Mal skvelé miesto v korporáte, dal však výpoveď. Dnes sa venuje svojmu hobby a ešte mu za to aj platia

  • Mladý Slovák dlhé roky pracoval v bankovníctve, tam sa už však necítil užitočný
  • Dal výpoveď a začal organizovať kempy pre paddleboardistov
  • Z toho sa po čase stal úspešný biznis
neonmars
Startitup, Neonmars
  • Mladý Slovák dlhé roky pracoval v bankovníctve, tam sa už však necítil užitočný
  • Dal výpoveď a začal organizovať kempy pre paddleboardistov
  • Z toho sa po čase stal úspešný biznis

Marek Kusenda odišiel z práce v bankovníctve a začal sa venovať svojmu hobby. Založil športový klub, organizoval preteky, kempy a kurzy pre paddleaboardistov. To po pár mesiacoch prerástlo do úspešného biznisu. V Bratislave si otvoril kamennú predajňu a spustil e-shop Neonmars.

Zo začiatku predával len paddleboardy, pádla, oblečenie, náhradné diely či elektrické pumpy. Postupne ponuku rozširoval ďalej, dnes ju tvoria aj produkty pre windsurferov či kajakárov.

Marekov úspešný biznis však po dvoch rokoch takmer zničila pandémia. „E-shop, pre ktorý sme si zvolili platformu Shoptet, sa v tom čase ukázal ako najlepší krok, ktorý sme v začiatku podnikania spravili. Presunuli sa tam všetci zákazníci, dodnes nám prináša najväčší obrat,“ vysvetľuje Marek Kusenda, zakladateľ Neonmars.

Dnes s online e-shopom Marek pôsobí v Nemecku aj v Česku. Práca je preňho hobby, keďže všetko, čo predáva, má reálne vyskúšané. Ak to nie je možné na Slovensku, cestuje do zahraničia, kde produkty testuje.

„Od októbra do januára som väčšinou na Kanárskych ostrovov, minulý rok som tam testoval wingfoiling, aby som sa naučil a pochopil jednotlivé kompotenty,“ ozrejmuje Kusenda.

paddleboard-20
zdroj: Startitup - Marek Kusenda odišiel z práce v bankovníctve a začal sa venovať svojmu hobby.
  • Ako sa Marek dostal k podnikaniu s paddleboardami?
  • Sú paddleboardy zo supermarketu fraška?
  • Koľko stojí kvalitný paddleboard?
  • Je rozdiel v tom, keď kupujem paddleboard na predajni a cez e-shop?

Pracovali ste predtým v bankovníctve. Prečo ste sa rozhodli opustiť stabilný mesačný príjem?

Korporát má, samozrejme, veľa výhod, ale má aj isté nevýhody. Cítil som sa vo svojej práci už nevyužitý, mal som pocit, že svoj čas trávim nesprávnym spôsobom. Dal som výpoveď a plánoval som si na istý čas oddýchnuť. Podnikanie som vôbec nemal v pláne.

Čo vás nakoniec k podnikaniu priviedlo?

V práci som skončil v lete, a to začínala moja sezóna paddleboardovania. S kamošmi sme začali organizovať paddleboardové akcie. Chodili sme po bratislavských jazerách, kde sme cvičili jogu, paddleboardovali a robili kurzy.

V tom čase som mal len 4 paddleboardy a na konci sezóny som ich mal plnú garáž. Vnímal som, že ľudia sa o tento šport zaujímajú čoraz viac, a tak vznikol nápad na podnikanie.

S predajom paddleboardov som začínal v lyžiarskom servise, ktorý vlastnil môj kamarát. Po roku som ale otvoril špecializovanú predajňu na paddleboarding, ktorá sa stala najväčšou na Slovensku.

DSC08948 (1)
zdroj: Startitup - Na Slovensku máme výborné podmienky pre paddleboardistov. Nachádza sa tu veľa jazier, priehrad či riek, kde sa dá robiť vodná turistika, hovorí Marek Kusenda.

Je dostatok zákazníkov pre daný sortiment? Keďže ide o pomôcky k športom, ktoré patria najmä k letnej sezóne, okrem toho nejde o produkty za pár eur.

Paddleboarding je sezónny šport, ľudia ho najviac vyhľadávajú počas leta. Využívajú ho na jazerách v okolí či na dovolenke pri mori.

Ide o výborný doplnok na dovolenku. Ľudia si na ňom môžu zapádlovať či vytvoriť vlastné plávajúce mólo.

Zanietení paddleboardisti to využívajú aj na jeseň či jar. V tom období nie sú jazerá preplnené a je tam väčší pokoj.

Sú na Slovensku vytvorené dobré podmienky pre paddleboardistov?

Na Slovensku máme výborne podmienky pre paddleboardistov. Nachádza sa tu veľa jazier, priehrad či riek, kde sa dá robiť vodná turistika. Jediné, čo nám tu chýba, je more alebo oceán, lebo na paddleboarde sa dá jazdiť aj na vlnách ako na surfe.

Paddleboard sa posledné roky teší veľkej popularite. Kúpim ho aj v supermarkete, ako to je možné?

Ako v každom športe, aj pri paddleboardoch, je možné kúpiť lacnejší sortiment, pri ktorom kvalita nie je priorita. Potom je tu stredná trieda a najvyššia trieda. Cena nafukovacích paddleboardov sa teda pohybuje od 200 až do 1 500 eur. 

To, že dnes paddleboard kúpim aj v supermarkete, zvyšuje len členskú základňu. Ľudia, ktorí sa tomu chcú venovať do väčšej miery, vyhľadajú špecializované predajne. Kvalitou však nikdy nepredbehnú priamo orientované obchody na tieto produkty.

DSC01453 (1)
zdroj: Neonmars - Marek zo začiatku predával len paddleboardy, pádla, oblečenie, náhradné diely či elektrické pumpy. Postupne ponuku rozširoval ďalej, dnes ju tvoria aj produkty pre windsurferov či kajakárov.

Vnímate veľkú konkurenciu v tejto oblasti?

Konkurencia postupne narastá, a to najmä pri lacnejších triedach paddleboardov, ktoré sa predávajú takmer všade. Je však málo obchodov, ktoré by sa na takejto profesionálnej úrovni ako u nás venovali paddleboardingu.

Patríme medzi lídra na trhu, s e-shopmi pôsobíme aj v Česku, v Nemecku a v Maďarsku.

Ako dokážete ľuďom poradiť pri kúpe paddleaboardu cez e-shop? Ide skôr o produkty, ktoré chce človek vidieť, či sa mýlim?

Pandémia priniesla obrovské zmeny v nákupnom správaní zákazníkov. Všetci sa naučili nakupovať online. Výhodou e-shopov je to, že pokrývajú celé Slovensko.

Keďže športovú predajňu sa neoplatí otvoriť v každej malej dedine, tu do popredia vystupujú výhody dostupnosti online riešení. Prostredníctvom e-shopu môžeme takmer každému poskytnúť tieto produkty.

Klientom dokážeme poradiť prostredníctvom telefónu, e-mailu aj chatu.

Neonmars
zdroj: Startitup - Marek dnes s online e-shopom Neonmars pôsobí v Nemecku aj v Česku. Práca je preňho hobby, keďže všetko, čo predáva, má reálne vyskúšané. Ak to nie je možné na Slovensku, cestuje do zahraničia, kde produkty testuje.

Ako platformu pre svoj e-shop ste si zvolili Shoptet. Prečo? 

Vyvíjať e-shop sa nám zdalo zdĺhavé, keďže sme plánovali v rovnakom čase otvoriť aj showroom. Preto sme sa rozhodli prenechať tvorbu e-shopu profesionálom.

Shoptet nám pripadal ako najlepšia voľba. Pekný štartovací e-shop sme mali hotový asi za týždeň, a to vrátane všetkých potrebných krokov.

Takže čo považujete za najväčší benefit toho Shoptetu vy, ako vám uľahčuje prácu? 

Vďaka Shoptetu sme sa rozrástli na zahraničný trh, konkrétne do Česka a Nemecka. Shoptet nám tiež pomohol aj s nastavením predaja na splátky či ukázal dôležitosť balíkobotu. Ten nám pomáha expedovať balíky, či rozšírenie pre synchronizáciu skladov, ktorá je mimoriadne potrebná najmä pre tých, ktorí pôsobia na viacerých trhoch.

A vďaka Shoptetu sa všetky tieto vylepšenia dajú vložiť za pár minút a bez potreby vlastného IT technika, ktorý by ti s nastavením online obchodu pomáhal. A podnikateľ sa tak môže venovať obchodu a poradenstvu – tomu, prečo podnikať aj začínal.

Untitled design – 2023-09-29T172614.478
zdroj: Neonmars - Marek sortimentom pre športovcov expandoval aj na zahraničný trh, pôsobí v Česku a Nemecku.

Online nákupy zatraktívnila pandémia, pričom z prieskumu vyplýva, že nakupovaniu výlučne v kamenných prevádzkach ostalo verných iba 8 % ľudí. Až 70 % opýtaných využíva online nákup jeden- až trikrát mesačne, 16 % takto nakupuje štyri- až päťkrát za mesiac a 6 % viac ako päťkrát, uvádza TASR. Prieskum taktiež potvrdil, že pre ľudí je pri online nákupe okrem ceny dôležitá najmä kvalita tovaru, recenzie a hodnotenie iných zákazníkov.

Slováci v posledných rokoch míňajú čoraz viac peňazí v menších online obchodoch. Tento trend sa začal prejavovať v zahraničí už pred niekoľkými rokmi, postupne však prichádza aj na Slovensko.

„Množstva malých predajcov sa situácia súvisiaca s rastúcou infláciou či rozpútaním vojny na Ukrajine významne nedotkla,“ uvádza Ivo Mrena zo spoločnosti Shoptet.

Vďaka Shoptetu podniká s vlastným e-shopom už viac ako 34-tisíc ľudí. Mnohým umožnil osamostatniť sa a splniť si svoje podnikateľské sny. Ide o najčastejšie riešenie pre online obchody v Česku aj na Slovensku. Prostredníctvom Shoptetu si môže otvoriť e-shop každý, kto by chcel podnikať a má na to náležité povolenia.

Za rok 2022 na Slovensku vzniklo len na platforme Shoptet viac ako 1 400 nových internetových obchodov. 

LOGO_Shoptet-stories 2
 

Aké sú vaše predaje na e-shope, sú vyššie ako v kamenných predajniach?

Za minulý rok to bolo 60 % objednávok z e-shopu a 40 % z kamennej predajne. Vidíme však veľký rozdiel v tom, čo Slováci nakupujú na e-shope a čo v predajni. Do predajne prichádzajú veľakrát ľudia, ktorí si chcú kúpiť drahšiu vec, poradiť s výberom či vyskúšať pádlo a podobne. Lacnejšie produkty si ľudia nakupujú cez e-shop.

Aké plány máte do budúcna, plánujete pridanie nejakého nového sortimentu, nejakú novú expanziu?

Chceme sa naďalej venovať predaju produktov na vodné športy – paddleboarding, windsurfing či kajaking – a byť slovenská jednotka na trhu. Predaje do zahraničia nám pomáhajú s tým, že máme väčšie objemy predaja, následne dokážeme tovar lepšie nakupovať a potom to premietnuť aj do cien klientovi.

Okrem toho plánujeme aj do budúcna organizovať preteky v paddleboardingu či rôzne iné akcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá