Majiteľ Auparku kupuje firmu, za ktorou stojí austrálsky miliardár pôvodom zo Slovenska

  • Vlastníci Auparku sa rozhodli pre kúpu nákupných centier Westfield
  • Celková hodnota tohoto obchodu sa vyšplhala približne na 13,5 miliárd eur
  • Zlúčením vytvoria sieť 104 obchodných centier v trinástich krajinách sveta
458436_10150758426481287_548431043_o
facebook.com/AuparkShoppingCenter
  • Vlastníci Auparku sa rozhodli pre kúpu nákupných centier Westfield
  • Celková hodnota tohoto obchodu sa vyšplhala približne na 13,5 miliárd eur
  • Zlúčením vytvoria sieť 104 obchodných centier v trinástich krajinách sveta

Klesajúce tržby nútia obchodné centrá, aby sa spájali. Súčasný majiteľ Auparku, spoločnosť Unibail-Rodamco, a pôvodom austrálsky Westfield tak spolu vytvoria sieť 104 obchodných centier v trinástich krajinách sveta.

Najväčší európsky majetkový podnik Unibail-Rodamco kúpil Westfield Corp v USA a Veľkej Británii za 16 miliárd amerických dolárov (13,5 miliárd eur) v rámci obrannej snahy o vytvorenie globálneho lídra v sektore, ktorý zápasí s najväčším konkurentom na trhu, ktorým je Amazon.

Kto stojí za Westfieldom?

Obchodné centrá Westfield založil  miliardár Frank Lowy. Frank je pôvodom Slovák z Fiľakova. V rebríčku najbohatších ľudí sveta sa tento rok umiestnil na 269 mieste s majetkom v hodnote 4,8 miliárd eur. Majiteľ Westfieldu prežil holokaust a neskôr sa cez Izrael dostal do Austrálie. V roku 1959 začínal s jedným obchodným centrom na predmestí Sydney, dnes ich má Westfield 35 po celých Spojených štátoch a Veľkej Británii.

Unibail-Rodamco kúpil pôvodom austrálsky Westfield

„Rokovania s cieľom uzavrieť dohodu trvalo len šesť týždňov„, povedal Lowy. Jeho rodina už nebude riadiť spoločnosť, ale skončí s 2,8% podielom v kombinovanej skupine.

Lowy tiež uviedol, že predaj je rozumný krok, nakoľko spoločnosť Unibail ponúkla „veľmi dobrú cenu“, ale zároveň uznal aj to, že predaj čiastočne odrážal globálnu konsolidáciu a tlak na maloobchodníkov. „Westfield je pre nás najvhodnejší pre prirodzené rozšírenie našej stratégie,“ vyhlásil generálny riaditeľ spoločnosti Unibail, Christopher Cuvillier

Ako kúpili Aupark?

Súčasťou siete Unibail-Rodamco je aj bratislavský Aupark. Spoločnosť ho získala v dvoch etapách. V roku 2006 kúpila holandské Rodamco od developerov z HB Reavis polovicu obchodného centra za 75 miliónov eur a o päť rokov neskôr nasledovalo zvyšných 50 percent za 151 miliónov.

Celý obchod komentoval Forbesjanuárovom článku o HB Reavise takto: „Investícia do bratislavského Auparku: 77 miliónov eur a celkový exit spolu s dividendami 396 miliónov eur. Bez kancelárskej veže. Len zo samotného nákupného centra.“

Zdroj: forbes.sk, reuters.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech