Má koronavírus už dva mesiace, nevládze a zvažuje samovraždu. Veda na to nemá odpoveď

  • Niektorí pacienti majú najskôr negatívny, následne pozitívny test
  • Muž, ktorý sa nevie zbaviť vírusu už dva mesiace, premýšľal dokonca aj nad samovraždou
koronavirus wu-chan
TASR/AP Photo/Ng Han Guan
  • Niektorí pacienti majú najskôr negatívny, následne pozitívny test
  • Muž, ktorý sa nevie zbaviť vírusu už dva mesiace, premýšľal dokonca aj nad samovraždou

Stále sa vedú debaty o tom, či nás čaká druhá vlna koronavírusu a nakazia sa opäť aj tí, čo už boli nakazení. Skúsenosti hovoria, že je to možné, no je to zväčša zriedkavá záležitosť. Vírus sa niekedy vráti až po mnohých týždňoch po poslednom negatívnom teste.

Nakazení sa spravidla vyliečia za pár týždňov a po tom, čo má pacient niekoľkokrát negatívny test, úrady ho môžu prepustiť ako vyliečeného. Sú však aj prípady, ktoré sa vymykajú z normálu.

Takúto skúsenosti majú lekári z Wu-chanu, píše Česká televízia. Evidujú pacientov, ktorí majú nákazu aj oveľa dlhšie, ako sme zvyknutí. Jeden pacient sa choroby nedokáže zbaviť už dva mesiace. Je z toho frustrovaný a nevládze, dokonca vyhľadal odbornú pomoc. Zvažoval totiž samovraždu.

kampan zadarmo od startitup

Nemocnice nevedia, ako majú v takomto prípade postupovať. Ak totiž pacienta opäť zoberú a budú ho mať v zariadení mesiace, riskujú tým bezpečný chod nemocnice. Voľne pohybovať sa však nakazení tiež nemôžu.

Hlavne teraz, keď štáty po celom svete rozhodujú o tom, ktoré opatrenia uvoľnia. Znie to teda ako začarovaný kruh. Len pred pár dňami informovala Svetová zdravotnícka organizácia, že neexistujú žiadne dôkazy, že tí, čo sa zotavili z koronavírusu, majú imunitu proti tejto chorobe, píše SKY News.

Vedci zatiaľ nemajú vysvetlenie, prečo vírus pretrváva v tele človeka oveľa dlhšie, ako je bežné. Podľa odborníkov z Wu-chanu je však takýchto ľudí čoraz viac.

Jedna z teórií je, že ľudia sa nevedia zbaviť COVID-19 preto, že majú oslabenú imunitu. Preto trvá dlhšie, dokým sa vyliečia.

 

Zdroje: Česká televízia, SKY News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech