Mala ma naučiť ovládať vedome imunitné reakcie. Vyskúšal som metódu Wima Hofa na vlastnej koži

  • Wim Hofova metóda kombinuje meditáciu, dychové cvičenia a otužovanie
  • Má blahodárne účinky na telo a myseľ, posilňuje kardiovaskulárny systém, redukuje stres a zatočí s depresiou
  • Vedecké výskumy ukazujú, že Wim Hofova metóda umožňuje vedome ovládať imunitné reakcie a ďalšie autonómne funkcie organizmu
wim hof metoda
Wim Hof sedí na ľade iba v trenkách a medituje, wimhofmethod.com
  • Wim Hofova metóda kombinuje meditáciu, dychové cvičenia a otužovanie
  • Má blahodárne účinky na telo a myseľ, posilňuje kardiovaskulárny systém, redukuje stres a zatočí s depresiou
  • Vedecké výskumy ukazujú, že Wim Hofova metóda umožňuje vedome ovládať imunitné reakcie a ďalšie autonómne funkcie organizmu

Wim Hof je inšpiratívny človek, ktorý sa v minulosti preslávil svojimi neskutočnými výkonmi. Vydržal takmer dve hodiny v ľadovej vode, vystúpil na vrchol Mount Everestu či na Kilimandžáro iba v trenkách, bez vody zabehol maratón na Sahare a za hranicou polárneho kruhu v zime a vytvoril množstvo ďalších šialených rekordov. Za svoju odolnosť a vytrvalosť vďačí jednoduchým dychovým cvičeniam, meditácii a hlavne otužovaniu. Jeho praktiky sú známe ako Wim Hofova metóda.

Určite si teraz hovoríš, že do ľadovej vody by si nestrčil ani nohu.

Otužovanie ako cesta k zdravému telu a mysli

Väčšina ľudí sa chladu vyhýba. Ale to je škoda! Popierame tak našu prirodzenosť. Chlad podporuje kardiovaskulárny systém, pretože srdce núti pumpovať krv do vlásočníc, aby sa zahrialo celé telo. A má aj množstvo ďalších blahodarných účinkov pre ľudský organizmus.

Toto sa stane s tvojím telom, ak začneš fajčiť marihuanu každý jeden deň

Chlad je Boh, naučil ma všetko čo viem,“ hovorí Wim. A naučil ho veľa. Tohto neuveriteľného človeka skúmali aj vedci a prišli k prekvapujúcim záverom. Pomocou Wim Hofovej metódy je možné získať kontrolu nad imunitným systémom a ďalšími funkciami autonómneho nervového systému. Ešte pred pár rokmi bolo niečo také považované za nemožné.

Wim Hof a vedomé ovplyvňovanie reakcií imunitného systému

Ako to vedci potvrdili? V klinických testoch pichli viac než 16 000 ľuďom do krvi endotoxín, ktorý v každom spôsobil agresívnu imunitnú reakciu. Wim Hofov imunitný systém sa však dokázal s endotoxínom vysporiadať bez opuchov, horúčky či iných symptómov. To dokazuje, že Wim je schopný pomocou dychových cvičení a meditácie vedome ovplyvniť svoj imunitný systém.

Prvou reakciou vedcov bolo zamiesť tieto šokujúce zistenia pod koberec a vyhlásiť, že je iba výnimka potvrdzujúca pravidlo. Wim na to zareagoval svojsky. Vyhlásil, že svoje „superschopnosti“ dokáže naučiť kohokoľvek.

Pár dní tréningu

A vôbec nie je nutné Wim Hofovej metóde venovať roky života. Postačí desať dní! Wim neskôr tento odhad skrátil na štyri dni a dnes už organizuje dvojdňové rýchlokurzy. Na konci je väčšina ľudí schopná vystúpiť v trenkách na zasnežený vrchol hory vysokej 1 562 m.

Americká akadémia vied už dávnejšie zverejnila článok o štúdii, v rámci ktorej bol pokus s endotoxínom vykonaný na dvanástich ľuďoch ktorí trénovali dychové cvičenia, meditáciu a vystavovali sa chladu (otužovaním v ľadovej vode) a kontrolnej skupine dvanástich ľudí, ktorí netrénovali vôbec. Výsledky boli úplne jasné. 

Imunitná reakcia na endotoxín bola zaznamenaná u všetkých subjektov z kontrolnej skupiny, zatiaľ čo ľudia, ktorí trénovali Wim Hofovou 10 dní, sa s endotoxínom vysporiadali bez agresívnej imunitnej reakcie.

Pohyb a cvičenie sú ešte zdravšie, ako sme si mysleli. Majú moc zastaviť aj zákernú rakovinu

Pozitívne účinky Wim Hofovej metódy na fyzické a psychické zdravie človeka

Výhod Wim Hofovej metódy je však oveľa viac. Ako sme spomínali, podporuje kardiovaskulárny systém. V čase, keď sú najväčším zabijakom ľudstva práve ochorenia srdca a ciev je to samo o sebe skvelý dôvod, prečo začať s otužovaním. Medzi vedľajšie príznaky každého otužilca mimochodom patrí aj chodenie v tričku v zime a celková imúnnosť voči chladu. Občasná chrípka či korona však potrápi aj toho najväčšieho otužilca.

Ďalšou obrovskou výhodou Wim Hofovej metódy je, že pomáha odbúravať stres a krásne zatočí s depresiou. V dnešnej dobe depresie trápia veľké percento mladých ľudí a lieky často stav skôr zhoršia, namiesto toho, aby pomohli. Oficiálna stránka taktiež tvrdí, že Wim Hof pomáha so syndrómom vyhorenia, zvyšuje silu vôle, zlepšuje koncentráciu a celkovo robí ľudí šťastnejšími.

Ďalej zlepšuje imunitný systém, potláča zápalové procesy, zlepšuje spánok, výkonnosť v športových aktivitách, zrýchľuje zotavovanie tela po námahe, pomáha pri autoimunitných ochoreniach a zrýchľuje metabolizmus, vďaka čomu sa lepšie zhadzujú kilá. A tým zoznam pozitívnych vplyvov na organizus rozhodne nekončí.

Wim Hofova metóda, inštruktážne video (v anglickom jazyku)

Moje skúsenosti s Wim Hofovou metódou

Ja osobne som Wim Hofa objavil relatívne nedávno a metódu som začal praktikovať pred necelými dvoma týždňami. Neviem teda potvrdiť všetko čo o nej Wim tvrdí, no rozhodne som zaznamenal zlepšenie.

V sprche som sa síce otužoval už nejaký ten piatok a s chladom celkovo problém nemám, ale keď som zaradil aj dychové cvičenia a meditáciu, rozhodne som postrehol zlepšenie. Už len v tom, že v ľadovej vode vydržím podstatne dlhšie (naposledy 4,5 minúty v chladnom jazere).

Zaznamenal som tiež zlepšenie mentálneho stavu. Viem sa lepšie sústrediť na prácu a mám pevnejšiu vôľu. To dáva zmysel. Wim Hofova metóda spolu s otužovaním ma tlačí, aby som v ľadovej vode vydržal čo najdlhšie a to chce poriadne odhodlanie. Hlavne, keď si už necítite prsty na rukách. Tiež ma menej bolia kĺby.

Stojí to za to. Wim Hofovu metódu budem praktizovať celú zimu a už sa teším, až nasneží a na jazerách sa vytvorí vrstva ľadu.

Vyskúšaš teda Wim Hofovu metódu?

Zdroje: pnas.org, wimhofmethod.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech