Mal spreneveriť viac ako 1,6 milióna eur. Polícia v Rusku zadržala vysokopostaveného muža

  • Zadržali zástupcu gubernátora a oblastného ministra poľnohospodárstva
  • Finančné prostriedky boli súčasťou programu štátnych dotácií
Ruský prezident Vladimir Putin.
TASR/AP, Gavriil Grigorov
  • Zadržali zástupcu gubernátora a oblastného ministra poľnohospodárstva
  • Finančné prostriedky boli súčasťou programu štátnych dotácií

V ruskej Rostovskej oblasti v pondelok zadržali zástupcu gubernátora a oblastného ministra poľnohospodárstva Konstantina Rachalovského. Obvinený je zo zneužitia právomocí. TASR o tom informuje podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na ruské agentúry.

Mal zneužiť viac ako 1,6 milióna eur

Podľa agentúry TASS Rachalovského obviňujú, že zneužitím právomocí spôsobil škody vo výške 156 miliónov rubľov (1,64 milióna eur). RIA Novosti s odvolaním sa na spravodajskú službu FSB uviedla, že finančné prostriedky boli súčasťou programu štátnych dotácií pre poľnohospodárske podniky. Rachalovskij je ministrom poľnohospodárstva oblasti od roku 2014.

Reuters pripomína, že Rostovská oblasť je najväčším producentom obilnín v Rusku a v roku 2023 sa v nej vypestovalo až 11 percent všetkých obilnín v krajine. Vypestuje sa tam tiež 20 percent celkového ruského poľnohospodárskeho exportu.

Dlhoročného gubernátora oblasti Vasilija Golubeva, ktorý riadil región od roku 2010, odvolal v novembri 2024 prezident Vladimir Putin, ktorý na jeho miesto dosadil manažéra Jurija Sľusara.

„Krypto korupčník“

Ešte v októbri 2024 Moskovský súd odsúdil na 16 rokov väzenia bývalého vyšetrovateľa ruského Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) za korupciu v rekordnej hodnote. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.

Bývalý vyšetrovateľ Marat Tambijev bol uznaný za vinného za branie úplatkov, pričom ich uprednostňoval najmä vo forme kryptomeny Bitcoin.

Celková suma dosiahla približne sedem miliárd rubľov (asi 66 miliónov eur). Úplatky mali Tambijevovi vyplácať členovia hackerskej skupiny. Podľa agentúry TASS ide o najvyššiu sumu úplatkov v moderných dejinách Ruska. Tambijev svoju vinu poprel.

Súd mu okrem 16-ročného väzenia vymeral aj pokutu 500 miliónov rubľov (asi 4,7 milióna eur) a po odpykaní trestu má zákaz pracovať v orgánoch činných v trestnom konaní.

Najväčší prepad v histórii

Podľa najnovších údajov zverejnených v Indexe vnímania korupcie (Corruption Perceptions Index – CPI) 2024 od organizácie Transparency International sa Rusko umiestnilo na 154. mieste zo 180 hodnotených krajín, s celkovým skóre 22 bodov. Toto predstavuje prepad o 13 miest v porovnaní s predchádzajúcim rokom a zároveň najnižšie skóre Ruska v histórii tohto hodnotenia.

CPI hodnotí krajiny na škále od 0 (vysoko skorumpované) do 100 (veľmi čisté), pričom priemerné skóre východoeurópskych a stredoázijských krajín je 35 bodov. Rusko so svojím skóre 22 bodov teda výrazne zaostáva za regionálnym priemerom, čo naznačuje hlboko zakorenené problémy s korupciou vo verejnom sektore.

Analytici poukazujú na to, že autokratické režimy, ako je ten v Rusku, často rušia kľúčové kontrolné mechanizmy, čo umožňuje nekontrolovateľný nárast korupcie. Napriek rôznym iniciatívam a deklaráciám zostáva korupcia v Rusku vážnym problémom, ktorý negatívne ovplyvňuje ekonomický rozvoj, dôveru verejnosti v inštitúcie a celkovú kvalitu života obyvateľov.

Historický prepad Slovenska

Slovenská republika v  poslednom hodnotení CPI dosiahla svoj historicky najvyšší prepad. Slovensko sa v najnovšom rebríčku vnímania korupcie prepadlo o 12 miest a skončilo na 59. priečke. V porovnaní s historicky najlepším umiestnením z minulého roka ide o výrazný pokles. Informuje o tom TASR.

Index, ktorý každoročne zostavuje organizácia Transparency International (TI), ukázal, že Slovensko získalo 49 bodov zo 100 možných, čo je o päť bodov menej ako v roku 2023.

Je dôležité poznamenať, že tieto údaje odrážajú vnímanie korupcie odborníkmi a podnikateľmi a nemusia presne zodpovedať skutočnej miere korupcie. Napriek tomu poskytujú cenný pohľad na to, ako je korupcia vnímaná v rôznych krajinách a regiónoch sveta.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, Transparency International

Najnovšie videá

Trendové videá