Majiteľ baru k streľbe: Vytvorili sme si ostrovy, kde sa cítime bezpečne. Tepláreň bola jedným z nich

  • Včerajšia tragická udalosť otriasla Slovenskom
  • Mladý muž zastrelil dvoch ľudí pred LGBTI podnikom Tepláreň
Streľba na Zámockej ulici v Bratislave
SIU
  • Včerajšia tragická udalosť otriasla Slovenskom
  • Mladý muž zastrelil dvoch ľudí pred LGBTI podnikom Tepláreň

Slovenskom včera večer otriasla hrozná udalosť. Muž zastrelil dvoch ľudí pred LGBTI podnikom Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave, pričom im podľa našich zistení zasadil aj „rany istoty“ do hlavy. Dvaja mladí muži boli na mieste mŕtvi, zranená bola aj čašníčka. Útočník sa dal na útek a aj počas neho zverejňoval príspevky na svoj profil na Twitteri. Ráno ho polícia našla mŕtveho. 

Streľba na Zámockej ulici v Bratislave

Neskôr sa ukázalo, že útočník pred svojim činom zverejnil manifest, kde opísal svoju nenávisť voči LGBTI komunite či proti Židom. Jeho nenávistné slová doteraz kolujú internetom. Počas dnešného dňa sa k včerajšej tragédii vyjadrujú politici, ale aj aktivisti či osobnosti verejného života. Vyjadrenie zástupcov LGBTI komunity vysielame naživo. 

Iniciatíva Inakosť vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí. Prítomný bol aj majiteľ podniku Tepláreň Roman Samotný, ktorý je zo streľby veľmi rozhodený. „Pre nás bola Tepláreň domovom, kde sme boli ako rodina. Obete boli naši blízki kamaráti a mňa to veľmi vydesilo,“ uviedol Samotný.

Zdôraznil, že ide o vedomý útok na LGBT+ komunitu, avšak aj na občanov Slovenska. „Chcel by som poprosiť, aby si každý z vás uvedomil, že tam mohol sedieť. Dlhodobo sme sa báli, že takýto čin nastane. Každý týždeň nám pľujú na dvere a posielajú nám grcajúcich smajlíkov,“ pokračoval Samotný. 

Pripomenul aj zákaz vyvesenia dúhových vlajok na štátne budovy, pričom apeloval na politikov, ktorí ich chcú „zámerne vymazať“. Podľa jeho slov majú krv na rukách aj všetci tí, ktorí mlčia. „Bolesť je obrovská, pretože nám zobrali pocit bezpečia,“ upozornil Samotný, pričom je podľa neho stále šanca zastaviť to, že by sa niečo podobné zopakovalo.

Majiteľ podniku Tepláreň poďakoval polícii za jej činnosť a apeloval na média, aby so situáciou naložili rozumne. 

K situácii sa vyjadril aj Martin Macko, ktorý je riaditeľom iniciatívy Inakosť. „Páchateľ si vyberal obete náhodne, ale nebolo náhodné, že si zvolil ľudí z LGBT komunity,“ ozrejmil Macko, pričom ľudí pozval na spomienkový pochod za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite, ktorý sa uskutoční zajtra 14.10. (piatok) o 17:00.

Koniec bezpečia 

Podľa majiteľa Teplárne sa všetky nenávistné prejavy naučili už rešpektovať. „Keď zverejnili správu o smrti, ľudia neváhali písať, že tak im treba a podobné veci. Je to obraz toho, s čím sa naša komunita stretáva,“ uvádza Samotný, pričom apeloval na našu vládu, ktorá podľa jeho slov využíva „homofóbny slovník“.

Ďalej Samotný informoval o zákaze informovať o LGBT komunite na školách, ktorý chce vláda zaviesť. Práve tieto skutky prispievajú k homofóbnym útokom. Aj iné inštitúcie, ktoré by ich mali chrániť tak nerobia. 

„Vytvorili sme si ostrovy, kde sa cítime bezpečne. Tepláreň bola jedným z nich,“ uviedol majiteľ podniku. Podľa jeho slov však teraz necítia bezpečie už nikde. Samotný tvrdí, že musia byť trestané všetky verbálne útoky, ktoré sa netýkajú iba LGBT komunity, ale napríklad aj tej židovskej.

Podľa slov majiteľa Teplárne padlo celkom osem výstrelov. Okrem toho potvrdil, že zranená čašníčka a stála zákazníčka by mala byť v poriadku. 

„Sú tu však aj politici, ako napríklad prezidentka, vďaka ktorej sme sa v centre Bratislavy cítili bezpečne,“ uviedol Samotný, pričom doplnil, že hlava štátu je jedna z mála, ktorá si ich zastane ako komunity. Jeho slová podporil aj Macko, ktorý informoval, že takéto prípady zastrašia LGBT komunitu, ktorej niektorí členovia majú už teraz strach o svoje životy. 

„Vyzývam politikov, aby urobili konkrétne kroky. My nechceme zase hlúpe reči,“ hovorí majiteľ Teplárne. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá