Lyžiarske strediská spúšťajú vleky už tento víkend. Poznáme ceny skipasov (PREHĽAD)

  • Slováci sa budú môcť lyžovať už tento víkend
  • Lyžiarske strediská majú pripravené nové lanovky
  • Ceny by sa najbližšie týždne meniť nemali
lyžovanie skipas sneh kopec vlek
Ilustračný obrázok, TASR/Daniel Stehlík
  • Slováci sa budú môcť lyžovať už tento víkend
  • Lyžiarske strediská majú pripravené nové lanovky
  • Ceny by sa najbližšie týždne meniť nemali

Značná časť Slovenska sa už dostala do kontaktu s prvým snehom tejto zimnej sezóny. Ide predovšetkým o východ Slovenska či Oravu, pričom išlo o viac ako len pár centimetrov výdatných snehových zrážok. Lyžiarska sezóna sa teda nezadržateľne blíži a zjazdovky v prípravách smerujú už do finálnej fázy.

Fanúšikovia zimných športov si už onedlho prídu na svoje a niektoré strediská otvoria svoje brány už počas tohto víkendu. Podľa portálu On The Snow by sa lyžiarska sezóna mala začať už na konci tohto týždňa, konkrétne v piatok 1. decembra.

Prvé stredisko otvorí už 1. decembra

Prvým lyžiarskym strediskom, ktoré spustí svoj vlek v zimnej sezóne 2023/2024 by mal byť Ždiar – Strednica v Belianskych Tatrách. Na svojom webe informujú o viacerých novinkách, inováciách a vylepšeniach. Stredisko pripravilo komplexné vylepšenia infraštruktúry a vypieskovalo lyžiarske podpery, čo zabezpečí ich dlhšiu životnosť a zlepší celkový vizuálny dojem pre lyžiarov. 

Všetky vrátne stanice sú tiež premazané vazelínou, aby mohli celú zimnú sezónu fungovať spoľahlivo. 

„Betónovanie nosníkov pod podperami je ďalším krokom smerom k väčšej stabilite a bezpečnosti lyžiarskych tratí. Kontrola oceľových lán zaručuje, že všetky lanové dráhy sú v optimálnom stave, čím sa tiež zvyšuje bezpečnosť pre našich návštevníkov,“ informujú. 

V ždiarskom ľudovom prevedení postavili vizuálne atraktívne, nové drevené Velíny, v ktorých budú vlekári dozerať na bezpečný priebeh prevádzky.

„V rámci ekologickej iniciatívy sa v stredisku vyčistili vodné nádrže a znovu sa napustili, čím sa podporilo udržateľné využitie prírodných zdrojov, zabezpečila sa dostatočná zásoba vody pre zasnežovanie a prispelo to tiež k zachovaniu lokálneho ekosystému.“

Zimné podmienky tiež zlepšili zvýšením počtu snežných diel, ktoré zabezpečia dostatok snehu aj v prípade nedostatku toho prírodného. „ŠportuŽdiar, priatelia. Tešíme sa na vás pri otvorení lyžiarskej sezóny v piatok 1.12.2023.“

lyžovanie lyže zima
zdroj: Unsplash/Xavier von Erlach

Nová expresná lanovka či nemenné ceny jednodňových lístkov

Počas tohto víkendu svoje strediská otvoria aj v Jasnej a Donovaloch.

Celoročné horské stredisko Jasná s najväčším lyžiarskym komplexom sa po 3 rokoch pripravuje na Svetový pohár v alpskom lyžovaní, ktorý sa na Slovensko spolu so svetovými menami lyžovania vráti 20. a 21. januára 2024. 

Otvorenie strediska so 14 lanovkami, 6 vlekmi a dokopy 50 kilometrami zjazdovky je naplánované na 2. december, teda už túto sobotu. Cena skipasov však návštevníkov príliš nepoteší, portál tvnoviny.sk informuje, že došlo k ich miernemu nárastu kvôli vysokým cenám energií. 

Jasná na svojom webe informuje, že lyžiarom počas nadchádzajúcej sezóny ponúkne expresne rýchly presun až na vrchol Chopku za 11 minút. Môže za to nová lanovka A6 z Bielej Púte na Priehybu, ktorá výrazne uľahčí presun lyžiarov v stredisku. Skvalitnenie lyžovačky v Jasnej prinesie aj posilnenie zasnežovania v severnej časti strediska. 

lyzovanie, sneh
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Za jednodňový skipas na utorok 5. decembra na internete zaplatíš 39 eur, no na pokladni v stredisku až za 59 eur. Na Prvý sviatok vianočný ťa bude skipas online stáť 55 eur a na mieste 67 eur. 

Na Donovaloch začnú v rovnaký deň, teda tiež 2. decembra, a zimnú sezónu otvoria na Záhradišti, uvádzajú na svojom webe. Do prevádzky uvedú lanovku Buly Express a vlek P1. Stredisko informovalo portál tvnoviny.sk, že sa ceny jednodňových lístkov meniť nebudú. Na úvod sezóny pôjde o 30 eur pri online predaji, na mieste zaplatíš o 5 eur viac. 

Zdražovanie lístkov by túto zimnú sezónu malo byť iba mierne, prípadne žiadne. V Rakúsku je však situácia iná, za lyžovačku v Alpách zaplatíš o 7 až 12 percent viac v porovnaní s minulou sezónou. Ceny skipasov, ktoré sú uvedené v článku, však platia pre úvod sezónu. Po vianočných strediskách sa môžu dvíhať. 

Zdroje: Ždiar - Strednica, Jasná, On The Snow, tvnoviny.sk, Park Snow Donovaly

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá