Mal byť stavbárom, zlákalo ho však programovanie. Multimilionár z ESET-u vlastní unikát v strednej Európe

  • Umiestnil sa na štvrtom mieste v rebríčku najbohatších ľudí na Slovensku
  • S menom Peter Paško sa spája spoločnosť ESET, na ktorej vzniku sa podieľal
  • Dnes sa však venuje realitám a vlastní najkrajšiu galériu v strednej Európe
Paško, nedbalka
archív Nedbalka Gallery
  • Umiestnil sa na štvrtom mieste v rebríčku najbohatších ľudí na Slovensku
  • S menom Peter Paško sa spája spoločnosť ESET, na ktorej vzniku sa podieľal
  • Dnes sa však venuje realitám a vlastní najkrajšiu galériu v strednej Európe

Patrí medzi najbohatších Slovákov. Na biznisovú scénu vstúpil so svetovo uznávanou firmou ESET, ktorú založil spoločne s Miroslavom Trnkom.

Počítačoví nadšenci a programátori Peter Paško a Miroslav Trnka sú považovaní za priekopníkov v oblasti antivírusovej ochrany. Stoja aj za oceňovaným softvérom na detekciu hrozieb.

„S Mirom sme sa stretli ešte za čias Sinclairu. On neskôr dostal od otca PC a vtedy sme sa s ním začali po prvýkrát zoznamovať. S tým, ako sa tieto počítače šírili ďalej, tak sa objavili aj prvé vírusy. Začali sme sa ich zbavovať vlastnou silou. Vytvorili sme najprv jednoduchý programík, ktorý liečil jeden – dva vírusy. Potom Miro prišiel s myšlienkou, aby sme vytvorili niečo univerzálne. To bol začiatok antivírusového programu NOD,“ hovorí o svojich začiatkoch Peter Paško pre Plus jeden deň.

Spoločnosť ESET priniesla dvojici nie len uznanie, ale aj miliónové bankové kontá. Podľa informácií portálu Forbes je Peter Paško zaradený do prvej desiatky najbohatších ľudí na Slovensku – konkrétne mu patrí štvrté miesto.

Podnikateľov majetok je podľa Forbes odhadovaný na 710 miliónov eur. Z pozície manažmentu v ESETE odišiel ešte v roku 2008, dnes vystupuje ako konateľ firmy.

Angažuje sa však v realitách. Začínal s projektmi na Liptove a v Banskej Bystrici, no neskôr sa presunul aj do Bratislavy. V roku 2019 začal s výstavbou luxusného rezidenčného bývania pod Slavínom

Peter Paško
zdroj: TASR/Michal Svítok

Zo stavbára programátor

Peter Paško sa narodil 18. mája 1955 v Trnave. Absolvent Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity mal byť pôvodne stavbár. Zlákalo ho však programovanie.

„Za socializmu som pracoval ako projektant. Keď sa začala rozbiehať výpočtová technika, tak ma fascinovalo riešenie vedecko-technických výpočtov, konkrétne to, čo sa týka stavieb, stavebnej fyziky a kúrenárských výpočtov. Úžasné na tom bolo to, že miesto používania tabuliek počítali technológie za nás. Vtedy ma zaujalo aj programovanie. Postupne som sa dostal od prvých počítačov ako Sinclair a Spektrum k PC,“ povedal v rozhovore pre Plus jeden deň Paško.

Záujem o nové technológie, pamäti a procesory ho doviedol až k objaveniu počítačového vírusu.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: archív Startitup, forbes.sk, trend.sk, YouTube/ ESET Česká republika, spectator.sme.sk, eset.com, finstat.sk, chechcrunch.cz, cas.sk, style.hnonline.sk, yimba.sk, 1.pluska.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie