Mal by ich vidieť každý. 8 slovenských prírodných úkazov, ktoré sú počas jesene unikátne.

  • Jeseň je vhodným ročným obdobím na objavovanie krásnych zákutí Slovenska
  • Naša krajina hýri farbami, ktoré jej počas jesene dodávaj čaro
Unsplash/Madara Parma, Julia Kicova
  • Jeseň je vhodným ročným obdobím na objavovanie krásnych zákutí Slovenska
  • Naša krajina hýri farbami, ktoré jej počas jesene dodávaj čaro

Okrem nového ročného obdobia prišli aj prudké zmeny nálad. S odchodom tepla odišla aj dobrá energia a niektorých ľudí postihla jesenná depresia? Najlepším liekom na depresiu je jednoznačne cestovanie a Slovensko ponúka niekoľko nádherných miest, ktoré počas tohto ročného obdobia musíš vidieť. S príchodom jesene nemusíš vidieť len to, že je chladnejšie. Radšej si všimni krásne farby, ktoré toto pochmúrne obdobie ponúka. Inšpiruj sa našimi tipmi a možno objavíš miesta, na ktorých si ešte nebol.

zdroj: Unsplash/Piotr Guzik

1. Lučanský vodopád

12-metrov vysoký kaskádovitý vodopád je raritou, pretože sa nachádza uprostred kúpeľnej dediny Lúčky. Zároveň patrí medzi 5 vodopádov na Slovensku, ktoré boli vyhlásené za Národnú prírodnú pamiatku. Tento vodopád je jedným z najkrajších na Slovensku, pretože travertínové podložie sfarbuje vodu do bledomodrej farby, ktorá je počas jesene oživená farbami tohto ročného obdobia. Počas leta sa vo vodopáde môžeš kúpať a počas jesene je vhodný na otužovanie. 

View this post on Instagram

Už dlouho jsem fascinovaná vodou. Kdekoli vidím vodopád, jsem štěstím bez sebe. Ráda si smočím nohy v řece nebo ruce v ledovém horském potoku. Tak nějak mě to k vodě přirozeně táhne. Nemusím ani vědět proč. Voda mě uklidňuje a to mi stačí. Napadlo mě ale, že by tady někoho mohla zajímat typologie podle čtyř živlů – voda, oheň, země, vzduch. 💧 Čtyři živly tvoří základ života a mají zásadní vliv na lidského ducha. -Rúmí 💧 Včera jsem si na jedné stránce dělala test právě těchto živlů (link vám dám do bia) a vyšla mi nečekaně voda a hned za ní byl podle bodů zařazen vzduch. Když jsem si četla popisek vody, zjistila jsem, že to na mě sedí.. No..prostě jak prdel na hrnec. 😄 • “Potíže vám pravděpodobně dělá nastavit si hranice, kontraktovat a říkat ne. Rozhodování je pro vás obtížné a dlouho trvá. Někdy máte sklon si věci brát příliš osobně. Záleží vám na mínění druhých, proto často ustupujete i v situacích, kdy by pro vás bylo lepší si stát za svým.”  • Zkuste si udělat test a schválně mi dejte vědět, jaký živel na vás vyšel a jestli to fakt sedí.💕

A post shared by Protože na duši záleží 💗|Klára (@holkazblazince) on

2. Mlyny Oblazy

Vodné mlyny nachádzajúce sa v Kvačianskej doline sú jednou z posledných zachovaných pamiatok svojho druhu, ktorá je začlenená do pôvodného prírodného prostredia. Oba mlyny, ktoré máš možnosť navštíviť, boli postavené v prvej polovici 19. storočia popri dôležitej ceste, ktorá spájala Liptov s Oravou a Poľskom. Dolný mlyn s pílou je zrekonštruovaný a v prevádzke, a ponúka expozíciu mlynárskej techniky. 

3. Železničný úsek Červená skala – Margecany

Táto jednokoľajová železničná trať patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Je vedená prírodou národného parku Slovenský raj, Volovských vrchov, Čiernej hory, Ružinskej priehrady, Nízkych Tatier, Muránskej planiny, Stratenskou dolinou, dolinou Hnilca a vodnej nádrže Palcmanská Maša. Trať je v prevádzke od roku 1936 a kvôli horskému charakteru kraja bola veľmi náročná na výstavbu. Je zaujímavá kvôli dvom viaduktom, pri ktorých si môžeš urobiť pekné fotky.

4. Chodník korunami stromov, Bachledová dolina

Tento chodník sa nachádza v srdci pestrých lesov Pieninského národného parku a ukáže ti jedinečnosť prírody Spišskej Magury. Vďaka výhľadu z výšky 32 metrov budeš mať na dlani krásne štíty Belianskych Tatier. Tento výlet je vhodný pre osoby, ktoré nie sú fanúšikmi turistiky, a taktiež aj pre rodiny s deťmi. Chodník môžeš navštíviť počas celého roka.

5. Palcmanská Maša

Prechádzka okolo tejto vodnej nádrže ti prinesie príjemnú prechádzku v krásnom prostredí. Palcmanská Maša je najväčšou vodnou nádržou v Slovenskom raji a nachádza v obci Dedinky. Voda v nádrži je počas celého roka studená a tým pádom je vyhľadávaná otužilcami. Neďaleko nádrže sa nachádza Gačovská skala, z ktorej budeš mať krásny výhľad na priehradu a okolie. 20 minút pešej chôdze od priehrady nájdeš aj Zejmarskú roklinu. Tá je obľúbená pre svoju ekofarmu a výbeh pre domáce zvieratá.

6. Súľovské skaly

Súľovské skaly môžeme zaradiť medzi najkrajšie prírodné scenérie Slovenska. Prechádzky v tejto oblasti nie sú náročné a sú vhodné aj pre začínajúcich turistov. Chodník má dĺžku 7,5 kilometra a 16 zastávok. Na Súľovské skaly sa dostaneš z viacerých smerov – z Považskej Bystrice, Bytče alebo z Rajeckej doliny, priamo zo Súľova. 

7. Šútovské jazero

Jazero láka ľudí svojou krásnou tyrkysovou vodou a zaujímavou scenériou. Nachádza sa v Malej Fatre a dosahuje hĺbku 15 metrov. Keďže sa nachádza v severnej časti Slovenska, teplú vodu by si čakať nemal. V blízkosti sa nachádza Šútovský vodopád a prechádzka k nemu je vďaka nízkej náročnosti vhodná aj počas jesene. Je to štvrtý najväčší vodopád na Slovensku

8. Štrbské pleso

Svoje čaro majú počas jesene aj Vysoké Tatry – v tomto prípade konkrétne Štrbské pleso. Atmosféru tohto plesa si v dnešných dňoch môžeš užiť z náučného chodníka, ktorý je vybudovaný na brehu plesa. V zime máš možnosť vstúpiť na vodnú hladinu. V blízkosti Štrbského plesa sú Jazierka lásky, ktoré v minulosti slúžili ako rybníky na chov pstruhov. Po krátkej prechádzke odporúčam navštíviť jednu z mnohých reštaurácií, v ktorej by si mal ochutnať výbornú cesnakovú polievku.

Zdroje: Lučanský vodopád, Mlyny Oblazy, Chmarošský viadukt , Chodník korunami stromov, Palcmanská Maša, Súľovské skaly, Šútovské jazero, Štrbské pleso

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie