Mačka domáca je invázny druh, tvrdia Poliaci. Za bizarným rozhodnutím si vedci stoja, dokonca ho obhajujú

  • Mačka domáca bola zaradená na zoznam cudzích inváznych druhov
  • Ústav ochrany životného prostredia Poľskej akadémie vied sa odvolal na škody, ktoré spôsobujú
mačka
Ilustračný obrázok, Unsplash/Jae Park, Unsplash/@miklevasilyev
  • Mačka domáca bola zaradená na zoznam cudzích inváznych druhov
  • Ústav ochrany životného prostredia Poľskej akadémie vied sa odvolal na škody, ktoré spôsobujú

Ústav ochrany životného prostredia Poľskej akadémie vied zaradil mačku domácu na zoznam inváznych nepôvodných druhov. Odvolal sa pritom na škody, ktoré mačky spôsobujú lovením vtákov a iných voľne žijúcich zvierat, informovala v utorok agentúra AP.

Rozhodnutie ústavu vyvolalo v Poľsku nevôľu v radoch chovateľov mačiek. Bartlomiej Gorzkowski z nadácie Epikrates však vo vysielaní poľského rozhlasu argumentoval, že podľa štúdie z roku 2019 len na území Poľska mačky ročne zabijú asi 631 miliónov malých cicavcov a asi 144 miliónov vtákov. Mačky tak majú skutočne veľký vplyv na naše životné prostredie, tvrdí Gorzkowski.

Falošný dojem

Niektorí milovníci mačiek reagovali na rozhodnutie úradov veľmi emotívne a kritizovali biológa z poľskej akadémie vied Wojciecha Solarza, ktorý je jeho autorom.

Na zozname inváznych nepôvodných druhov je v Poľsku zapísaných ďalších 1 786 druhov zvierat, proti čomu neboli vznesené žiadne námietky, povedal Solarz v utorok pre agentúru AP.

Mačka domáca (Felis catus), zapísaná pod číslom 1 787, je však v Poľsku veľmi obľúbená. Kritériá na zaradenie medzi cudzie invázne druhy však mačka domáca „spĺňa na 100 percent“, zdôraznil Solarz, pričom argumentoval rovnako ako Gorzkowski.

Veterinárna lekárka Dorota Sumiňska však minulý týždeň spochybnila Solarzove závery o nebezpečenstve, ktoré mačky predstavujú pre voľne žijúce zvieratá.

Poukázala na iné príčiny, ktoré vedú k znižovaniu biodiverzity – vrátane znečisteného životného prostredia a presklených fasád mestských budov, do ktorých vtáky počas letu často narážajú a spôsobujú si aj smrteľné zranenia.

Solarz v rozhovore pre AP uviedol, že niektoré mediálne správy o zaradení mačky na zoznam vytvorili falošný dojem, že jeho inštitút vyzýva na eutanáziu divokých a iných mačiek.

V súlade s usmerneniami

Začiatkom júla príslušný inštitút zverejnil na svojej webovej stránke príspevok, v ktorom reaguje na „kontroverziu“ a snaží sa objasniť svoje stanovisko.

Inštitút v ňom zdôraznil, že je „proti akémukoľvek krutému zaobchádzaniu so zvieratami“. Tvrdil tiež, že jeho klasifikácia je v súlade s usmerneniami Európskej únie.

Pokiaľ ide o kategorizáciu mačiek ako „cudzieho“ druhu, inštitút pripomenul, že Felis catus bol domestikovaný pravdepodobne pred približne 10 000 rokmi v kolíske veľkých civilizácií starovekého Blízkeho východu, čo z prísne vedeckého hľadiska robí tento druh pre Európu cudzím.

mačka
zdroj: Unsplash/@ludemeula

Inštitút tiež zdôraznil, že jediné, čo odporúča, je, aby majitelia mačiek obmedzili čas, ktorý ich miláčikovia trávia vonku počas obdobia hniezdenia vtákov.

Zníženie rizika besnoty na Slovensku

Na Slovensku sú v súvislosti so zvieratami tiež zavedené mnohé pravidlá. Jedným z nich je, že psy, mačky a fretky s neznámym zdravotným statusom (odchytené túlavé zvieratá a zvieratá z karanténnych staníc či útulkov), ktoré nespĺňajú podmienky komerčného vstupu z tretích krajín do Európskej únie, nemajú povolený vstup na územie Slovenska z Ukrajiny.

Dôvodom má byť zníženie rizika besnoty na Slovensku. Rozhodla o tom Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR) v marci s prihliadnutím na rozhodnutie ostatných členských štátov Európskej únie.

„Momentálne žiadny členský štát, ktorý nemá priamu hranicu s Ukrajinou, nepovoľuje vstup takýmto zásielkam zvierat na ich územie, a preto ŠVPS SR neumožňuje ani tranzitný presun takýchto zvierat cez slovensko-ukrajinskú hranicu. Slovenská republika je krajina bez výskytu besnoty, ktorá je zoonózou so smrteľnými následkami pre ľudí a zvieratá a preto je nevyhnutné aj v tejto mimoriadne napätej dobe chrániť zdravie ľudí a predchádzať možnému zavlečeniu nákaz prenosných na ľudí na územie SR,“ informuje ŠVPS SR.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá