas policajnej akcie Mýtnik. NAKA v tejto súvislosti zadržala deväť osôb vrátane bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho. Okrem Michala Suchobu je obvinený aj podnikateľ Jozef Brhel, avšak obaja sa nenachádzajú na Slovensku. 

„NAKA v rámci akcie Mýtnik zadržala bývalého funkcionára Finančnej správy F. I. a ďalších 8 osôb za trestnú činnosť súvisiacu s machináciami pri verejnom obstarávaní a korupčnú trestnú činnosť,“ informuje na sociálnej sieti Polícia Slovenskej republiky. Ďalšie informácie budú poskytnuté, keď to procesná situácia dovolí.

Kto je teda obvinený podnikateľ Michal Suchoba? 46-ročný Suchoba vyštudoval Fakultu manažmentu na Univerzite Komenského v Bratislave. Na svojom webe o sebe píše, že počas svojej kariéry založil a riadil viacero spoločností a projektov, prevažne v segmentoch IT, IS, fin-tech a med-tech.

Je považovaný za špecialistu a inovátora v oblasti mobilných aplikácií. Inšpiráciu vraj čerpá zo športu a cestovania. „Som náruživý cyklista, rád si zacvičím v posilňovni, zalyžujem alebo zahrám ľadový hokej. V lietadle trávim viac času, než v MHD,” vyjadril sa Suchoba na svojom portáli.

Michal Suchoba
zdroj: Twitter/MichalSuchoba: Obvinený podnikateľ Michal Suchoba a jeho luxusné sídlo.

Biznismen pracoval aj ako programový a projektový manažér pre rozsiahle informačné systémy a projekty. Vďaka tomu spravoval prostriedky v hodnote stoviek miliárd dolárov a realizoval miliardové transakcie.

Tvrdí, že za svoje najúspešnejšie projekty považuje obchodný informačný systém pre Slovenskú a Českú sporiteľňu, a taktiež systém pre Štátne pokladnice Slovenskej republiky, Juhoslávie a Česka.

Suchoba je hlavou viacerých firiem. Jeho IT firma Alexis, s.r.o. dokonca predstavila novinku Track&Trace, ktorá prostredníctvom systému Alladin overuje pravosť alkoholických a tabakových výrobkov.

Kauza utajovaných miliónov od štátu

Práve Allexis v minulosti získala miliónové zákazky od štátu. Portál Aktuality.sk sa im venoval ešte v auguste 2018, kedy išlo o utajované IT zmluvy v hodnote 33 miliónov eur. Tie firma uzavrela v spolupráci s Finančnou správou.

Na prípad IT zmlúv po prvýkrát upozornil Denník N v roku 2015 na základe ešte neoficiálnych informácií,  že tri z nich za približne 18 miliónov eur sa týkali práve Suchobovej firmy, kde je konateľkou Jana Rovničanová. 

Finstat však poskytuje informácie o tom, že Suchoba je spoločníkom a konateľom vo viacerých firmách nielen v Bratislave, ale i v Pezinku. Aktíva sa vo väčšine z nich pohybujú v miliónoch eur, zisky sú zas trvalo nízke.

Firma Allexis sa ocitla v ďalšej riešenej kauze Paradise Papers v rokoch 2014 a 2015. Jednalo sa o firmu Allexis Assets Limited sídliacu na Malte a išlo o úniky dokumentov z offshore krajín.

Maltská firma tvorí partnerstvo so slovenskou firmou Allexis. Pre TREND sa vyjadrila výkonná riaditeľka Jana Rovčaninová: „Zabezpečuje organizáciu a účasť na svetových konferenciách a výstavách, medzinárodných tendroch a obchodných aktivitách mimo územia Slovenska a Českej republiky,“ povedala vtedy.

Nikde sa neukazuje a nie sú o ňom takmer žiadne fotky. Toto je prvý slovenský miliardár a najbohatší Slovák

Aplikácia pre Jara Slávika

O aplikácii Jara Slávika sme písali už minulý rok. Nazýva sa BooYang a na starosti ju mala firma GSC World a.s. Majiteľmi firmy podľa Finstatu v tom čase bol aj Michal Suchoba. Od 6. februára je už zaradený medzi zrušené osoby.

Komplic s Kočnerom 

Koncom roka 2019 vyšla na povrch nahrávka z Kočnerovej Threemy, kde figuroval Suchoba. Nahrávka je ešte z roku 2015 a začína označením: „Michal Suchoba, nedeľa 20:30, parkovisko na Kolibe pred reštauráciou Koliba,“ – takto si zaznamenával Kočner tajné audio nahrávky.

Plus7dní hovorí o tom, že podľa nahrávky si od Mariána Kočnera vypýtal úplatok, aby sa daniari nezaoberali jeho podvodmi vo výške 4, 2 milióna eur. Suchoba kvôli nemu vraj zastavil daňovú kontrolu.

Kočner však tvrdí, že túto problematiku má vyriešenú s Róbertom Ficom„Ja som kedysi povedal Robovi jednu vec z očí do očí, takto ako tebe, keď sme spolu sedeli a keď som urobil to, čo som urobil, aby vyhrali voľby: Pokiaľ táto vláda bude vládnuť, chcem mať svätý pokoj, nechcem, aby sa do mňa nejaký k…t navážal, či to bude policajt, daňový úrad, alebo prokuratúra,“ cituje Kočnerove slová Denník N.

Denník N sa ozval aj samotnému Suchobovi, ktorý o sebe v súvislosti s týmto prípadom hovorí ako o obeti. Na rozhovor s Kočnerom si údajne nespomína.

V tej dobe sa mu bezpochyby darilo ovplyvniť rozhodnutia na Finančnej správe. S vtedajším šéfom Františkom Imreczem boli biznis partneri. Podľa denníka Aktuality.sk spolu hrávali golf. „Michala Suchobu poznám z čias, keď som pôsobil v IT biznise. Za desať rokov v IT sektore sa však poznám asi s celým IT trhom,“ komentoval ich vzťah F. Imrecze pre portál Aktuality.

Luxus neďaleko Slavína si okoloidúci fotia

Po tejto nahrávke sa meno Suchoba začalo na verejnosti skloňovať oveľa viac. Plus7dní píše dokonca o jeho vile, ktorá sa nachádza neďaleko Slavína. Presklený luxus je vraj vidieť na kilometre, a dennodenne sa pri vile pristavia okoloidúci, ktorí si ju nielen obzerajú, ale aj fotia. Odborník na reality cenu domu odhaduje na niekoľko miliónov eur.

Suchoba má vo svojej dôkladne upravenej záhrade aj umelecké dielo. Ide o oslnivý červený nápis LOVE. Podľa denníka Plus7dní patrí medzi významné diela, ktoré je vo svetových metropolách vyhľadávané turistami. Predstavuje pop artové dielo od Roberta Indiana.

Zdroje: plus7dni.sk, michalsuchoba.sk, trend.sk, aktuality.sk, slovensko.hnonline.sk, finstat.sk, dennikn.sk, osobnosti.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá