Lyžovačka na Slovensku nemusí byť stratená: Po vzore Rakúska by sme nemuseli lyžovať v rúšku

  • Horské strediská a rezorty cestovného ruchu na Slovensku zažívajú druhú existenčnú skúšku za pol roka
  • Po nútenom úplnom uzavretí na jar počas prvej vlny pandémie COVID-19 prišiel čiastočný jesenný lockdown
  • Zatiaľ, čo naše lyžiarske strediská hovoria o tohtoročne lyžiarskej sezóne len opatrne, v Rakúsku sa lyžiari naplno púšťajú dole svahom
lyzovaska, zima, sneh, jasna
Facebook/Jasná
  • Horské strediská a rezorty cestovného ruchu na Slovensku zažívajú druhú existenčnú skúšku za pol roka
  • Po nútenom úplnom uzavretí na jar počas prvej vlny pandémie COVID-19 prišiel čiastočný jesenný lockdown
  • Zatiaľ, čo naše lyžiarske strediská hovoria o tohtoročne lyžiarskej sezóne len opatrne, v Rakúsku sa lyžiari naplno púšťajú dole svahom

Potvrdzuje to aj skúsenosť Igora Rataja, predseda predstavenstva TMR, ktorý sa v známom rakúskom stredisku Stubaier Gletscher na vlastné oči presvedčil, že lyžovačka sa môže konať aj počas pandémie.

„Myslím, že takto by mohli v zimnej sezóne kľudne fungovať aj naše strediská TMR. Povinné je akurát rúško, šatka na prekrytie tváre. Aj to len v kabínke, na lanovke alebo v rade táto povinnosť neplatí. Toto sa prísne kontroluje SBS-kou aj políciou. Zároveň sú natiahnuté rady, aby boli správne odstupy. V Rakúsku stačí jeden meter,“ opisuje.

10 lokalít, ktoré dokazujú, že Slovensko je jednou z najkrajších krajín sveta

Ľudí tu nik nekoriguje v tom, koľko ich môže byť na jednej sedačke. Ľudia to podľa jeho slov cítia sami. „Netlačia sa do plnej lanovky, proste ako to cítia a chovajú sa pokojne. A aj nasadanie je kultivované, bez tlačenice. Všetko je na uvedomelosti a zodpovednosti ľudí a oni to chápu. Navyše, lyžovanie sa odohráva na čerstvom vzduchu,“ konštatuje.

Čo sa týka reštaurácií, tie viac menej fungujú, najmä terasy a Après-ski bary s otvorenou strechou. Vo vnútornej reštaurácií môže byť len obmedzený počet ľudí. Okrem toho, v každej gastro prevádzke sa zákazník musí zaregistrovať, a teda zapísať, pri ktorom stole sedel. To v prípade, ak by sa tu vyskytol niekto covid-pozitívny. Následne by ťa tak vedeli rýchlo kontaktovať. „Precízne trasovanie kontaktov je v Rakúsku uprednostňované pred zákazmi, príkazmi, chaosom, plošným testovaním,“ hovorí Rataj.

Podľa Rataja sú tieto opatrenia postačujúce a účinné. „Desím sa, keď naše pandemické komisie a krízové štáby začnú nariaďovať a prikazovať lyžiarskym areálom nepraktické blbosti. Tu je to ponechané na ľudí, ktorí to cítia a správajú sa naozaj zodpovedne!“

Slovenské strediská sa pripravujú na sezónu

Obľúbené horské strediská – Jasná a Vysoké Tatry sa aj napriek uzatvoreniu prevádzky pre verejnosť naďalej pripravujú na otvorenie zimnej sezóny. V súvislosti s tým predložil ich prevádzkovateľ návrh COVID semaforu pre horské strediská, ktorý čaká na schválenie hygienikom a ÚVZ SR.

Chystáš sa túto sezónu na lyžovačku?

Aj takýmto spôsobom sa snažia prevádzkovatelia vyjsť v ústrety odborníkom a pripraviť horské strediská na prevádzku čo najlepšie. Predsa len, ak by hygienici zatrhli lyžiarskym strediskám akúkoľvek podnikateľskú aktivitu, išlo by o ranu pod pás, z ktorej by sa mnohé podniky zrejme už nespamätali.

Prevádzkovatelia stredísk zároveň pripomínajú aj nutnú potrebu intenzívnej komunikácie. „Pripravované postupy a opatrenia sa potrebujeme dozvedať naozaj čo najskôr, pretože či už sú to horské rezorty, rôzne atrakcie alebo kúpaliská – nespúšťajú sa otočením gombíka ale vyžadujú si čas na svoju prípravu. Zároveň je to signál aj pre hostí, klientov a návštevníkov, aby sa mohli prispôsobiť a rozhodnúť,“ hovorí Igor Rattaj.

Neostáva nič, len veriť, že tak ako sa podarilo pandémiu zvládnuť v prvej vlne, dokážeme to aj teraz. Igor Rataj verí, že cestovný ruch, ktorý toho „schytal“ vďaka korone v tomto roku viac ako dosť, bude môcť dopriať ľuďom už čoskoro príjemnejšie zážitky

Zdroje: Facebook/ Igor Rataj, TMR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá