Má 300 zubov a žil už spolu s dinosaurami. Žralok ako z nočnej mory sa za posledných 80 miliónov rokov vôbec nezmenil

  • Oceán zostáva stále obrovskou záhadou aj pre vedcov, ktorí sa venujú jeho skúmaniu
  • Neraz sa im však podarí šokovať novým objavom.
  • Tentokrát ide o desivého žraloka, ktorý zažil ešte obdobie dinosaurov
zralok-uhorovity
Awashima Marine Park
  • Oceán zostáva stále obrovskou záhadou aj pre vedcov, ktorí sa venujú jeho skúmaniu
  • Neraz sa im však podarí šokovať novým objavom.
  • Tentokrát ide o desivého žraloka, ktorý zažil ešte obdobie dinosaurov

Moria a oceány sú fascinujúcou témou pre mnohých z nás. Čo sa však ukrýva pod ich hladinou si poriadne nedokáže predstaviť ani tá najkreatívnejšia ľudská myseľ. Približne 95% z nej zostáva stále záhadou.

Na pobreží Portugalska bol objavený hrozivo vyzerajúci žralok s haďou hlavou. Jeho meno je Žralok úhorovitý alebo žralok volánikový (Chlamydoselachus anguineus). Našu planétu obýval už v dobách pred 80. miliónmi rokov, spolu s Tyrranosaurom rexom alebo Triceratopsom, ktorí síce už dávno vyhynuli, avšak tento žralok ešte stále pláva pod hladinou svetových oceánov.

Frilled shark from the Arctic deep sea

Podarilo sa to v novembri 2017, keď sa skupina vedcov skúmala úlovky rybárov v Atlantickom oceáne. Vtedy by im určite ani na um nezišlo, na čo narazia. Záhadný žralok má spolu 300 zubov, ktoré sú zoradené v 25 radoch. Slúžia na napádanie koristi a je zjavné že ho robia veľmi nebezpečným. Má však jednoduchú anatomickú stavbu, ktorá je zapríčinená aj nedostatkom živín v morskom prostredí. Nazvaný je podľa žiabier, ktorými disponuje.

كائنات غير معروفة في اعماق المحيط

Nie je to jediný objav, ktorým vedci očarili svet. V roku 2017, medzinárodný tím našiel červeného kraba, ktorý mal telo posiate desiatkami ostrých hrotov.

Alebo tiež tento záhadný tvor, ktorý vzbudil veľký záujem, už keď ho našli vyplaveného na pláži v Texase po hurikáne. Viac o ňom si prečítajte v našom článku.

Keď sa teda opaľujeme na slnečných plážach, nemali by sme zabúdať na nebezpečenstvo, ktoré sa ukrýva v podmorských oblastiach a mali by sme sa správať ostražito, s primeraným rešpektom, voči tomuto neznámemu svetu.

Zdroj: interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech