Maďari sa vakcínou Sputnik V napokon očkovať nebudú. Na vine sú Rusi

  • Maďarsko napokon svojich obyvateľov nezaočkuje ruskou vakcínou Sputnik V
  • udapešť nakúpi vakcíny proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus, cez Európsku úniu alebo priamo od Číny
očkovanie koronavírus vkcína
TASR/AP Photo/Emrah Gurel
  • Maďarsko napokon svojich obyvateľov nezaočkuje ruskou vakcínou Sputnik V
  • udapešť nakúpi vakcíny proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus, cez Európsku úniu alebo priamo od Číny

Maďarsko napokon svojich obyvateľov nezaočkuje ruskou vakcínou Sputnik V. Budapešť nakúpi vakcíny proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus, cez Európsku úniu alebo priamo od Číny. Vyhlásil to vo štvrtok šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás, ktorého citovala agentúra Reuters.

„Rusko nemá dostatočné výrobné kapacity,“ zdôvodnil Gulyás rozhodnutie maďarskej vlády počas rozhovoru pre komerčnú televíziu ATV. Dodal, že Maďarsko sa síce rado zúčastnilo klinických skúšok vakcíny Sputnik V, avšak svojich obyvateľov zaočkuje vakcínami od EÚ alebo Číny.

Zdravotník sa nakazil koronavírusom aj po očkovaní. Jeho prípad ukazuje, že po vakcinácii nemáme hneď vyhraté

Stal sa tak prvým predstaviteľom maďarskej vlády, ktorý vylúčil použitie ruskej vakcíny v krajine. Maďarsko doteraz dostalo už 80 000 z objednaných 4.4 milióna dávok vakcíny od konzorcia Pfizer-BioNTech, informuje portál koronavirus.gov.hu.

Maďarsko v minulosti avizovalo, ako jediná krajina EÚ, že ruskú vakcínu bude možno vyrábať, a premiér Viktor Orbán odmietol vylúčiť jej použitie v krajine. Táto skutočnosť neprospievala už aj tak napätým vzťahom medzi Budapešťou a Bruselom, komentovala agentúra Reuters.

Sputnik V nie je schválený Európskou liekovou agentúrou 

Sputnik V totiž neschválila Európska agentúra pre lieky (EMA), podľa ktorej je použitie neschválenej vakcíny v rozpore s pravidlami Európskej únie.

 Agentúra Reuters v pondelok informovala, že Maďarsko prevzalo 6000 dávok vakcíny Sputnik V, ktorú chceli ďalej skúmať maďarskí zdravotnícki odborníci. Maďarskí špecialisti pricestovali začiatkom decembra do Ruska, aby sa oboznámili so špecifikami výroby tamojšej vakcíny.

V Maďarsku pribudlo za uplynulý deň 2971 nakazených novým druhom koronavírusu. V súvislosti s ochorením COVID-19 zaznamenali 108 úmrtí.

  V krajine sa od začiatku pandémie nakazilo koronavírusom 322 514 ľudí. Celkový počet úmrtí v súvislosti s chorobou COVID-19 sa zvýšil na 9537. Momentálne je v Maďarsku 162 875 aktívnych prípadov nákazy. S COVID-19 je hospitalizovaných 5856 pacientov, z ktorých 402 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech