Veronika Remišová: Štátne IT bolo jedno veľké eldorádo. Po novom ušetríme milióny

Korupcia bola v 90. rokoch štandard. Dnes chcú mladí pracovať pre úplne iné firmy

Rodinná firma zo Slovenska vyrába exkluzívne gitary. Najkvalitnejšie drevo si zháňajú po celom svete

Maďarsko už nie je demokracia, Slovensko odhalilo sieť organizovaného zločinu, uvádza mimovládka

  • Úpadok Maďarska bol najvýraznejší v histórii štátov v štádiu prechodu k demokracii
  • Správa mimovládky však vyzdvihuje príklad Slovenska
kočner orban
TASR/APZoltan Mathe/MTI, Adel Ghannam
  • Úpadok Maďarska bol najvýraznejší v histórii štátov v štádiu prechodu k demokracii
  • Správa mimovládky však vyzdvihuje príklad Slovenska

Maďarsko, Srbsko a Čierna Hora sa po bezprecedentnom „ohromujúcom rozklade demokracie“ už nemôžu nazývať demokraciami. Uvádza to mimovládna organizácia Freedom House vo svojej najnovšej výročnej správe, v ktorej sa spresňuje, že v týchto krajinách klesajú štandardy v oblasti riadenia, spravodlivosti, volieb i slobody médií.

Portál Politico uvádza, že najnovšia správa Freedom House dôrazne kritizuje Srbsko, Čiernu Horu a Maďarsko za pokles demokratických štandardov a klasifikuje všetky tri krajiny prvýkrát ako „hybridné režimy“.

Úpadok Maďarska bol najvýraznejší v histórii štátov v štádiu prechodu k demokracii, konštatuje Freedom House.

Maďarsko sa podľa správy stalo hybridným režimom

Pripomína, že od roku 2005 bolo Maďarsko jedným z troch priekopníkov demokracie, ale v roku 2020 sa stalo prvou krajinou, ktorá zostúpila o dve kategórie režimov a úplne opustila skupinu demokracií.

Balkánske štáty Srbsko a Čierna Hora tiež stratili svoje demokratické postavenie, a to prvýkrát od roku 2003, pričom k tomu došlo v dôsledku systémovej politickej korupcie, zneužívania moci a vplyvu ich prezidentmi Aleksandarom Vučičom a Milom Djukanovičom.

vláda
zdroj: wikimedia

Správa Freedom House sa týka 29 krajín východnej Európy, Balkánu a bývalého komunistického bloku a delí ich do piatich kategórií: konsolidované demokracie, čiastočne konsolidované demokracie, prechodné alebo hybridné režimy, čiastočne konsolidované autoritárske režimy a konsolidované autoritárske režimy.

Maďarsko sa podľa správy stalo hybridným režimom „v šedej zóne medzi demokraciami a čistými autokraciami“.

Poľsko politizuje súdnictvo

Správa však vyzdvihuje príklad Slovenska, kde vyšetrovanie vraždy novinára Jana Kuciaka a jeho snúbenice odhalilo sieť politikov na vysokej úrovni, predstaviteľov justície a ľudí z prostredia organizovaného zločinu, ktorí boli spojení s Marianom Kočnerom, podnikateľom blízkym podsvetiu obvineným z objednania vrážd oboch spomínaných mladých ľudí.

Spravodajský portál Balkan Inside citoval aj pasáž zo správy Freedom House týkajúcu sa Poľska. Píše sa v nej, že Poľsko sa vyznačuje „systematickým, cieleným a agresívnym charakterom vládnych útokov na nezávislosť súdnictva“.

Ak bude Poľsko pokračovať v tomto kurze, pripojí sa k hybridným režimom a autokraciám, ktoré justíciu rutinne politizujú.

Zselyke Csákyová, riaditeľka výskumného oddelenia organizácie Freedom House pre Európu a Áziu, uviedla, že Poľsko sa už v správe jej organizácie neklasifikuje ako konsolidovaná demokracia predovšetkým pre ničivé zmeny v súdnictve presadzované vládnucej stranou Právo a spravodlivosť (PiS). 

Opozícia na druhej koľaji

V Albánsku, Bulharsku, Čiernej Hore, Srbsku a Rumunsku autori správy zaznamenali problémy s vládami, ktoré neumožňujú opozícii riadne sa zúčastňovať na tvorbe právnych predpisov, čo v niektorých z týchto krajín viedlo k bojkotu parlamentu opozíciou.

Freedom House tiež konštatuje, že pokusy Ruska o ovplyvňovanie diania v iných štátoch sú už dlhé roky problematické. Upozorňuje aj na to, že Čína v súčasnosti používa tzv. „dlhovú diplomaciu“, keď poskytuje krajinám finančné prostriedky „spôsobom, ktorý vytvára politickú závislosť“. Okrem Ruska a Číny v regióne rastie aj vplyv Turecka, píše sa v správe.

Americká nezisková organizácia Freedom House bola založená v roku 1941 Wendellom Willkiem a Eleanor Rooseveltovou a označuje sa za „jasný hlas demokracie a slobody vo svete“.

Zdroj: TASR

Najnovšie video