Lyžovanie v lete je na Donovaloch ohrozené. Prečo domáci odmietajú výstavbu krytej haly?

  • Na Donovaloch by mala stáť prvá krytá halu na lyžovanie na Slovensku
  • Proti jej výstavbe sa však postavilo vyše 22-tisíc nespokojných ľudí, ktorí spísali petíciu
  • Teraz argumentujú tým, že hala nespadá do územného plánu mesta
Donovalley s.r.o.
  • Na Donovaloch by mala stáť prvá krytá halu na lyžovanie na Slovensku
  • Proti jej výstavbe sa však postavilo vyše 22-tisíc nespokojných ľudí, ktorí spísali petíciu
  • Teraz argumentujú tým, že hala nespadá do územného plánu mesta

Výstavba letnej lyžiarskej haly Donovalley Resort nie je v súlade s Územným plánom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a tiež Krajinno-ekologickým plánom obce Donovaly. Podozrenie má zástupca petičného výboru proti výrubu lesa z dôvodu výstavby haly, ktorý TASR požiadal nezverejňovať jeho meno.

Z tohto dôvodu podali obyvatelia Donovál podnet na okresnú prokuratúru. Obec Donovaly aj projektový manažér haly však deklarujú, že stavba je v súlade s územným plánom.

„Pri preštudovaní podkladov k územnému konaniu, ako aj dokumentov, ako sú územné plány, sme zistili nezrovnalosti medzi Územným plánom obce Donovaly, medzi jeho doplnkami a zmenami číslo 14 a Územným plánom BBSK, ako aj Krajinno-ekologickým plánom obce Donovaly,“ povedal jeden zo spoluautorov petície.

Námietky si mohli uplatniť všetci

Preto chatári a občania žijúci na Donovaloch podali podnet na prokuratúru na prešetrenie z porušenia zákona. Pokiaľ by sa ich podozrenia potvrdili, povoľovanie stavby by stálo na nezákonných dokumentoch, uvádza zástupca petičného výboru.

Vo veci lyžiarskej haly sa momentálne vedie územné konanie. „Konania podľa stavebného zákona nie sú verejné, takže k priebehu konania sa nebudeme vyjadrovať. Obec Donovaly je toho názoru, že stavba je v súlade s územným plánom,“ uviedol pre TASR referent stavebného úradu Donovaly Jozef Oswald. Dodal tiež, že na stavbu zatiaľ nebolo vydané žiadne stavebné rozhodnutie, ktoré by ju povoľovalo.

To, že sa vo veci vedie územné konanie, potvrdil TASR aj projektový manažér lyžiarskej haly Igor Obšajsník.

„Súlad projektu s Územným plánom obce Donovaly a ostatnými podmienkami, ktoré sme dostali v predchádzajúcich konaniach, posudzuje obec v prebiehajúcom územnom konaní, kde si prípadné námietky mohli uplatniť všetci,“ povedal.

zdroj: Donovalley s.r.o.

Petíciu podpísalo viac ako 22-tisíc ľudí

Igor Obšajsník podotkol, že na základe podnetu od aktivistov bola nedávno ukončená kontrola Slovenskej inšpekcie životného prostredia aj za účasti Štátnej ochrany prírody, Správy Národného parku Nízke Tatry (NAPANT).

Ďalej poznamenal, že žiadne pochybenia nenašli. Pripomína, že projekt sa nenachádza v NAPANT-e a verí, že bude realitou v čo najskoršom čase.

Lyžiarska hala Donovalley Resort bude slúžiť na celoročné lyžovanie, snoubordovanie, plávanie, korčuľovanie a hokej. Súčasťou haly by mali byť aj reštaurácie a bary, hotel, oddychová zóna a konferenčné priestory, uvádza sa v zámere projektu. Hala by mala mať rozlohu 4,48 hektára a stáť 60 miliónov eur. Petíciu proti jej výstavbe podpísalo viac ako 22-tisíc ľudí.

zdroj: Donovalley s.r.o.

Takmer 10-tisíc ubytovaných ľudí

Celkovo sa bude výstavba projektu rozprestierať na ploche viac ako 140-tisíc metroch štvorcových. Podľa predbežných odhadov by mal počet návštevníkov presiahnuť 200-tisíc ročne.

Nakoľko je toto číslo výrazne vyššie než sú maximálne kapacity na ubytovanie a stravovanie v oblasti Donovál, projekt počíta s pomocou miestnych ubytovacích služieb prevádzkovaných komunitou podnikateľov, živnostníkov a súkromných osôb.

Táto komunita dokáže priamo na Donovaloch ubytovať takmer 9000 osôb. Prepojenie nového investorského projektu s miestnymi obyvateľmi a malými podnikateľmi je chvályhodnou myšlienkou.

Projekt Promenáda

Jednou z častí bude priestranná Promenáda Donovalley, ktorá bude obsahovať 18 polyfunkčných a variabilných objektov. V jednotlivých objektoch sa väčšinou budú na prízemí nachádzať rôzne obchodné priestory a prevádzky poskytujúce služby s rozlohou 40, 80 alebo 160 metrov štvorcových. Bude to akási ulička služieb a obchodov smerom k lyžiarskej hale

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá