Majsterka Slovenska v šachu Anna: Muži ma brali za ľahkú výhru, keď som vyhrala, nevedeli to zniesť (ROZHOVOR)

  • Celé Slovensko i svet zažilo kvôli seriálu Dámsky Gambit od Netflixu šachovú hystériu
  • Aj keď sú šachové partie v seriáli vyobrazené pomerne presne, nie všetko zodpovedá realite
  • My sme sa o svete šachu aj samotnom seriáli zhovárali s niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska Annou Vrtiakovou
Anna Vrtiaková
Anna Vrtiaková, Facebook/Anna Vrtiaková
  • Celé Slovensko i svet zažilo kvôli seriálu Dámsky Gambit od Netflixu šachovú hystériu
  • Aj keď sú šachové partie v seriáli vyobrazené pomerne presne, nie všetko zodpovedá realite
  • My sme sa o svete šachu aj samotnom seriáli zhovárali s niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska Annou Vrtiakovou

Dvadsaťročná Anna je 15-násobná majsterka Slovenska v šachu a svoje prvé majstrovstvá vyhrala v desiatich rokoch. Od vtedy sa každoročne zúčastňovala majstrovstiev po celom svete ako napríklad v Uruguaji, Taliansku, Nemecku či Lotyšsku.

Dnes študuje na Univerzite v Rotterdame a aj keď dnes už šach nepovažuje za svoju životnú prioritu, seriál Dámsky Gambit si zamilovala aj ona. S hlavnou predstaviteľkou má totiž toho podobné viacero – aj ju spočiatku mužskí súperi podceňovali a móda je jej vášeň, rovnako ako šach.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Pure Anna (@be_annna)

Čo ti prvé preletelo hlavou, keď si dopozerala seriál Dámsky Gambit? 

Veľmi ma potešilo koľko ľudí šach vďaka Dámskemu Gambitu zaujal! Stále mi chodí od kamarátov veľa správ, či som už tento seriál videla a čo si o ňom myslím. Prekvapilo ma, ako si  producenti dali záležať na detailoch. Samotné šachové partie niesli krásnu symboliku, hlavne tá posledná, ktorú hrala Beth s Borgovom.

Poraziť ho dokázala vďaka premene pešiaka na dámu, čo symbolizuje aj jej životnú cestu. Začiatok partie, otvorenie, bolo paralelou autonehody, po ktorej sa Beth stala osamoteným pešiakom a postupne sa životom prebojovala, až sa v závere hry premenila na dámu.

Naozaj si máme takto predstavovať šachistov, respektíve, čo všetko sa podobá realite a čo je nezmysel?

Celkové spracovanie je skvelé, sama som si s úžasom seriál veľmi rýchlo pozrela. Samozrejme, nájde sa pár drobností, ktoré nezodpovedajú realite – viackrát sa napríklad Beth rozprávala alebo aj neverbálne komunikovala so svojimi súpermi pri partiách. V skutočnosti je to na turnajoch zakázané a považuje sa to za neslušné. Hlavne profesionálni šachisti sa sústredia striktne iba na šachovnicu.

V seriáli sme mohli vidieť ako musí hlavná protagonistka Beth riešiť okrem šachových partií aj to, že je žena v mužskom svete šachu a neberú ju preto spočiatku vážne. Posunuli sme sa ako spoločnosť, stretávala si sa aj ty s takýmito situáciami?

Šach hrávajú prevažne muži a tak sa mi bežne stávalo, že som bola jediné dievča v turnaji. Mám pocit, že dnes už nastal posun, ale pred pár rokmi ma mnohí hráči vôbec nebrali vážne a považovali ma za “ľahké víťazstvo“. Často som cítila ako ma podceňovali, no práve vtedy som sa o to viac sústredila a bola motivovaná ich poraziť. Prehru so mnou potom niektorí znášali naozaj ťažko. Spomínam si napríklad ako celí červení vstali od stola, ani sa na mňa nepozreli a nepodali mi ruku. Podľa etikety si šachisti totiž na začiatku a na konci partie podávajú ruky.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie