Objavila niečo, čo vedcom doteraz unikalo. 14-ročné dievča prišlo s návrhom, ako liečiť koronavírus

  • Tomu, ako čo najefektívnejšie liečiť koronavírus, sa posledné mesiace venujú tisícky vedcov z rôznych oblastí
  • Ich doterajšie objavy však aktuálne zatienila len 14-ročná Anika Chebrolu
Má len 14-rokov, no prišla s návrhom, ako liečiť koronavírus. Získala za to 25 tisíc dolárov
Youtube.com/CBSDFW (screenshot) | Unsplash.com/CDC
  • Tomu, ako čo najefektívnejšie liečiť koronavírus, sa posledné mesiace venujú tisícky vedcov z rôznych oblastí
  • Ich doterajšie objavy však aktuálne zatienila len 14-ročná Anika Chebrolu

3M Young Scientist Challenge je vedeckou súťažou pre mládež, ktorú každoročne organizuje organizácia Discovery Education v spolupráci so spoločnosťou 3M. Súťaž je určená pre študentov stredných škôl v Spojených štátoch, a tento rok bola hlavnou cenou výhra 25-tisíc dolárov. Celý svet šokovalo, že ju vyhrala len 14-ročná, mimoriadne talentovaná študentka z Texasu, Anika Chebrolu. 

V krátkom rozhovore, ktorý poskytla priamo pre organizáciu Discovery Education, sa vyjadrila nasledovne: Už od detstva ma fascinovali vedecké experimenty. Po tom, ako som v minulom roku prekonala niekoľko vĺn chrípkovej nákazy, ma to ťahalo k hľadaniu účinných liekov práve na chrípkové ochorenia. Za pomoci vedcov z 3M by som teraz chcela vykonať in-vitro aj in-vivo testovanie môjho lieku, o ktorom predpokladám, že by dokázal liečiť koronavírus.“

Objavila niečo, čo vedcom doteraz unikalo

Ako vysvetľuje portál Independent, Anika objavila istú molekulu, ktorá má schopnosť naviazať sa na dôležitý proteín vírusu SARS-CoV-2, čím zničí jeho funkciu. Vírus tak v tele nebude schopný prežiť, a človek tak bude vyliečený z koronavírusu. 

Ako ďalej portál informuje, Anika použila na simuláciu liečby viacero počítačových programov. Vďaka nim sa jej aj podarilo identifikovať, akým spôsobom a kde presne by sa spomínaná molekula mohla naviazať na vírus. 

Vylieči jej objav svet?

Ako v súvislosti s jej objavom informuje CNN, koronavírus už na celom svete zabil viac ako 1,1 milióna ľudí. Nájsť preto liek, ktorý by naozaj fungoval, by bolo v období, kedy bojujeme s druhou vlnou, priam vykúpením. 

Také jednoduché to však, samozrejme, nebude. Aj keď sa už liek testuje, pôjde o proces, ktorý potrvá celé mesiace. Objav Aniky je však akokoľvek chvályhodný, o to viac, že má ešte len 14 rokov. 

Hoteli a reštiky sa sťažujú: Ak tieto opatrenia potrvajú, finančná pomoc štátu je zbytočná

Dr. Cindy Moss, jedna z porotkýň v spomínanej súťaži, sa o nej pre CNN vyjadrila nasledovne: „Jej práca bola komplexná a v rámci nej preskúmala množstvo dostupných databáz. Rozvinula tiež pochopenie inovačného procesu, a v oblasti komunikácie je hotovou majsterkou. Jej ochota využiť svoj talent a čas na to, aby pomohla svetu, dáva nám všetkým obrovskú nádej.“

Ak bude testovanie dobrovoľné, pôjdeš sa otestovať?

Anike teda aktuálne pracuje na skúmaní účinnosti svojho objavu so špičkovými virológmi a odborníkmi na výrobu liekov. Ostáva nám dúfať, že jej objav sa skutočne potvrdí, a výroba liekov na liečbu ochorenia COVID-19 sa posunie o obrovský krok vpred.

Zdroje: youngscientistlab.com, independent.co.uk, cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech