Maďarská prezidentka Katalin Novák končí vo funkcii, demisiu podala aj tamojšia bývalá ministerka spravodlivosti

  • Maďarská prezidentka Katalin Novák odstúpila z funkcie po škandále s amnestiami
  • Posledné dni čelila obrovskej kritike, stovky ľudí protestovali v Budapešti
katalin novák
Ilustračná fotografia, TASR/AP
  • Maďarská prezidentka Katalin Novák odstúpila z funkcie po škandále s amnestiami
  • Posledné dni čelila obrovskej kritike, stovky ľudí protestovali v Budapešti

Maďarská prezidentka Katalin Novák odstúpila z funkcie hlavy štátu. V súvislosti s kauzou amnestie muža odsúdeného za utajovanie prípadu se*uálneho zneužívania v detskom domove to prezidentka oznámila v sobotu podvečer vo verejnoprávnej televízii M1, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Nováková, ktorá post najvyššieho ústavného činiteľa obsadila 10. mája 2022, oznámila svoju rezignáciu v mimoriadnom vysielaní M1 po tom, ako predseda vlády Viktor Orbán inicioval novelu ústavy v reakcii na škandál okolo prezidentskej milosti. V zmysle tejto novely nemôže dostať prezidentskú milosť nikto, kto sa dopustí trestného činu na maloletom.

Zriedkavé politické gesto

„Urobila som chybu. Rozhodnutie o milosti a jeho nezdôvodnenie vyvolali pochybnosti. Tu niet pochýb a nemôže byť. Nikdy by som neodpustila nikomu, kto by zneužíval deti. Ochrana detí je našou spoločnou zodpovednosťou. Ospravedlňujem sa tým, ktorým som ublížila, ako aj všetkým obetiam, ktoré môžu mať pocit, že som sa ich nezastala. Ako hlava štátu sa k vám dnes prihováram poslednýkrát, vzdávam sa funkcie prezidenta republiky,“ vyhlásila prezidentka Katalin Novák.                

Katalin Nováková v sobotu prerušila zahraničnú cestu v katarskej Dauhe a predčasne sa vrátila do vlasti.

Rezignácia Katalin Novákovej predstavuje nezvyčajný prípad v maďarskej nacionalistickej strane Fidesz, ktorá si od roku 2010 udržiava ústavnú väčšinu.

Pod vedením premiéra Viktora Orbána strana čelila kritike za oslabovanie demokratických štruktúr a manipuláciu volebného a mediálneho prostredia s cieľom upevniť svoju moc, čo poukazuje na významné dôsledky Novákovej odchodu v kontexte politickej dynamiky Maďarska, píše AP News.

Škandál môže spôsobiť pád ďalších politikov

Opozičné strany a široká verejnosť na protestoch v Budapešti požadovali aj zosadenie bývalej maďarskej ministerky spravodlivosti Judit Vargovej, ktorá sa podieľala na kontroverznom omilostení, čím poukázali na jej očakávanú vedúcu pozíciu na kandidátke Fideszu do Európskeho parlamentu.

Tá sa však podľa portálu Euronews rozhodla, že prevezme politickú zodpovednosť za schválenie milosti a „odíde z verejného života“. Vzdala sa mandátu poslankyne parlamentu, oznámila na Facebooku.

Rozruch vyvolali Novákovej amnestie, medzi ktorými bol aj zástupca riaditeľa detského domova zapletený do utajovania s*xuálneho zneužívania. Nováková tieto amnestie najprv obhajovala, ale uprostred rastúceho verejného a politického tlaku zdôraznila, že p*dofila neomilostí, píše portál Politico.

Zdroje: TASR, AP News, Euronews, Politico

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá