Maďarský parlament schválil členstvo Švédska v NATO

  • Na prijatie Švédska do NATO chýbal len súhlas Maďarska
  • Parlament tak učinil po minulotýždňovom stretnutí premiérov dvoch krajín
HU
Maďarský premiér Viktor Orbán (uprostred) prichádza na zasadnutie parlamentu v Budapešti TASR/ AP Photo/Denes Erdos
  • Na prijatie Švédska do NATO chýbal len súhlas Maďarska
  • Parlament tak učinil po minulotýždňovom stretnutí premiérov dvoch krajín

Maďarský parlament v pondelok schválil vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Poslanci návrh prijali 188 hlasmi, 6 poslancov bolo proti. Opoziční poslanci výsledok ocenili potleskom.

Na pondelňajšie hlasovanie parlamentu sa prišiel pozrieť aj švédska veľvyslankyňa Diana Madunic, upozornil na to portál Telex.hu

Predseda parlamentnej frakcie maďarskej vládnej strany Fidesz Máté Kocsis ešte začiatkom minulého týždňa oznámil, že frakcia bude hlasovať za prijatie Švédska do Severoatlantickej aliancie, pripomína agentúra TASR.

Toto vyjadrenie nasledovalo po tom, ako švédsky premiér Ulf Kristersson počas svojej návštevy vo Varšave v pondelok poukázal na to, že vníma „silnú vôľu“ zo strany Maďarska podporiť vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Tieto udalosti naznačujú, že medzi týmito krajinami došlo k diplomatickej komunikácii a vzájomnému porozumeniu.

Zlepšenie vzájomných vzťahov

„Dnešné stretnutie je dôležitým míľnikom v dlhom procese. Tento dlhý proces možno nazvať aj procesom obnovy dôvery, na ktorom sme pracovali mnoho mesiacov,“ povedal predseda vlády Viktor Orbán po stretnutí so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom v Budapešti.

Na stretnutí premiéri okrem iného podpísali dve dohody. Prvou je dohoda o prenájme štyroch gripenov, druhá sa týka ich logistickej obsluhy. Maďarsko týmto krokom rozširuje svoju flotilu bojových lietadiel o štyri stíhačky JAS 39 Gripen, čím podľa Orbána krajina „výrazne zvyšuje svoje vojenské schopnosti v zmenenom bezpečnostnom prostredí.“

Ako píše portál France 24 Štokholm sa vzdal svojej neutrálnej politiky po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022. Rovnako konalo aj susedné Fínsko, ktoré sa ešte minulý rok stalo 31. členom NATO.

„Samozrejme, každý vie, že nie vo všetkom sa zhodneme, ale chceme aktívnejšie spolupracovať v oblastiach, kde máme spoločné záujmy a kde môžeme konať spoločne,“ povedal švédsky premiér Kristensson po schôdzke v Budapešti.

Maďarsko bolo poslednou členskou krajinou, ktorá neratifikovala prijatie Švédska do NATO, píše Teraz. Turecký parlament jeho vstup schválil 23. januára. Poslanci maďarského vládneho bloku Fidesz-KDNP odkladali toto rozhodnutie už vyše poldruha roka, pričom opakovane tvrdili, že Maďarsko v tomto smere nebude posledné.

Na programe voľba nového prezidenta

Poslanci maďarského Národného zhromaždenia v rámci prvého dňa jarnej schôdze parlamentu v pondelok volili aj nového prezidenta republiky.

Do nástupu nového prezidenta republiky bude povinnosti a právomoci hlavy štátu vykonávať predseda parlamentu László Kövér. Prezidentka Nováková odstúpila 10. februára v súvislosti s kauzou amnestie Endreho K. odsúdeného za utajovanie prípadu sexuálneho zneužívania v detskom domove v Bicske.

Vládny blok Fidesz-KDNP minulý štvrtok oznámil, že na post nového prezidenta Maďarska nominuje predsedu Ústavného súdu (AB) Tamása Sulyoka. Opozičné strany samostatne nedokázali nominovať prezidentského kandidáta a spoločného kandidáta nenavrhli.

Zdroje: TASR, France 24, Telex.hu, Teraz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá