Majk Spirit vydáva vlastné NFT! Za 50 € môžeš mať jeho digitálny obraz a podporíš dobrú vec

  • Populárny raper vydáva svoje prvé digitálne dielo, predávať sa bude za 50 € a tri limitované edície sa budú dražiť
  • Majk Spirit sa spája so slovenskou platformou Wexo s cieľom vzdelávať a podporiť charitu
  • NFT obrazy sa začínajú predávať 10. októbra
spirit
  • Populárny raper vydáva svoje prvé digitálne dielo, predávať sa bude za 50 € a tri limitované edície sa budú dražiť
  • Majk Spirit sa spája so slovenskou platformou Wexo s cieľom vzdelávať a podporiť charitu
  • NFT obrazy sa začínajú predávať 10. októbra

Slovensko má svoje prvé NFT určené na charitatívne účely. Za inovatívnym projektom stojí unikátne spojenie rapera Majka Spirita s kryptomenovou platformou Wexo, ktorá sa snaží Slovákom priniesť nové spôsoby platenia. Wexo a Majk Spirit majú úmysel vzdelávať Slovákov a zároveň vyzbierať peniaze, ktoré poputujú organizácii APPA, venujúcej sa deťom so špeciálnymi potrebami.

Charitatívne využitie NFT je na Slovensku úplnou novinkou, Wexo s Majkom Spiritom tak našli spôsob, akým vytvoriť povedomie o novom fenoméne a zároveň podporiť dobrú vec.

NFT v skratke

NFT, teda non-fungible token, je forma digitálneho umenia. Vôbec po prvýkrát máme možnosť vlastniť niečo v digitálnej podobe, čo nie je možné falšovať alebo kopírovať.

Ak niekto vytvorí napríklad obyčajný digitálny obraz v .jpg súbore alebo nový track v .wav, súbor sa dá jednoducho kopírovať a nie je jasné, ktorý z nich je originál. Samotné dielo tak v podstate nemá hodnotu, keďže sa dá donekonečna duplikovať.

NFT nám však pomocou blockchain technológie, ktorú používa aj väčšina kryptomien ako Bitcoin, Cardano či Ethereum, dokáže overovať pravosť jednotlivých súborov. Hodnotné umelecké diela tak máme možnosť vlastniť digitálne a v online peňaženke tak ľudia pokojne môžu uchovávať diela v hodnote státisícov eur.

zdroj: Wexo – Štandardná verzia NFT.

Spirit chce na Slovensko priniesť novú éru internetu

Majk Spirit s platformou Wexo vydávajú až 5 000 originálnych NFT kúskov v kolekcii New Era. Prvé tri (Diamond, Gold a Silver prevedenie) sa budú dražiť prostreníctvom elektronickej akcie, zvyšných 4 997 kusov bude na predaj s vopred stanovenou cenou 50 €. Predaj štandardných kúskov aj troch unikátov sa začína 10. októbra na tejto adrese.

Nový majiteľ NFT Majka Spirita bude mať svoje dielo v galérii svojho účtu na platforme WEXO. Jeho vlastníctvo sa tak stáva preukázateľné na záznamoch z blockchainu Cardano. Na cardanoscan.io alebo na explorer.cardano.org, kde sa zapisuje každá transakcia,“ vysvetlil Juraj Farkaš, obchodný riaditeľ platformy WEXO.

NFT sa v dnešnom svete využíva aj na rýchle a riskantné zárobky – upozorňujeme, že pri nákupe NFT Majka Spirita by malo byť prvoradé chcieť vlastniť originál unikátneho diela alebo podporiť charitatívny cieľ, nie s digitálnym obrazom ďalej obchodovať, aj keď to je možné.

zdroj: NFT – Strieborná, zlatá a diamantová verzia NFT, ktoré sa 10. októbra začínajú dražiť.

„Ja toto vidím ako 3. digitálnu revolúciu,“ teší sa Majk Spirit. „Prvá bola internet, druhá sociálne siete a tretie je NFT.“ Podľa Spirita môže technológia celosvetovo zmeniť spôsob, akým sa robí biznis a umenie.

Myšlienka na vznik NFT diela vznikla na jar tohto roku. „Našli sme s Wexom spoločnú reč a začali pracovať na vlastnom NFT Projekte. Rozhodli sme sa, že tomu dáme vyšší žáner – nielenže Slovákov vzdeláme v inovatívnej technológii, no to, čo zarobíme z prvej kolekcie, venujeme na charitu. Cieľ je vyzbierať 6-cifernú sumu,“ vysvetlil exkluzívne pre Startitup Majk Spirit.

Prvá NFT charita na Slovensku

Približne 10 % z vyzbieranej sumy bude použitých na uhradenie PayPal poplatkov a na zaplatenie technickej infraštruktúry, ktorá beží na Cardano blockchaine. Celý výťažok poputuje Asociácii pomoci postihnutým APPA v Piešťanoch.

Nezisková organizácia sa už roky stará o telesne postihnutých ľudí a poskytuje im všestrannú pomoc na odbornej úrovni a už teraz dobre vedia, kde mohli by vyzbierané peniaze zúžitkovať. „Všetky prostriedky, po odrátaní nutných poplatkov, odovzdáme Asociácii pomoci postihnutým, sú určené pre ich pacientov a rodiny. Ich ľudské príbehy sú veľmi silné a našou snahou je pomôcť im a predstaviť ľuďom nový spôsob, ako vieme pomáhať,“ hovorí Peter Mariš, CSO WEXO.

Rodiny, v ktorých žije telesne znevýhodnené dieťa alebo dospelý, potrebujú mnoho vecí, o ktorých sa nám, zdravým, ani nesníva: pravidelné rehabilitačné pobyty, špeciálne terapie, zdravotné pomôcky, bezbariérové bývanie, špeciálne upravené automobily. Spoločne im pomôžeme prostredníctvom vyzbieraných financií zabezpečiť lepší, kvalitnejší, ale aj radostnejší život,“ vysvetlila Miriam Juhanesovičová, predsedníčka občianskeho združenia. 

Cieľom najväčšej digitálnej charity v podobe NFT Majka Spirita je touto formou vyzbierať 250 000 eur a odštartovať tak novú éru využitia NFT. Predstavitelia z Wexo hovoria, že ak takýto charitatívny projekt vyjde, radi sa pustia do ďalších – zapojiť by mohli napríklad ďalších umelcov alebo nevydávať len NFT obrazy, ale aj inú formu umenia, napríklad hudbu.

zdroj: Wexo – Zľava obchodný riaditeľ Juraj Farkaš, CVO Milan Božik, Majk Spirit a CSO Peter Mariš.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech